Dział: INVESTMENT & CONSTRUCTION

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Co dalej z rynkiem magazynowym w Polsce?

Pod względem liczby magazynów w budowie Polska plasuje się na drugim miejscu w Europie. Poza reorganizacją łańcucha dostaw i dynamicznym rozwojem e-commerce motorem napędowym dla naszego rynku jest też rosnąca konsumpcja wewnętrzna. Z drugiej strony mimo prosperity przed branżą stoją poważne wyzwania: coraz wyższe koszty energii, pracy, szybko rosnąca inflacja – to czynniki, które nie pozostają bez znaczenia także dla najemców magazynów.

Czytaj więcej

Zrównoważone projektowanie w dobie ESG

„Zrównoważony rozwój” to termin odmieniany dziś przez wszystkie przypadki. Nie mógł ominąć także rynku projektowego, dla którego stał się synonimem budowania przestrzeni przyjaznej dla wszystkich, bez względu na różnice między nami. O wyzwaniach płynących z założeń ESG dla branży architektonicznej, szansach z nimi związanych, a także kulturze zrównoważonego projektowania rozmawiamy z architektem Konradem Krusiewiczem, założycielem pracowni The Design Group (TDG).

Czytaj więcej

Nieruchomości vs. ETFy – jak porównać inwestycje?

Jakiekolwiek porównanie inwestycji w nieruchomości z inwestycjami w fundusze notowane na giełdzie (ETF – exchange traded fund) jest na pierwszy rzut oka karkołomne – jak mawiają klasycy: nie porównujmy jabłek z gruszkami. Z drugiej strony trudno nie znaleźć wspólnych elementów dla tych opcji inwestycyjnych, a nawet doszukać się przewag, aby utwierdzić zwolenników inwestycji w nieruchomości w słuszności decyzji lub też zwrócić uwagę na inne możliwości inwestowania, którymi są m.in. ETFY.

Czytaj więcej

(Nie)łatwe nowe historie Case study rewitalizacji terenów postoczniowych w Gdańsku

Gdańsk jako jeden z ważniejszych ośrodków miejskich w Polsce kontynuuje starania mające na celu rewitalizację i modernizację obszarów, które z jednej strony utraciły swoje pierwotne funkcje, a z drugiej strony zlokalizowane są w centralnych częściach miasta. Jednym z kluczowych projektów jest tzw. Młode Miasto – rewitalizacja ok. 73 ha terenów postoczniowych, obszaru o historycznym znaczeniu, który przechodzi transformację dążącą do połączenia HISTORYCZNEGO DZIEDZICTWA z nowoczesnością.

Czytaj więcej

Wpływ podziału nieruchomości na pozwolenie na budowę

Nierzadko zdarza się, że właściciel nieruchomości decyduje się na jej podział, np. w celach inwestycyjnych. Podział działki ewidencyjnej umożliwiają przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Kiedy zostaną spełnione wszystkie wymienione w niej warunki, działkę można bez problemu podzielić. Pytanie jednak, co w przypadku gdy odnośnie do działki, która ma podlegać podziałowi, wydana jest już decyzja o pozwoleniu na BUDOWĘ?

Czytaj więcej

Budynki jako banki materiałów W jaki sposób budowy i renowacje mogą wspierać gospodarkę obiegu zamkniętego

Złoża większości surowców niezbędnych w budownictwie są ograniczone, a o niektórych mówi się, że już są na skraju wyczerpania, jak np. aluminium, lub ich wydobycie jest na tyle trudne, że wymaga ogromnych nakładów energii i wody, a przez to jest nieekologiczne. budowanie w sposób umożliwiający łatwiejszą adaptację budynków i ich późniejszą dekonstrukcję staje się dziś koniecznością, a nie tylko opcją czy wyborem.

Czytaj więcej

Inwestycje w nieruchomości komercyjne – jak to można zrobić w Polsce?

Chcesz zainwestować w nieruchomości w Polsce? Zastanawiasz się, jakie masz możliwości? Z jednej strony opcje są proste, a z drugiej… mocno skomplikowane. Dlaczego tak jest? O tym w poniższym artykule.

Czytaj więcej

Zamość szuka inwestora z wizją

Zamojska starówka jak magnes przyciąga turystów z całego świata. Wciąż jednak odczuwalny jest niedosyt prestiżowej infrastruktury hotelowo-konferencyjnej, która pozwalałaby zaspokoić potrzeby przybywających gości, przy pełnym wykorzystaniu unikatowych w skali Europy walorów architektonicznych. Inwestycja w zabytkowych murach Pałacu Zamoyskich ma szansę stać się lśniącą nowym blaskiem perłą Starego Miasta.

Czytaj więcej

Projektowanie uniwersalne w polityce ESG

Od kilku lat mówi się o tym, że firmy na całym świecie powinny rozwijać się w sposób bardziej zrównoważony i odpowiedzialny społecznie (CSR – corporate social responsibility). Jest to po części efekt presji ze strony inwestorów, akcjonariuszy, banków, ale też samych pracowników. Dochodzą do tego potrzeby konsumentów i użytkowników budynków oraz przestrzeni. Kiedyś mówiło się, że budynki, np. biurowe, budowane są tylko dla pracowników w białych kołnierzykach i mają funkcjonować w godzinach pracy najemców. Dziś obiekty typy mixed-use pokazują, że takie myślenie się nie sprawdza, a nieruchomości muszą zaspakajać potrzeby różnych osób, umożliwiając dostęp do gastronomii i usług, a także korespondować z oczekiwaniami okolicznych mieszkańców.

Czytaj więcej

Budynek dostępny dla każdego

Dostępność architektoniczna to nie tylko projektowanie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami, lecz także szerokie podejście uwzględniające cały wachlarz różnych potrzeb. W praktyce jest to zatem o wiele więcej niż niskie progi czy odpowiednio zwymiarowana toaleta. Zapewnienie komfortu użytkowania budynku wszystkim potencjalnym odbiorcom jest jedną z kluczowych cech nowoczesnego i zrównoważonego budynku.

Czytaj więcej

Miasta autonomiczne

Idea samowystarczalnych miast wkroczyła do mainstreamu. W obliczu narastających wyzwań związanych z kryzysem klimatycznym, energetycznym, migracyjnym, żywnościowym czy zdrowotnym samowystarczalność staje się skuteczną strategią. Co składa się na niezależność miast?

Czytaj więcej

Innowacyjne technologie ESG w transformacji sektora nieruchomości. Wydłużanie „życia” budynków w Polsce

Sektor nieruchomości odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju oraz neutralności klimatycznej. W Polsce, gdzie budynki stanowią istotny udział w zużyciu energii, innowacyjne metody i technolgie stają się nieodzowne. Nowoczesne rozwiązania ESG (Enviromental, Social, Corporate Governance) są wdrażane w polskim sektorze nieruchomości, aby skutecznie zarządzać ryzykiem związanym ze zmianami klimatycznymi.

Czytaj więcej