Dołącz do czytelników
Brak wyników

INVESTMENT & CONSTRUCTION

13 grudnia 2021

NR 6 (Grudzień 2021)

Obiekty magazynowe FM Logistic częścią zrównoważonych wielokanałowych łańcuchów dostaw

0 504

W ostatnim czasie rola logistyki ulega dynamicznym zmianom. Operatorzy logistyczni są dzisiaj nie tylko Dostawcami usług transportowych i/lub magazynowych, ale również pełnią istotną rolę w kreowaniu rozwiązań logistycznych optymalizujących funkcjonowanie producentów, które docelowo wspierają odpowiedzialną konsumpcję. Dostrzegając nadchodzące trendy i przewidując zapotrzebowanie na zrównoważone usługi, FM Logistic opracowała pakiet działań określanych mianem „supply change”, w skład których wchodzą zarówno dbałość o środowisko naturalne, skupienie wokół efektywnych ekologicznie usługach, jak i dbałość o pracowników.

FM Logistic to wiodący operator logistyczny proponujący w regionie kompleksowe usługi (od projektowania po zarządzanie) związane z magazynowaniem, co-manufacturingiem, co-packingiem oraz transportem i dystrybucją towarów. Firma ze względu na unikatowy model biznesowy, którego jednym z kluczowych elementów są inwestycje we własne wielkopowierzchniowe obiekty magazynowe, gdzie firma prowadzi operacje nierzadko przez kilkadziesiąt lat, daje daleko większe możliwości podejmowania działań obniżających ślad węglowy niż większości firm konkurencyjnych, które funkcjonują wyłącznie w obiektach wynajmowanych od deweloperów z dużo krótszym horyzontem czasowym.

– Inwestowanie we własne magazyny to istotna część naszego modelu biznesowego, dająca nam realną przewagę konkurencyjną wynikającą z pełnej kontroli nad całym obiektem. Doceniają ją szczególnie klienci o rosnących i zmiennych potrzebach biznesowych. Dodatkowo, długoterminowa i dedykowana forma inwestycji umożliwia nam razem z klientami zupełnie inne spojrzenie na wysokonakładowe inwestycje związane z automatyzacją, a także zrównoważonym rozwojem – mówi Tomasz Oczkowski, Central Europe Commercial Director, FM Logistic.

Obecnie w regionie Europy Centralnej, w którego skład wchodzą Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, operator posiada 8 lokalizacji własnych, w tym najnowszy powstający właśnie magazyn w Wiskitkach – pomiędzy Łodzią a Warszawą, w sąsiedztwie autostrady A2, w odległości zaledwie 10 km od planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pierwszy etap budowy zakłada powstanie 3 hal magazynowych o łącznej powierzchni blisko 22 tys. m2, które pomieszczą prawie 30 tys. miejsc paletowych. Oddanie magazynu do użytku przewidziane jest na początek 2022 r. Finalna całkowita powierzchnia magazynu w Wiskitkach wynosić będzie ponad 100 tys. m2. Platforma ta ma dla operatora szczególne znaczenie w odniesieniu do realizacji strategii rozwoju na najbliższe lata. Obiekt został zaprojektowany zgodnie z programem zrównoważonego rozwoju firmy oraz zarejestrowany do certyfikacji dla budownictwa zrównoważonego LEED v4 (leadership in energy and environmental design). To tutaj ma też powstać wielopoziomowa antresola wyposażona w system automatycznych przenośników, dostosowana do usług logistycznych dla e-commerce oraz konsekwentnego wspierania klientów wdrażających strategię omnichannel. Będą tu również świadczone usługi z zakresu co-packingu i co-manufacturingu.

Kolejnym obiektem własnym,będącym inwestycją FM Logistic, jest platforma logistyczna w Błoniu, gdzie operator prowadzi największe w Centralnej Europie centrum dystrybucji dla sektora farmaceutycznego. Jeszcze w tym roku zostanie oddany tutaj do użytku kolejny i ostatni moduł magazynu. Kolejni klienci z tej branży będą już mieli nowe lokalizacje w Wiskitkach.

Operator intensywnie rozwija się również na Śląsku, gdzie podjęto właśnie decyzję o powiększeniu obiektu w Olszowej, przy autostradzie A4, a wkrótce zakończy się budowa kolejnej hali magazynowej 
(11 tys. m2) w Będzinie – tutaj platforma logistyczna jako pierwszy obiekt operatora w Polsce uzyskała certyfikat LEED v4, zdobywając punkty w takich kategoriach jak: zrównoważone zagospodarowanie terenu, efektywne wykorzystanie wody, energia i atmosfera, materiały i surowce, jakość środowiska wewnętrznego, innowacyjność operacyjna i priorytety regionalne. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom zwiększono na przykład wydajność energetyczną budynku o 20% oraz zmniejszono konsumpcję wody pitnej aż o 50%.

Za projekt i budowę wszystkich obiektów FM Logistic na całym świecie odpowiada firma NG Concept. To spółka należąca do Grupy FM, funkcjonująca jako przedstawiciel inwestora oraz generalny wykonawca.

Obok inwestycji w obiekty własne FM Logistic współpracuje też z deweloperami, dzierżawiąc powierzchnie magazynowe na potrzeby obsługi dedykowanych klientów. W Europie Centralnej taką formę współpracy firma rozwija obecnie w Polsce i Czechach. Właśnie w czeskiej miejscowości Lovosice, z początkiem października dwukrotnie (do 60 tys. m2) zwiększono powierzchnię magazynu, który obsługuje kanał e-commerce na rynek niemiecki i austriacki dla dużego klienta z sektora DIY.

W Polsce natomiast FM Logistic został właśnie pierwszym najemcą powierzchni magazynowej (prawie 35 tys. m2) w Panattoni Park Głogów. Inwestycja ta – dzięki swojej lokalizacji blisko granicy polsko-niemieckiej – 
idealnie wpisuje się w plany strategiczne operatora. Już wiosną 2022 r. ruszy tu obsługa logistyczna kanału e-commerce B2C na kilka rynków europejskich dla nowego klienta firmy. Widząc coraz większe zainteresowanie i zapotrzebowanie na lokowanie tego typu operacji w Polsce, FM Logistic dostrzegł tutaj duże możliwości szybkiego rozwoju. Niewątpliwie dodatkowym atutem obiektu, który również jest zgodny ze strategią operatora, są zastosowane zielone rozwiązania. Deweloper zgłosił inwestycję do certyfikacji metodą BREEAM na poziomie Excellent, co pozwoli najemcom na znaczne ograniczenie emisji CO2 i zużycia energii.

Świadczenie obsługi logistycznej może się też odbywać w obiekcie klienta. Taki model współpracy z operator...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy