Dołącz do czytelników
Brak wyników

FACILITY

23 marca 2020

NR 5 (Październik 2019)

W zdrowym budynku zdrowi ludzie
5 mld zł to koszty związane z utratą aktywności zawodowej polskich pracowników w trakcie tylko ostatniego sezonu grypowego. Czy mamy wpływ na zdrowie użytkowników naszych budynków? Tak i to niebagatelny.

0 244

Sezon grypowy w Polsce trwa od początku września do końca marca. W tym czasie w latach 2018–19 odnotowano prawie 3,5 mln zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. Z powodu powikłań pogrypowych zmarło 118 osób. Te liczby robią wrażenie. Możemy je jednak znacznie ograniczyć, podejmując kilka prostych niskokosztowych działań. Dzięki nim podniesiemy prestiż budynku oraz jako zarządcy zdobędziemy kolejną przewagę konkurencyjną.

Poznaj swojego wroga

Grypa to nie tylko katar, ból głowy, brak apetytu i wysoka gorączka. W 2009 r. wirus grypy wywołał w Meksyku pandemię, która była przyczyną śmierci ok. 500 tys. osób. Grypą z łatwością możemy zarazić się w miejscu pracy. Wirus jest przenoszony w powietrzu drogą kropelkową, możemy też się nim zarazić, dotykając chorego lub skażone przez niego przedmioty (np. klamki, wyposażenie biurowe itp.). Ze skóry rąk wirus przedostaje się do organizmu podczas dotykania ust, nosa i oczu. Na półkuli północnej zapadalność na grypę jest sezonowa, epidemie występują cyklicznie co roku. Raz na kilkadziesiąt lat pojawiają się nowe nieznane rodzaje grypy, które wywołują pandemię. Ponieważ prawie cała populacja ludzka nie ma odporności na nowego wirusa, rozprzestrzenia się on błyskawicznie, a liczba ofiar jest kilkukrotnie większa niż w trakcie sezonowej epidemii.

POLECAMY

Naszym wrogiem jest wirus, przed którym musimy obronić nasz obiekt. Działania obronne to przede wszystkim niedopuszczenie, by dostał się do budynku, a jak już się dostanie, co nieuniknione, to maksymalnie szybka jego eksterminacja.

Podstawowe zasady walki

1. Zachęcaj do szczepień.

Szczepionki przeciw grypie są łatwo dostępne w gabinetach lekarskich, klinikach i aptekach. Jest to najlepszy sposób, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grypy. Każdego roku pojawiają się szczepionki o zaktualizowanym składzie, ponieważ wirus charakteryzuje się dużą zmiennością. Od połowy września dostępna jest już w Polsce najnowsza szczepionka. Jej koszt to ok. 50 zł, a koszt całej usługi zawiera się w granicach 100–130 zł. W skład usługi wchodzą wizyta lekarska (szczepimy tylko ludzi zdrowych) oraz zrobienie zastrzyku. Pracodawcy często finansują pracownikom szczepienie. Szczepionki mają dużą skuteczność, co zdecydowanie zmniejsza absencje chorobowe.

Osoby, które chodzą po całym budynku i roznoszą wirus, to niestety personel sprzątający. Warto wymóc na dostawcy usługi porządkowo-czystościowej, by zaszczepił swój personel, bo przypadki przychodzenia chorych ludzi do pracy są bardzo częste. Co więcej, traktowane jest to w kategoriach osobistego bohaterstwa. Dlatego przekaż wszystkim dostawcom usług obiektowych zasady dotyczące choroby i upewnij się, że wszyscy są o tym poinformowani. Jeśli pracownik jest chory na grypę lub inny wirus, zachęć go do pozostania w domu, by wyzdrowiał. Przyjście do pracy w trakcie choroby nie jest dobrą praktyką dla pracownika i użytkowników obsługiwanych przez niego powierzchni. Lekarze zalecają, aby ludzie pozostali w domu przez co najmniej 24 godziny po ustąpieniu gorączki.

2. Stwórz warunki do zachowania higieny rąk.

Eksperci medyczni twierdzą, że ponad 80% chorób może być przenoszonych przez dotyk. Wiedza, kiedy należy umyć lub zdezynfekować ręce, jest kluczowym elementem w utrzymaniu higieny rąk. Robimy to przed jedzeniem lub przygotowywaniem posiłków; po dotknięciu czegoś, co może być zanieczyszczone, np. kosza na śmieci, i po skorzystaniu z łazienki.

Szczególnie narażone na ryzyko występowania zarażeń krzyżowych są powierzchnie coworkingowe. Ciekawym rozwiązaniem przetestowanym już w USA jest wyposażanie stanowisk pracy na powierzchniach współdzielonych w paczki jednorazowych chusteczek dezynfekujących. Zaobserwowano, że pracownicy chętnie korzystają z nich nie tylko do dezynfekcji rąk, ale też przecierają nimi strefy dotykowe wyposażenia biurowego. W obiektach, gdzie zastosowano to rozwiązanie, absencje chorobowe zmalały o ponad 50%. Ponadto mocno wzrosło pozytywne postrzeganie operatora obiektu przez użytkowników. Koszt tuby/paczki 100 chusteczek to w zależności od producenta od 10 do 20 zł. Jedna paczka teoretycznie powinna wystarczyć na jedno stanowisko na miesiąc.

3. Dezynfekuj powierzchnie dotykowe.

Ważne jest, aby personel sprzątający profesjonalnie czyścił przedmioty i powierzchnie, z którymi często mogą się zetknąć ludzie, takie jak klamki, poręcze, przyciski windy, uchwyty lodówki, blaty itp. Po dotknięciu tych powierzchni ludzie dotykają twarzy, innych przedmiotów lub innych osób, rozprzestrzeniając zarazki. Dezynfekcja powierzchni i przedmiotów pomaga wyeliminować liczbę zarazków, które są przenoszone i zbierane przez innych, przerywając cykl infekcji. 

Podstawą w tym punkcie są przemyślane działania edukacyjne. Nie wystarczy wyposażyć personel w niezbędne środki i sprzęt do dezynfekcji. Trzeba im jeszcze uświadomić celowość i wagę tych działań. Edukuj pracowników na temat różnic między czyszczeniem i dezynfekcją. Przed rozpoczęciem sezonu grypowego zrób krótką sesję szkoleniową na temat podstaw mikrobiologii. 

Pokaż na niej, jak wyglądają wirusy tak, by pracownicy mogli sobie wizualizować wroga. Omów używane śro...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy