Dział: RESIDENTIAL

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Rynek najmu w Polsce – szanse i wyzwania

Rynek PRS (private rented sector) to jeden z najciekawszych i najbardziej dynamicznie rosnących segmentów rynku nieruchomości w Polsce – wydaje się, że nareszcie dojrzewamy do traktowania najmu jako pełnoprawnego sposobu spełniania potrzeb mieszkaniowych. Mimo szybkiego wzrostu zasobu profesjonalny najem nadal raczkuje, co wydaje się najlepszym momentem na podnoszenie standardów oraz lekcje dla inwestorów i deweloperów.

Czytaj więcej

Branża deweloperska i akwizycja gruntów z perspektywy rekrutera

Inflacja – najwyższa od 26 lat, wysokie stopy procentowe, agresja Rosji na Ukrainę, która trwa od ponad roku, kryzys energetyczny i w szerszym kontekście niepewna sytuacja geopolityczna na świecie sprawiły, że na rozpędzonym rynku nieruchomości mieszkaniowych nastąpiło załamanie. Sprzedaż spadła, zwłaszcza ta hipoteczna, ceny gruntów w niewielkim stopniu, ale także zostały obniżone. Dodatkowo w sprzedaży jest mniej dostępnych inwestycji.

Czytaj więcej

Bezpieczny Kredyt 2% – perspektywy i ryzyka dla rynku mieszkaniowego

Bezpieczny Kredyt 2% wchodzi w życie. Czy będzie realnym wsparciem dla klientów rynku mieszkaniowego? Jakie szanse i zagrożenia ze sobą niesie? Bezpieczny Kredyt 2% (DALEJ: BK 2%) w charakterze gwoździa programu Pierwsze Mieszkanie ma zapoczątkować swoją misję z początkiem lipca, choć rosnące z tygodnia na tydzień medialne emocje i apetyty potencjalnych beneficjentów wzbudza już od momentu ogłoszenia w grudniu ubiegłego roku. Tymczasem dopłaty do kredytów mieszkaniowych to niezupełnie to samo co proste transfery gotówki na konta uprzywilejowanych w postaci 500+, dodatkowych emerytur czy innych socjalnych benefitów. Czyżby więc coś mogło pójść nie tak?

Czytaj więcej

Klienci bardziej skłonni do zmiany preferencji w zakresie lokalizacji niż do wyboru mniejszego mieszkania

W ubiegłym roku proces decyzyjny poprzedzający zakup mieszkania przez klientów znacznie się wydłużył. Wszystko zarówno przez wzgląd na niepewność związaną z czynnikami makroekonomicznymi, jak i z powodu ograniczonego dostępu do kredytów hipotecznych. Ukształtowane po okresie lockdownu oczekiwania klientów powodowały ponadto, że duża część osób, która nie mogła pozwolić sobie na zakup mieszkania spełniającego ich potrzeby pod kątem powierzchni, odkładała decyzję zakupową w czasie. Pewna elastyczność widoczna była jednak w kwestii wyboru lokalizacji.

Czytaj więcej

Jak będzie wyglądał rynek deweloperski w Polsce w 2027 roku?

Wzrost znaczenia budownictwa modułowego i automatyzacji mieszkaniowej oraz inwestycje efektywne energetycznie – to główne kierunki rozwoju branży, jakie prognozuje raport „Fundamenty przyszłości”. Wspólne opracowanie Skanska Residential Development Poland, Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz firmy 4CF stanowi nowość na polskim rynku i jest wynikiem analiz blisko stu ekspertów rynku nieruchomości.

Czytaj więcej

Technologia a branża deweloperska

Wysoko konkurencyjny rynek nieruchomości szczególnie w obecnej sytuacji ekonomicznej wymaga błyskawicznego podejmowania decyzji i stałego monitorowania przeprowadzanych transakcji, prac czy zarządzania dostępnymi danymi. Bez tego konkurencyjność przedsiębiorstwa nie tylko drastycznie spada, ale także zmusza je do ciągłego dostosowywania się do zasad ustalanych przez innych graczy, a tym samym bycie na straconej pozycji w walce o klienta.

