Deweloperów czekają nowe obowiązki w relacjach z klientami – umowy rezerwacyjne i odbiory lokali
Na łamach najnowszego wydania czasopisma Real Estate Magazine poruszamy temat nieoczywistych korzyści z BIM dla inwestorów, deweloperów oraz właścicieli nieruchomości w rozmowie z Maciejem Wiśniewskim, prezesem Zarządu LOREDO RES. Przedstawiamy 5 trendów w projektowaniu biur przyszłości. Jak podejść do projektu biura, gdy nie wiadomo, w którym modelu pracy firma będzie funkcjonować? Jak poprzez środowisko pracy zbudować i utrzymać przewagę konkurencyjną w postpandemicznym świecie? Czego od pracodawcy oczekiwać będą kolejne pokolenia pracowników? Sprawdź raport o biurach przyszłości sporządzony przez firmę Workplace. Wymieniamy też błędy sprzątaniu biur i biurowców. Czego może wymagać zarządca? Co powinien zapewniać dostawca usług porządkowych? Przedstawiamy również trendy rządzące podażą w nieruchomościach logistycznych. Poruszamy temat rosnącego znaczenia bezpieczeństwa w strukturach ESG real estate. Zapraszamy do lektury!
NOWE OBOWIĄZKI DEWELOPERÓW W RELACJACH Z KLIENTAMI
Zbliża się termin wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej. Chociaż większość jej przepisów znajdzie zastosowanie od 1 lipca 2022 r., to deweloperzy już teraz powinni przygotować się do nadchodzących wyzwań. Oprócz szeroko komentowanych zmian w zakresie zabezpieczania wpłat nabywców i powołania Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego nowa ustawa istotnie wpłynie na dotychczasową praktykę zawierania umów rezerwacyjnych oraz procedury dokonywania odbioru lokali. Nabywcy zyskają nowe i stosunkowo szerokie uprawnienia. Na deweloperach zaś będą spoczywać nowe obowiązki, o których już teraz warto pomyśleć, zwłaszcza jeśli chodzi o aktualizację wewnętrznych procedur zawierania umów oraz obsługę roszczeń nabywców z tytułu wad lokali.
RÓŻNORODNOŚĆ W BRANŻY NIERUCHOMOŚCI
Polityka różnorodności i włączenia to nie tylko przeciwdziałanie dyskryminacji w środowisku pracy, ale coś znacznie więcej. Korzystanie z różnych punktów widzenia i doświadczeń pracowników staje się dziś siłą napędową biznesu i wprost przekłada się na przewagę konkurencyjną firm – w tym również przedsiębiorstw z branży nieruchomości. Deweloperzy doskonale rozumieją, że różnorodny zespół to wiele unikalnych kompetencji i umiejętności, które pozwalają projektować i tworzyć dla klientów jeszcze lepiej dopasowaną do nich, najbardziej osobistą przestrzeń do życia. Idea diversity pojawiła się w polskim biznesie na początku lat 90-tych wraz z zachodnimi koncernami, które wniosły do naszego kraju nowe standardy zarządzania zespołem oraz holistyczne podejście do budowania środowiska pracy, w którym każdy pracownik czuje się wysłuchany, szanowany i doceniany.
Wraz z upływem lat zarządzanie różnorodnością stało się nie tylko sposobem na wdrażanie zasad sprawiedliwości społecznej i standardów etycznych wewnątrz organizacji, ale pozwoliło też firmom jeszcze lepiej spełniać oczekiwania klientów, a dzięki temu osiągać wymierne korzyści biznesowe.
WPŁYW ESG NA RYNEK NIERUCHOMOŚCI
Tematyka raportowania ESG to aktualnie jeden z najgorętszych tematów nie tylko w sektorach finansów czy bankowości, ale również w nieruchomościach. Na branżowych konferencjach, webinarach czy w mediach społecznościowych ciągle stawiane są poważne pytania: czy czeka nas rewolucja? czy i jak raportowanie wpłynie na transparentność przedsiębiorstw? czy to kolejna zasłona dymna hipokryzji w biznesie? Eksperci nie odpowiadają wspólnym głosem, ale jedno jest pewne: im szybciej i sprawniej organizacje zaczną raportować, tym będzie im łatwiej. A wygrają ci, którzy będą grać w otwarte karty, a nie tylko pokazywać asy i żonglować faktami.
Dlaczego jest to takie ważne? Powodów można wymienić kilka, m.in. zmieniające się uwarunkowania prawne, wzrastająca świadomość społeczna, oczekiwania potencjalnych inwestorów, jak również rosnący popyt na produkty i usługi, które wpisują się w zasady zrównoważonego rozwoju. Szczególnie wiążące dla przedsiębiorców stają się europejskie przepisy prawne, w tym przyjęcie Europejskiego Zielonego Ładu. Unijne regulacje wyraźnie wskazują na priorytet związany z dążeniami do neutralności klimatycznej oraz działaniami na rzecz mitygacji i adaptacji do zmian klimatu. Jak zatem przygotować się do raportowania ESG oraz z jakimi standardami i wytycznymi warto się zapoznać?
Zawartość dostępna online
Otwarty dostęp
Deweloperów czekają nowe obowiązki w relacjach z klientami – umowy rezerwacyjne i odbiory lokali
TEMAT NUMERU
Flex Office – nowoczesne rozwiązania na rynku powierzchni biurowych
FACILITY
Zima, zima… – nie taka zła, czyli facility management w porze śniegu
Błędy w sprzątaniu biur i biurowców. Walka o jakość usług porządkowych
Pocovidowa redefinicja czystości
Cleaning 4.0 to przyszłość usług czystości
BIM – Customer Experience (CX) na etapie eksploatacji
Facility Management integralną częścią biznesu, czyli jak zmienia się postrzeganie branży
Pandemia a trendy w projektowaniu i wykonywaniu przestrzeni komercyjnych
FACILITY
5 trendów – projektowanie biur przyszłości
PROPERTY
Trzy litery, które korzystnie wpłyną na nieruchomości. ESG wprowadza na dobre eko-podejście w realizacji i inwestowaniu
Wpływ ESG na rynek nieruchomości, czyli co nas czeka w przyszłości
RESIDENTIAL
Rynek deweloperski: nowe czasy, nowe wyzwania, nowe rozwiązania
Różnorodność w branży nieruchomości
INVESTMENT & CONSTRUCTION
Rośnie znaczenie bezpieczeństwa w strukturach ESG real estate
RiiG IPS
Obiekty magazynowe FM Logistic częścią zrównoważonych wielokanałowych łańcuchów dostaw
Trendy rządzące podażą w nieruchomościach logistycznych