Dział: Otwarty dostęp

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Deweloperów czekają nowe obowiązki w relacjach z klientami – umowy rezerwacyjne i odbiory lokali

Zbliża się termin wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej. Chociaż większość jej przepisów znajdzie zastosowanie od 1 lipca 2022 r., to deweloperzy już teraz powinni przygotować się do nadchodzących wyzwań. Oprócz szeroko komentowanych zmian w zakresie zabezpieczania wpłat nabywców i powołania Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego nowa ustawa istotnie wpłynie na dotychczasową praktykę zawierania umów rezerwacyjnych oraz procedury dokonywania odbioru lokali. Nabywcy zyskają nowe i stosunkowo szerokie uprawnienia. Na deweloperach zaś będą spoczywać nowe obowiązki, o których już teraz warto pomyśleć, zwłaszcza jeśli chodzi o aktualizację wewnętrznych procedur zawierania umów oraz obsługę roszczeń nabywców z tytułu wad lokali.

Czytaj więcej

Flex Office – nowoczesne rozwiązania na rynku powierzchni biurowych

Nowa, pandemiczna rzeczywistość ukazała odmienne potrzeby przedsiębiorców oraz ich pracowników. Rynek powierzchni biurowych stanął przed ogromnymi wyzwaniami. Flex office – nowoczesna forma najmu zyskuje na sile i staje się trendem w biurach nowej normalności. Co wyróżnia flex office na tle innych form najmu? Dlaczego warto korzystać z elastycznych powierzchni biurowych? Jak będzie wyglądać przyszłość nowoczesnych miejsc do pracy? Na te i inne pytania odpowiada Piotr Augustyn, chillispaces.com.

Czytaj więcej

Zielona energia w Skylinerze

Warszawski Skyliner jest zasilany w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii. Budynek uzyskał certyfikat innogy Polska S.A. z Grupy E.ON potwierdzający zakup  gwarancji pochodzenia energii elektrycznej z instalacji OZE.

Czytaj więcej

Pierwszy taki przewodnik dla inwestorów budujących na wynajem w Polsce

Inwestycje mieszkaniowe budowane na wynajem, to obok logistyki najszybciej rosnący sektor rynku nieruchomości w Polsce. O najmie instytucjonalnym jako nowym modelu biznesowym dyskutowali w Sopocie uczestnicy Forum Rynku Nieruchomości. Wydarzeniem imprezy stała się m.in. premiera opracowanego przez ThinkCo we współpracy z Decoroom „Przewodnika po PRS” – kompendium wiedzy o planowaniu i projektowaniu budynków na wynajem.

Czytaj więcej

Inteligentne rozwiązania w hotelach

Smart hotel to większy komfort dla jego gości. Jak inteligentne systemy zmieniają oblicza nowoczesnych hoteli? Przyjrzyjmy się bliżej rozwiązaniom smart i możliwościom oferowanym przez inteligentną automatykę.

Czytaj więcej

Facility Management w nowej rzeczywistości

O tym jak ewoluowała definicja facility management w obliczu pandemii COVID-19 oraz postpandemicznej rzeczywistości z Rafałem Pawlikiem, facilities managerem z firmy Neinver, rozmawiała Marta Bober – redaktor Naczelna Real Estate Magazine. 

Czytaj więcej

PLATON – mieszkania i lokale inwestycyjne w centrum Łodzi

Projekt osiedla mieszkaniowego PLATON, to realizacja, która powstaje w południowej części centrum Łodzi przy ulicy Stefanowskiego 24 (zmienianej w woonerf), w bezpośrednim sąsiedztwie Politechniki Łódzkiej.

Czytaj więcej

Uzyskiwanie warunków zabudowy dla biurowców – 10 etapów procedury w ujęciu inwestorskim

Jeden z inwestorów złożył wniosek o wydanie warunków zabudowy (WZ) dla blisko 140-metrowego wieżowca, który miał stanąć wśród zabudowy sięgającej ponad 200 m. Otrzymał zgodę na ponad 30-metrowy budynek, mimo iż w projekcie planu miejscowego dla tego obszaru planowana jest zabudowa sięgająca 190 m. Czy inwestor ma wpływ na takie decyzje? Jak w praktyce zwiększać parametry zabudowy planowanej inwestycji biurowej? Czy dokumentacja rzędu 300 stron jest rozsądnym posunięciem? Inwestorom, którym zależy na wygenerowaniu maksymalnego zysku ze sprzedaży lub najmu biurowców rekomendujemy kompleksowe podejście do tematu. Bagatelizowanie wbrew pozorom drobnych elementów wiele razy przekładało się na konkretne pieniądze. Błędy analiz i dokumentów do uzyskania decyzji o WZ mogą wygenerować straty, a pominięcie niektórych – często tanich rozwiązań, uniemożliwi zwiększenie parametrów inwestycji i zmniejszy zyski w przyszłości. Co zatem inwestor biurowy powinien wiedzieć o WZ? Podzielę się nieoczywistymi aspektami tej procedury.

Czytaj więcej

Osiedle Kraft – ruszyła budowa drugiego etapu

Deweloper Trei Real Estate Poland rozpoczął budowę kolejnego etapu osiedla Kraft w Łodzi. W ramach inwestycji powstanie 88 mieszkań. Ponad 30 proc. lokali z tej puli znalazło już swoich nabywców. Planowany termin oddania do użytkowania drugiej fazy projektu przy ul. Traktorowej 50 przypada na IV kwartał 2022 roku.

Czytaj więcej

Mieszkaniówka skazana na hossę? Oto najbardziej realny kierunek rozwoju koniunktury w kolejnych miesiącach

Początek bieżącego roku i cały jego I kwartał okazał się potwierdzeniem koniunkturalnej mocy pierwotnego rynku mieszkaniowego, jaką ten dość niespodziewanie zaprezentował w 2020 roku. Czy kolejne miesiące i całe tegoroczne drugie półrocze mogą okazać się podobnie lub nawet bardziej pomyślne dla krajowej mieszkaniówki, czy też wręcz przeciwnie – zagrożenia koronakryzysem urzeczywistnią się z opóźnieniem w pełnej krasie?

Czytaj więcej

Mieszkania na wynajem zmieniają właścicieli

Nieruchomości, a w szczególności mieszkania na wynajem, stają się coraz bardziej powszechnym elementem całego rynku mieszkaniowego. Jak duży może być rynek najmu? Dla kogo wciąż atrakcyjne jest kupowanie i wynajmowanie mieszkań? Czy w związku z pandemią ryzyko związane z wynajmowaniem mieszkań jest większe? W jaki Sposób wykorzystać trendy w usługach dotyczących najmu? Postarajmy sie odpowiedzieć na te pytania.

Czytaj więcej

Nowe zasady odpowiedzialności deweloperów za wady lokali

Wraz z początkiem nowego roku – 1 stycznia 2021 r. – dla deweloperów zmianie uległy zasady zawierania umów z przedsiębiorcami prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze i rygor odpowiedzialności za wady lokali sprzedanych tym klientom. Nowelizacja przepisów kodeksu cywilnego w zakresie rękojmi za wady znacząco wpłynie na praktykę zawierania umów deweloperskich. Dotychczasowy podział uczestników obrotu gospodarczego na przedsiębiorców i konsumentów zyska nową kategorię stron zawieranych umów, tzw. quasi-przedsiębiorców.

Czytaj więcej