Dołącz do czytelników
Brak wyników

FACILITY

13 grudnia 2021

NR 6 (Grudzień 2021)

Cleaning 4.0 to przyszłość usług czystości

0 115

Usługi czystości przechodzą w ostatnich latach prawdziwą rewolucję. Czasem niedoceniane i zazwyczaj stojące na uboczu stają się procesami, które realnie wpływają na bezpieczeństwo ludzi i ciągłość prowadzenia biznesu. Kolejna odsłona pandemii umacnia tylko wymagania wobec firm sprzątających oraz przyspiesza nieuniknione zmiany w ich ofercie. 

Z mojego punktu widzenia zmiany w usługach cleaningu były konieczne, by były one nowoczesne, mierzalne, efektywne kosztowo i skalowalne. W takim właśnie kierunku przekształciliśmy własne usługi, zgodnie z duchem koncepcji Cleaning 4.0. To nasz sposób podejścia do nowoczesnych usług cleaningu, który jest zbudowany na czterech głównych filarach: robotyzacji, automatyzacji, digitalizacji oraz zaawansowanej ochronie środowiska. Na ich podstawie świadczymy usługi w czterech liniach produktowych, które są zintegrowane ze sobą oraz wykorzystują nowe technologie i internet. Ma to na celu dostarczenie usługi cleaningu w jakości niespotykanej do tej pory na polskim rynku.

Nasza oferta zawiera cztery linie usług: Q BOT (automatyzacja i robotyzacja usług sprzątających); Q EYE (nowoczesne systemy monitorowania usług utrzymania czystości), Q EKO (odpowiedzialne środowiskowo i ekologicznie rozwiązania dla branży sprzątającej) oraz Q BDO (zarządzanie procesem obsługi obowiązków raportowych przedsiębiorstwa do Bazy Danych Odpadowych). Oczywiście są to usługi jakościowe – potwierdzeniem dążenia do jakości w działaniach całej Grupy Seris Konsalnet jest Certyfikat ISO 9001 – System zarządzania jakością.

Warto powiedzieć nieco więcej o robotyzacji usług cleaningowych. Wykorzystujemy roboty kilku firm, które spełniają różne role. Roboty te mają funkcje zamiatania, szorowania i dezynfekcji i najlepiej sprawdzają się w placówkach średnio- i wielkopowierzchniowych (od 5000 m2). Co ciekawe, mogą pracować na zewnątrz i wewnątrz, więc mogą czyścić np. parkingi czy ciągi pieszo-jezdne wokół centrum handlowego. Atuty, na jakie zwróciliśmy uwagę, to bardzo niska awaryjność oraz powtarzalna, wysoka skuteczność działania – oznacza to, że każdy cykl czyszczenia danego odcinka za każdym razem będzie generował taki sam efekt czystości. To rzecz prawie nieosiągalna przy tradycyjnych, ręcznych metodach czyszczenia. Ponadto roboty możemy wykorzystać w miejscach, gdzie przy tego typu pracach może być narażone zdrowie ludzkie. Roboty sprawdzają się także w miejscach, gdzie kadra sprzątająca powinna posiadać specjalistyczne wyszkolenie, rozszerzone kwalifikacje, ważne badania lub certyfikaty dostępu.

Paradoksalnie pandemia przyspieszyła proces zmian w branży cleaningowej, dynamizując proces jej automatyzacji i dając możliwość wdrożenia systemów, o których nie myślano jeszcze kilka lat temu. Jednocześnie robotyzacja i cyfryzacja to – moim zdaniem – jedyny kierunek, który pozwala zachować przewagę konkurencyjną i przedstawić nową, atrakcyjną ofertę. I to zwłaszcza w momencie, gdy bardzo istotny stał się aspekt ochrony zdrowia osób przebywających w pomieszczeniach z powodu pandemii COVID-19. Bezpieczeństwo sanitarne to dziś numer jeden w rozmowach z klientami, od tego tematu nie ma ucieczki i sądzę, że przez najbliższe lata będzie to cały czas ważny wyznacznik jakości oferty cleaningu.

POLECAMY

Przypisy