Autor: Agnieszka Sławomirska

Propagatorka wiedzy o nieruchomościach komercyjnych. Pomaga w rozwoju firmom oferującym produkty i usługi dla branży nieruchomości. Jest autorką „Galaktyki nieruchomości” – programu w telewizji BIZNES24 i kanału na YouTube pod tym samym tytułem. Ma na koncie liczne publikacje na temat nieruchomości komercyjnych, w tym książkę „Poradnik dla zarządcy budynku biurowego”. Jest organizatorką wydarzeń branżowych wspierających międzypokoleniową komunikację i wymianę doświadczeń. Pomysłodawczyni i ambasador nagrody The Rising Star in Real Estate przyznawanej zdolnym adeptom branży nieruchomości. Z wykształcenia jest prawnikiem, ukończyła prawo i administrację na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Z miłości do nieruchomości. Wywiad z Agnieszką Sławomirską

Pasja i zaangażowanie to klucz do sukcesu na każdym rynku. Wie o tym Agnieszka Sławomirska – propagatorka wiedzy o nieruchomościach komercyjnych, która swoją energią i doświadczeniem inspiruje innych. W rozmowie z redakcją „Real Estate Magazine” opowiada o najważniejszych wyzwaniach i zmianach, które muszą zajść w branży.

Czytaj więcej

Inwestycje w nieruchomości komercyjne – jak to można zrobić w Polsce?

Chcesz zainwestować w nieruchomości w Polsce? Zastanawiasz się, jakie masz możliwości? Z jednej strony opcje są proste, a z drugiej… mocno skomplikowane. Dlaczego tak jest? O tym w poniższym artykule.

Czytaj więcej

Nowoczesne technologie w budynku. Jak je wybrać i wprowadzić, by spełnić oczekiwania najemców i innych użytkowników nieruchomości

Wybór nowoczesnej technologii dla nieruchomości komercyjnej opiera się na sztuce zadawania pytań – właściwych pytań. Jakie są te właściwe pytania? Kiedy i do kogo powinny być kierowane? Czyli jak wybrać optymalne rozwiązanie technologiczne dla nieruchomości.

Czytaj więcej

Jak dobrze wybrać obsługę techniczną?

Serwis techniczny jest najmniej widocznym z serwisów budynkowych. Najczęściej widzimy pracowników zajmujących się utrzymaniem czystości czy ochroną fizyczną. Rzadziej dostrzegamy techników, co jednak nie znaczy, że mają oni mniej pracy od pozostałych. Co zatem należy do zadań firmy technicznej i jak wybrać najlepszą firmę dla naszego budynku?

Czytaj więcej

Wywóz odpadów, ubezpieczenie i „pozostałe” składowe kosztów i opłat eksploatacyjnych

W cyklu artykułów dla „Real Estate Magazine” o kosztach i opłatach eksploatacyjnych omówiłam już ich wszystkie główne składowe, takie jak media, serwisy, podatki. Nadeszła pora na pozostałe, czyli składowe równie ważne, choć generujące najmniejszą część kosztów. W niniejszym artykule będzie mowa o wywozie odpadów, ubezpieczeniu i tzw. pozostałych kosztach. Zapraszam do lektury.

Czytaj więcej

Wiosenny Koktajl dla Asset i Property Managerów już wkrótce!

26 kwietnia 2023 r. odbędzie się kolejny Koktajl dla Asset i Property Managerów.

Czytaj więcej

Zarządzanie nieruchomością jako element składowy kosztów i opłat eksploatacyjnych

Koszt zarządzania nieruchomością stanowi blisko 5% budżetu kosztów i opłat eksploatacyjnych. To dużo czy mało? Co się na niego składa? Jak kalkulowane jest wynagrodzenie zarządcy? I kto je płaci? Zapraszam do lektury.

Czytaj więcej

Użytkowanie wieczyste jako element składowy kosztów i opłat eksploatacyjnych

Wydatki związane z użytkowaniem wieczystym stanowią zwykle od 8% do 15% budżetu kosztów i opłat eksploatacyjnych nieruchomości objętych tą formą władania. Czym jest i na czym polega użytkowanie wieczyste? jakie koszty są z nim związane oraz czy istnieją możliwości ich optymalizacji? – na te pytania spróbuję odpowiedzieć w niniejszej publikacji.

Czytaj więcej

Koszty podatków jako element składowy kosztów i opłat eksploatacyjnych

Podatek od nieruchomości stanowi zwykle około 15% budżetu kosztów i opłat eksploatacyjnych obiektów komercyjnych. Plasuje się tym samym na drugiej co do wielkości pozycji budżetowej. Koszt ten jest obligatoryjny i wynika z przepisów prawa. Jakie składowe kryją się pod nazwą „podatek od nieruchomości” i czy w ogóle można je optymalizować, skoro są odgórnie, ustawowo nakładane? Rozłożywszy podatki dosłownie i w przenośni na czynniki pierwsze, próbuję w tym artykule znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Czytaj więcej

Koszty mediów jako element składowy kosztów i opłat eksploatacyjnych

Media stanowią 1/3 kosztów utrzymania większości obiektów komercyjnych, będąc tym samym ich największą składową. Obecnie nabierają szczególnego znaczenia z uwagi na duże wzrosty cen i brak stabilności gospodarczej. Właściciele nieruchomości komercyjnych zadają sobie pytania, jak w takim otoczeniu efektywnie zarządzać zużyciem mediów i jak redukować ich koszty. I na nie właśnie będę się starała znaleźć odpowiedź w tej publikacji.

Czytaj więcej

Koszt ochrony osób i mienia jako element składowy kosztów i opłat eksploatacyjnych

Model ochrony obiektów komercyjnych uległ przez ostatnie lata wielu zmianom. Główną z nich determinuje rozwój nowych technologii, który przyspieszył z uwagi na sytuację epidemiologiczną. W jaki sposób dzisiaj chroni się obiekty komercyjne, jak zwiększa bezpieczeństwo, minimalizuje ryzyko i optymalizuje koszty ochrony? Na te pytania staram się znaleźć odpowiedzi w tym artykule.

Czytaj więcej

Koszty utrzymania czystości jako element składowy kosztów i opłat eksploatacyjnych

Utrzymanie czystości to serwis pozornie nieskomplikowany, bo przecież każdy potrafi sprzątać. Nic bardziej mylnego. Sprzątanie w obiektach komercyjnych zdecydowanie różni się od sprzątania budynków mieszkalnych. Dodatkowo inaczej sprząta się biurowce, inaczej centra handlowe, obiekty magazynowe czy hotele.

Czytaj więcej