Czytaj więcej

Długoterminowa szansa dla rynku nieruchomości

Rynek najmu instytucjonalnego (PRS – private rented sector) od kilku miesięcy nie schodzi z pierwszych stron gazet ani portali. O jego rozwoju w Polsce dyskutują eksperci ekonomiczni, przedstawiciele branży, ale również politycy. Odmieniany przez wszystkie przypadki „scenariusz berliński” rodzi wiele niepokojów, w tym, że podobna sytuacja się powtórzy także w polskich warunkach. Jakie są jednak fakty? Czy PRS zagraża zwyczajnym Kowalskim, którzy marzą o zakupie własnego mieszkania, nawet jeśli wiąże się to z wieloletnim kredytem hipotecznym? Kto odpowiada za wysokie ceny lokali? Czy zagraniczne fundusze, a może jednak najbardziej podstawowe mechanizmy ekonomii?

Czytaj więcej

Rynek mieszkaniowy na progu kryzysu stulecia?

Po 8 latach historycznej prosperity krajowa mieszkaniówka stanęła w obliczu SPOWOLNIENIA, które może się okazać najbardziej dotkliwym okresem dekoniunktury w perspektywie dekad. Pytanie brzmi, czy w tej sytuacji uczestnicy rynku nieruchomości powinni być przygotowani na nieuchronny kryzys, czy może wręcz przeciwnie – liczyć na coś, co pozwoli i przez niego przejść suchą stopą.

Czytaj więcej

Dyskretny luksus czyli powrót do klasyki – o trendach w projektowaniu wnętrz na rynku polskim i europejskim

Co rozumiemy przez określenie „luksus”? Każdy tworzy własną definicję poszczególnych cech, dóbr czy usług wyróżniających się wysoką ceną, jakością wykonania czy też trudną dostępnością. Luksus… – często przepych, elegancja, bogactwo. Ale ten luksus może też mieć wiele twarzy, może być dyskretny, delikatny i wręcz niebanalny w swojej codzienności.

Czytaj więcej

Nieruchomości premium przyciągają klientów nawet w czasie kryzysu

Rosnący stabilnie od wielu lat segment nieruchomości premium pozwala na pomnażanie kapitału. Co szczególnie ważne w obecnej sytuacji – długofalowo umożliwia też ochronę zgromadzonych środków przed utratą wartości. Między innymi dlatego świadomi inwestorzy, chcąc zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny, lokują średnio 20–30% swoich aktywów w zakup luksusowych, unikalnych nieruchomości.

Czytaj więcej

Appartme i Ista – nowy standard SMART inwestycji

Gdy technologia spotyka innowacyjne podejście do nieruchomości, rodzą się rozwiązania, które są realną odpowiedzią na wyzwania rynku i oczekiwania klientów. Polska marka Appartme łączy siły z międzynarodowym gigantem Ista, aby dostarczyć inteligentny system sterowania mieszkaniem na miarę naszych czasów. Zarządzanie mediami zapewniane przez automatykę mieszkaniową Appartme połączone zostało z odczytami wody i ciepła od Ista w jednej darmowej aplikacji mobilnej. To podniesienie wartości i prestiżu, ale także realne narzędzie dostosowane do potrzeb zmieniającego się rynku i oczekiwań klientów. Appartme w połączeniu z Ista to komfort, którego Twoi klienci oczekują.

Czytaj więcej

Najem mieszkań w niepewnych czasach

Rynek najmu mieszkań w ostatnich dwóch latach zachowuje się w fabuła filmów Hitchcocka. Najpierw było trzęsienie ziemi, nawet dość długie, a teraz napięcie ciągle rośnie. Na rynku nieruchomości i najmu mieszkań realizuje się scenariusz trzymający wszystkich w napięciu, bo ciągle pojawiają się sytuacje, których nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy. Co będzie z najmem do końca 2022 roku?

Czytaj więcej