Koszty mediów jako element składowy kosztów i opłat eksploatacyjnych

FACILITY

Media stanowią 1/3 kosztów utrzymania większości obiektów komercyjnych, będąc tym samym ich największą składową. Obecnie nabierają szczególnego znaczenia z uwagi na duże wzrosty cen i brak stabilności gospodarczej. Właściciele nieruchomości komercyjnych zadają sobie pytania, jak w takim otoczeniu efektywnie zarządzać zużyciem mediów i jak redukować ich koszty. I na nie właśnie będę się starała znaleźć odpowiedź w tej publikacji.

Nieruchomości komercyjne korzystają z większości konwencjonalnych mediów, takich jak energia elektryczna, cieplna, gaz czy woda. Nie mamy badań na temat tego, ile obiektów korzysta z jakich źródeł energii, niemniej z racji charakteru obiekty komercyjne w przeważającej mierze zużywają energię elektryczną, cieplną i wodę. Jak to działa w praktyce? Właściciele nieruchomości komercyjnych korzystają z mediów na podstawie umów zawartych z ich dostawcami. Za przestrzeganie tych umów odpowiedzialni są zwykle zarządcy nieruchomości. Zapisy są zazwyczaj odgórnie narzucane przez dostawców i w przypadku pojedynczych obiektów najczęściej nie podlegają negocjacji. Sytuacja wygląda nieco inaczej, w przypadku gdy mamy do czynienia z grupą nieruchomości. Właściciel bądź właściciele dysponujący portfelem nieruchomości mogą podjąć skuteczną próbę negocjacji warunków umowy. Dotyczy to zwłaszcza stawek na energię elektryczną zużywaną przez obiekty komercyjne w bardzo dużych ilościach. Oczywiście im większa ilość budynków, tym większe szanse na lepsze stawki.

Przepisy

Przedsiębiorstwa zajmujące się dostarczaniem mediów działają na podstawie ściśle określonych przepisów. To determinuje ograniczone możliwości negocjacji pomiędzy nimi a ich odbiorcami. I tak działalność przedsiębiorstw energetycznych regulują przepisy ustawy z 10 kwietnia 1997 roku Prawo energetyczne oraz liczne rozporządzenia wykonawcze do tej ustawy. Określają one szczegółowo zasady kształtowania i kalkulacji taryf dla paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła oraz szczegółowe zasady rozliczania w obrocie paliwami gazowymi, energią elektryczną i ciepłem. Natomiast zagadnienia dotyczące dostawy i jakości wody oraz odbioru ścieków regulują przepisy ustawy z 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Określa ona zasady działalności przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, tworzenia warunków do zapewnienia ciągłości dostaw i odpowiedniej jakości wody, niezawodnego odprowadzania i oczyszczania ścieków, wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i zasady ochrony interesów odbiorców usług z uwzględnieniem wymagań ochrony środowiska i optymalizacji kosztów.

Dystrybucja, obrót, sprzedaż

Zanim przejdziemy dalej, warto wyjaśnić pojawiające się tu terminy. Dystrybucja polega na transporcie paliw gazowych oraz energii elektrycznej sieciami dystrybucyjnymi w celu ich dostarczenia odbiorcom, a także na r...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy