FIRMY CHCĄ SIĘ ROZWIJAĆ W SPOSÓB CORAZ BARDZIEJ ZRÓWNOWAŻONY, a kwestie związane z ekologią czy etyką działania stały się ważnym i od niedawna wręcz obowiązkowym elementem biznesowych strategii. W kierunku tym podąża również rynek nieruchomości. W pozafinansowej ocenie przedsiębiorstw pomagają kryteria ESG, określające trzy kluczowe sfery dla organizacji, które chcą funkcjonować w sposób odpowiedzialny. Co kryje się pod każdą z tych trzech „magicznych” liter w kontekście branży real estate?
ESG – odpowiedzialność i zysk
Sfery, które określa skrót ESG (environmental, social and governance), są ściśle związane z funkcjonowaniem każdego biznesu, niezależnie od branży. Każda firma bowiem, zużywając energię i zasoby, wpływa w określony sposób na środowisko i jest pod jego wpływem (E), każda działa w ramach jakiejś społeczności, wpywając na nią (S), i każda jest tworem prawnym, który wymaga odpowiednich procesów i zarządzania (G). Eksperci podkreślają, że ESG to nie tylko kwestia odpowiedzialności biznesu, ale także realne korzyści finansowe. Według McKinsey & Company ESG łączy się z przepływami pieniężnymi na pięć różnych sposobów: poprzez ułatwianie wzrostu przychodów, ograniczanie kosztów, minimalizowanie interwencji regulacyjnych i prawnych, zwiększanie produktywności pracowników oraz optymalizację inwestycji i nakładów inwestycyjnych.
Obecnie, za sprawą dyrektywy unijnej 2014/95/UE z 2014 r. i nowelizacji krajowej ustawy o rachunkowości, duże polskie spółki giełdowe od 2018 r. mają obowiązek publikować dane ESG w swoich raportach niefinansowych. Niedługo takie przepisy obejmą znacznie większą liczbę przedsiębiorstw. Według badania Deloitte aż 94% pytanych firm deklaruje, że kryteria kryjące się pod trzema literami zyskują na znaczeniu w budowaniu ich biznesów.
POLECAMY
ESG a branża nieruchomości
W zależności od specyfiki przedsiębiorstwa i branży, w której funkcjonuje dana firma, poszczególne postulaty ESG mogą okazać się mniej lub bardziej adekwatne i być realizowane w różny sposób. W przypadku branży nieruchomości niewątpliwie istotnym elementem jest ochrona środowiska. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych budynki (zarówno mieszkaniowe, jak i komercyjne) oraz budownictwo odpowiadają za 36% zużycia światowej energii i blisko 40% emisji gazów cieplarnianych 1. Trzeba zatem otwarcie przyznać, że na naszej branży spoczywa duża odpowiedzialność w kreowaniu trendów i postaw, które będą przywracać przysłowiowy oddech planecie. Nie należy jednak zapominać także o pozostałych elementach akronimu, czyli „S”, odnoszącym się do relacji, jakie firma buduje i utrzymuje, reputacji wśród ludzi, instytucji oraz w społecznościach, w których prowadzi działalność, oraz „G” dotyczącym ładu korporacyjnego – wewnętrznego systemu praktyk, kontroli i procedur przyjętych w celu zarządzania firmą, podejmowania skutecznych decyzji i przestrzegania prawa. W tych sferach firmy z branży nieruchomości też mogą wiele zdziałać.
E, czyli certyfikaty – i nie tylko
Kryteria środowiskowe w ramach ESG to m.in. ilość i źródła energii pobieranej przez firmę, odpady, które generuje, i zasoby, których potrzebuje, oraz wynikające z tego konsekwencje dla żywych istot. Aspekt ten obejmuje też emisję CO2 i wpływ na zmiany klimatyczne. Rola firm z branży nieruchomości jest tutaj podwójna. Podmioty świadczące usługi z zakresu projektowania, fit out czy budowlane oddziałują na środowisko nie tylko w obrębie własnego funkcjonowania, ale mają realny wpływ na kształtowanie proekologicznych postaw swoich klientów – poprzez obiekty i przestrzenie, których dostarczają. Projektowanie i realizacja budynków w duchu ekologicznym nie jest już dziś wyróżnikiem. Takie praktyki stają się standardem, a najwięksi inwestorzy wręcz nie mogą inwestować w obiekty komercyjne, jeśli nie mają one odpowiednich certyfikatów potwierdzających, że zostały zbudowane w sposób przemyślany i zrównoważony. Podobne zainteresowanie widać ze strony najemców, którzy coraz częściej poszukują powierzchni przyjaznych środowisku. Odpowiednia certyfikacja dodatkowo zwiększa prestiż obiektu czy organizacji, która je posiada, i powoli staje się elementem obowiązkowym. Obecnie każdy budynek klasy A w Polsce jest certyfikowany w systemie BREEAM lub LEED, a także coraz częściej w WELL. Każda z tych certyfikacji może zostać przeprowadzona na poziomie budynku (core & shell) oraz konkretnego wnętrza (interior).
Proces tworzenia zielonego budynku zwieńczony certyfikacją to praca zespołowa inwestora, architektów i wykonawców. Zaczyna się już na etapie projektowym, w ramach którego przewidziane muszą zostać proekologiczne rozwiązania, np. systemy kontrolujące zużycie wody czy energii oraz emisję CO2. Warto podkreślić, że projektowanie w duchu green może przynieść realne oszczędności dla firmy, a zastosowanie proekologicznych rozwiązań nie musi się wcale wiązać z większymi wydatkami. Przykładem jest budynek AFI V.Offices w Krakowie zaprojektowany przez pracownię Iliard Architecture & Interior Design, wchodzącą w skład Grupy Reesco. Budynek uzyskał 98,9% punktów podczas certyfikacji BREEAM, co jest drugim najwyższym wynikiem w historii tego standardu, a jego realizacja nie wymagała znacznego zwiększenia nakładów finansowych. Wysoka świadomość inwestora oraz odpowiednie wkomponowanie w projekt elementów wpływających na wysoki poziom ceryfikacji już na wczesnym etapie projektowania poskutkowało redukcją poboru energii o 37%, emisji CO2 o 34%, a zużycia wody o ponad 57%, przy czym obiekt został zrealizowany bez przekraczania założonego budżetu.
AFI V.Offices
Ekologia na okrągło, czyli gospodarka cyrkularna
W projektowaniu przestrzeni komercyjnych istotny jest również odpowiedni dobór materiałów – zarówno pod względem ich pochodzenia, przyjazności środowisku, jak i trwałości. Dodatkowo wnętrza powinny być planowane w taki sposób, aby w przyszłości ułatwić przeprowadzenie prac remontowych i wszelkich zmian. Przykładowo w obiektach hotelowych tzw. soft & hard refurnishment, przewiduje się systemowo po – odpowiednio – 7 i 14 latach. Biura są odnawiane w zależności od długości podpisanych umów oraz decyzji najemcy, który pozostaje w dotychczasowym biurze na okres następnych kilku lat.
Właściwe zaprojektowanie przestrzeni ogranicza zużycie materiałów podczas modernizacji i negatywny wpływ na środowisko. Dla firm specjalizujących się w projektowaniu i przebudowach powierzchni oraz budynków komercyjnych – w tzw. fit out – ważna jest także świadomość, które materiały z przebudowywanej powierzchni mogłyby być wykorzystane ponownie, a które zostaną przeznaczone do utylizacji. Odpowiedzialna firma realizująca przebudowy lub rearanż...