Wpływ ESG na rynek nieruchomości, czyli co nas czeka w przyszłości

PROPERTY

Tematyka raportowania ESG to aktualnie jeden z najgorętszych tematów nie tylko w sektorach finansów czy bankowości, ale również w nieruchomościach. Na branżowych konferencjach, webinarach czy w mediach społecznościowych ciągle stawiane są poważne pytania: czy czeka nas rewolucja? czy i jak raportowanie wpłynie na transparentność przedsiębiorstw? czy to kolejna zasłona dymna hipokryzji w biznesie? Eksperci nie odpowiadają wspólnym głosem, ale jedno jest pewne: im szybciej i sprawniej organizacje zaczną raportować, tym będzie im łatwiej. A wygrają ci, którzy będą grać w otwarte karty, a nie tylko pokazywać asy i żonglować faktami.

Dlaczego jest to takie ważne? Powodów można wymienić kilka, m.in. zmieniające się uwarunkowania prawne, wzrastająca świadomość społeczna, oczekiwania potencjalnych inwestorów, jak również rosnący popyt na produkty i usługi, które wpisują się w zasady zrównoważonego rozwoju. Szczególnie wiążące dla przedsiębiorców stają się europejskie przepisy prawne, w tym przyjęcie Europejskiego Zielonego Ładu. Unijne regulacje wyraźnie wskazują na priorytet związany z dążeniami do neutralności klimatycznej oraz działaniami na rzecz mitygacji i adaptacji do zmian klimatu.

Jak zatem przygotować się do raportowania ESG (od: environmental – środowisko, social – społeczeństwo, governance – ład korporacyjny) oraz z jakimi standardami i wytycznymi warto się zapoznać?


Międzynarodowy standard GRI


GRI Standard (od:Global Reporting Initiative) pomaga firmom rozpocząć przygodę z raportowaniem kwestii zrównoważonego rozwoju (popularna nazwy to również: „raportowanie niefinansowe” czy „ESG”). Pierwsza wersja standardu pojawiła się już w 2000 r., a jej proponowany układ umożliwia każdej organizacji raportowanie, niezależnie od wielkości i sektora działalności. GRI jest popularnym wybore...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy