Autor: Agnieszka Sławomirska

Na rynku nieruchomości komercyjnych od ponad 10 lat. Od 2017 r. prowadzi własną firmę zajmującą się doradztwem właścicielom nieruchomości i firmom świadczącym usługi dla branży nieruchomości komercyjnych. Łączy teorię z praktyką – jest autorką licznych publikacji na temat nieruchomości, w tym „Poradnika dla zarządcy budynku biurowego”.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Wywóz odpadów, ubezpieczenie i „pozostałe” składowe kosztów i opłat eksploatacyjnych

W cyklu artykułów dla „Real Estate Magazine” o kosztach i opłatach eksploatacyjnych omówiłam już ich wszystkie główne składowe, takie jak media, serwisy, podatki. Nadeszła pora na pozostałe, czyli składowe równie ważne, choć generujące najmniejszą część kosztów. W niniejszym artykule będzie mowa o wywozie odpadów, ubezpieczeniu i tzw. pozostałych kosztach. Zapraszam do lektury.

Czytaj więcej

Wiosenny Koktajl dla Asset i Property Managerów już wkrótce!

26 kwietnia 2023 r. odbędzie się kolejny Koktajl dla Asset i Property Managerów.

Czytaj więcej

Zarządzanie nieruchomością jako element składowy kosztów i opłat eksploatacyjnych

Koszt zarządzania nieruchomością stanowi blisko 5% budżetu kosztów i opłat eksploatacyjnych. To dużo czy mało? Co się na niego składa? Jak kalkulowane jest wynagrodzenie zarządcy? I kto je płaci? Zapraszam do lektury.

Czytaj więcej

Użytkowanie wieczyste jako element składowy kosztów i opłat eksploatacyjnych

Wydatki związane z użytkowaniem wieczystym stanowią zwykle od 8% do 15% budżetu kosztów i opłat eksploatacyjnych nieruchomości objętych tą formą władania. Czym jest i na czym polega użytkowanie wieczyste? jakie koszty są z nim związane oraz czy istnieją możliwości ich optymalizacji? – na te pytania spróbuję odpowiedzieć w niniejszej publikacji.

Czytaj więcej

Koszty podatków jako element składowy kosztów i opłat eksploatacyjnych

Podatek od nieruchomości stanowi zwykle około 15% budżetu kosztów i opłat eksploatacyjnych obiektów komercyjnych. Plasuje się tym samym na drugiej co do wielkości pozycji budżetowej. Koszt ten jest obligatoryjny i wynika z przepisów prawa. Jakie składowe kryją się pod nazwą „podatek od nieruchomości” i czy w ogóle można je optymalizować, skoro są odgórnie, ustawowo nakładane? Rozłożywszy podatki dosłownie i w przenośni na czynniki pierwsze, próbuję w tym artykule znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Czytaj więcej

Koszty mediów jako element składowy kosztów i opłat eksploatacyjnych

Media stanowią 1/3 kosztów utrzymania większości obiektów komercyjnych, będąc tym samym ich największą składową. Obecnie nabierają szczególnego znaczenia z uwagi na duże wzrosty cen i brak stabilności gospodarczej. Właściciele nieruchomości komercyjnych zadają sobie pytania, jak w takim otoczeniu efektywnie zarządzać zużyciem mediów i jak redukować ich koszty. I na nie właśnie będę się starała znaleźć odpowiedź w tej publikacji.

Czytaj więcej

Koszt ochrony osób i mienia jako element składowy kosztów i opłat eksploatacyjnych

Model ochrony obiektów komercyjnych uległ przez ostatnie lata wielu zmianom. Główną z nich determinuje rozwój nowych technologii, który przyspieszył z uwagi na sytuację epidemiologiczną. W jaki sposób dzisiaj chroni się obiekty komercyjne, jak zwiększa bezpieczeństwo, minimalizuje ryzyko i optymalizuje koszty ochrony? Na te pytania staram się znaleźć odpowiedzi w tym artykule.

Czytaj więcej

Koszty utrzymania czystości jako element składowy kosztów i opłat eksploatacyjnych

Utrzymanie czystości to serwis pozornie nieskomplikowany, bo przecież każdy potrafi sprzątać. Nic bardziej mylnego. Sprzątanie w obiektach komercyjnych zdecydowanie różni się od sprzątania budynków mieszkalnych. Dodatkowo inaczej sprząta się biurowce, inaczej centra handlowe, obiekty magazynowe czy hotele.

Czytaj więcej

Koszty obsługi technicznej jako element składowy kosztów i opłat eksploatacyjnych

Koszt obsługi technicznej stanowi w większości obiektów komercyjnych trzecią pozycję kosztową (po kosztach zużycia mediów i podatku od nieruchomości). Obsługa techniczna to jednocześnie serwis najbardziej złożony pod względem zakresu i rodzaju prac. Jak zbudowana jest usługa obsługi technicznej? CO SKŁADA SIĘ NA JEJ KOSZT I JAK TEN KOSZT BEZPIECZNIE I MĄDRZE OPTYMALIZOWAĆ? O TYM w dzisiejszym odcinku z serii odczarowywania kosztów i opłat eksploatacyjnych w budynkach komercyjnych.

Czytaj więcej

Odczarować koszty utrzymania nieruchomości komercyjnej

Od kilku lat na rynku nieruchomości komercyjnych trwa walka o utrzymanie stawek opłat eksploatacyjnych na możliwie najniższym poziomie. Gdzie przebiega linia krytyczna? Czy jakość oczekiwaną przez najemców można pogodzić z ceną, której wymagają? Czy rynek zjada własny ogon, dążąc do jak najniższych cen? Z czego wynika rozdźwięk między wzrostem obowiązków firm obsługujących nieruchomości a ciśnieniem na niską cenę? Ile faktycznie są warte usługi i produkty dla nieruchomości komercyjnych? Jak wygląda rynek po stronie właściciela, a jak po stronie zarządcy oraz innych usługodawców? Gdzie jest złoty środek? Jak go znaleźć i dlaczego warto? Odczarowywanie kosztów. Czas start.

Czytaj więcej

Jak skutecznie wprowadzić PropTech do nieruchomości?

Implementacja nowych technologii w budynku komercyjnym – kto z was już przez to przechodził? Skoro wdrażaliście takie rozwiązania, to pewnie robiliście to według określonego planu. Przynajmniej tak być powinno. Kto miał na to plan i strategię? A kto z was rozważa zastosowanie nowych rozwiązań? Czy jesteście odpowiednio przygotowani do wdrożeń? Czy przeanalizowaliście KPI, pozycje budżetowe, zankietowaliście użytkowników budynku i wreszcie: czy włączyliście do tego procesu zarządcę i kierownika technicznego obiektu? Jeśli nie, to zapraszam do lektury tego tekstu. A jeśli tak, to gratuluję i także zapraszam do czytania.

Czytaj więcej