Autor: Jolanta Sergot-Kowalska

Wieloletni ekspert branżowy, Dyrektor Cleaning Consulting. Autorka książki „Profesjonalne utrzymanie czystości – 20 lat doświadczeń”. W branży profesjonalnego utrzymania czystości pracuje od roku 1991. W 2008 roku, 
jako pierwsza w Polsce została biegłym sądowym w zakresie utrzymania czystości obiektów.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Utrzymanie czystości – prosta usługa czy skomplikowana procedura?

Na zeszłorocznej konferencji REM usłyszałam, że biurowce muszą być przyjazne dla ludzi w nich pracujących, tzn. nowoczesne i bezpieczne. Jednym słowem – ma się w nich dobrze pracować. Osobiście nie mam nic przeciwko takim wymaganiom, ale od razu nasuwa się myśl, że utrzymanie takiego budynku w czystości będzie o wiele droższe.

Czytaj więcej

„Mierz siłę na zamiary”

Tytułowy zwrot pochodzi – jak wiadomo – z „Pieśni filaretów” Adama Mickiewicza, napisanej w 1820 roku. Niektórzy błędnie go interpretują, sądząc, że w omawianym powiedzeniu chodzi o to, że należy dostosować zamiary do możliwości i sił, jakie mamy, a nie porywać się z motyką na słońce, tzn. decydować się na coś, co i tak pozostaje poza naszym zasięgiem. Tymczasem wymowa Mickiewiczowych słów jest zupełnie inna. Zwrot „mierz siły na zamiary” mówi o tym, że trzeba dostosowywać możliwości do zamiarów, czyli stawiać sobie ambitne cele, a potem dążyć do ich zrealizowania, gdyż przy olbrzymiej motywacji zawsze znajdziemy w sobie siłę, by go osiągnąć.

Czytaj więcej

Pocovidowa redefinicja czystości

Jesienią 2018 r. szef firmy Kärcher – Hartmut Jenner w jednym z wywiadów powiedział, że „sprzątanie może być inteligentne”. Od tego czasu minęły co prawda 4 lata, ale sekwencja ta nabiera na znaczeniu, dlatego posłuży mi do dalszych dyskusji, w których spróbuję pokazać, że sprzątanie powinno być inteligentne.

Czytaj więcej