Dział: INVESTMENT & CONSTRUCTION

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Ekologiczna hydroizolacja dachu – system HYDRONYLON® i korzyści z jego zastosowania

Dach to istotna część konstrukcji każdego budynku – stanowi jego zwieńczenie i zabezpieczenie m.in. przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Przy renowacji kluczowych elementów budynku, takich jak właśnie dach, należy stawiać na sprawdzone rozwiązania o odpowiednich właściwościach.

Czytaj więcej

Nowoczesne środki bezpieczeństwa na budowie

Bezpieczeństwo na budowie jest jednym z kluczowych aspektów, który powinien być priorytetem dla każdego inwestora i wykonawcy. Zabezpieczenie placu budowy przed kradzieżą i innymi zagrożeniami nie tylko chroni mienie i materiały, ale także dba o bezpieczeństwo pracowników oraz innych osób przebywających w okolicy. Częste kradzieże na budowach mogą znacznie zwiększyć koszty realizacji projektów i powodować opóźnienia w ich ukończeniu. Dlatego istotne jest wdrożenie odpowiednich środków i strategii ochronnych, które zminimalizują ryzyko takich incydentów.

Czytaj więcej

Jak obecna sytuacja gospodarcza wpływa na rynek gruntów inwestycyjnych w Polsce?

W wywiadzie dla „Real Estate Magazine” Marcin Tadeusz Ochyra, prezes zarządu SATOIA, opowiada o cechach zachęcających przedsiębiorców do inwestowania na danych gruntach oraz o czynnikach, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.

Czytaj więcej

Plany ogólne gmin – pierwsze problemy urbanistów i gmin

Na stronie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGIK) jest dostępna lista gmin, które przystąpiły do sporządzania planów ogólnych gmin (POG). W lipcu 2024 roku jest ich blisko 30%. Większość gmin czekała na wyniki wyborów samorządowych z 2024 roku, więc fizycznie nie rozpoczynano zasadniczych prac nad planami ogólnymi. Z rozmów z przedstawicielami gmin, urbanistami i radcami prawnymi już teraz wynika jednak wiele wątpliwości w zakresie sporządzania POG. Zaniepokojeni są również sami inwestorzy – szczególnie ci, którzy realizowali inwestycje na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Zastrzeżenia zaczynają się od intencji samego ustawodawcy, a podnoszone są problemy klarowności zakresu planu, zasad kontraktowania umów w ramach zintegrowanych planów inwestycyjnych, aż po terminy i koszty związane z Krajowym Planem Odbudowy (KPO).

Czytaj więcej

Nowa era wypoczynku i zrównoważonego rozwoju

W ostatnich latach hotele apartamentowe zyskują na popularności jako atrakcyjna forma inwestycji, oferująca zarówno wysokie zyski, jak i możliwość dywersyfikacji portfela. Nadbałtyckie i górskie kurorty stały się epicentrami takich inwestycji, przyciągając uwagę nie tylko lokalnych, ale i zagranicznych inwestorów. Dlatego właśnie wybraliśmy Grzybowo obok Kołobrzegu i Szklarską Porębę na dwie pierwsze inwestycje, które zapoczątkują nową jakość w branży turystycznej.

Czytaj więcej

Znaczenie analiz koniecznych do przeprowadzenia inwestycji i wstępnych koncepcji w procesie inwestycyjnym

Rynek budowlany charakteryzuje się dużą dynamiką. Inwestorzy stale stają przed wyzwaniami, takimi jak wzrost stóp procentowych, wysoka inflacja, niestabilność na rynku materiałów budowlanych i nieruchomości oraz zmiany w prawie i wydłużające się procedury administracyjne. Wszystkie te czynniki mają znaczący wpływ na rentowność projektów budowlanych, a zarządzanie nimi nie jest proste.

Czytaj więcej

Opóźnienia kulą u nogi budownictwa

Z terminowością realizacji inwestycji budowlanych wciąż jest źle. Sytuacja ta odbija się negatywnie na rentowności, to NATOMIAST generuje kolejne problemy na rynku.

Czytaj więcej

Hiszpania drugim domem Polaków

Renata i Ryszard Lorens, właściciele International Investment Marbella (pierwszej polskiej agencji nieruchomości w hiszpańskiej Marbelli), w wywiadzie dla Redakcji REM opowiadają, dlaczego Polacy tak chętnie wybierają nieruchomości w Hiszpanii.

Czytaj więcej

Zmiana właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego w aspekcie jego utrzymania

Obiekty budowlane, a w szczególności budynki, podczas swojego istnienia są utrzymywane oraz zarządzane przez różne podmioty. Ma to związek ze zmianami właścicieli (w wyniku sprzedaży, darowizny, dziedziczenia itp.) czy też ustanowionych zarządców nieruchomości. W ciągu całego życia obiektu różni też będą jego użytkownicy, którzy będą przejmować od właściciela część obowiązków w wyniku zawarcia cywilno-prawnej umowy dzierżawy, najmu czy użyczenia określającej zakres odpowiedzialności względem obiektu właściciela obiektu i podmiotu go użytkującego.

Czytaj więcej

Ekonomia i ekologia – świeże spojrzenie na biznes i oszczędności

Polityka zrównoważonego rozwoju zaprocentowała silnym ożywieniem odpowiedzialności środowiskowej oraz rozwojem ESG (environmental, social, corporate governance). Korelacja ekologii z ekonomią to realne oszczędności finansowe w całym cyklu życia zamawianych produktów, usług oraz robót budowlanych przy zachowaniu odpowiedzialności względem środowiska naturalnego. To współczesny, dojrzały i świadomy biznes.

Czytaj więcej

Nowoczesne elewacje szklane w budownictwie biurowym

Paradoksalnie, w technologicznej euforii XXI wieku, gdzie budynki, gdyby nie były nieruchomościami, mogłyby śmiało domagać się wpuszczenia na wybieg, trudno niekiedy dobrać taką „odzież”, która nie zakrzyczy otoczenia, nie przytłoczy ani nie zadziwi estetyką. Dzieje się tak?

Czytaj więcej