W zdrowym budynku zdrowi ludzie

5 mld zł to koszty związane z utratą aktywności zawodowej polskich pracowników w trakcie tylko ostatniego sezonu grypowego. Czy mamy wpływ na zdrowie użytkowników naszych budynków? Tak i to niebagatelny.

FACILITY

Sezon grypowy w Polsce trwa od początku września do końca marca. W tym czasie w latach 2018–19 odnotowano prawie 3,5 mln zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. Z powodu powikłań pogrypowych zmarło 118 osób. Te liczby robią wrażenie. Możemy je jednak znacznie ograniczyć, podejmując kilka prostych niskokosztowych działań. Dzięki nim podniesiemy prestiż budynku oraz jako zarządcy zdobędziemy kolejną przewagę konkurencyjną.

Poznaj swojego wroga

Grypa to nie tylko katar, ból głowy, brak apetytu i wysoka gorączka. W 2009 r. wirus grypy wywołał w Meksyku pandemię, która była przyczyną śmierci ok. 500 tys. osób. Grypą z łatwością możemy zarazić się w miejscu pracy. Wirus jest przenoszony w powietrzu drogą kropelkową, możemy też się nim zarazić, dotykając chorego lub skażone przez niego przedmioty (np. klamki, wyposażenie biurowe itp.). Ze skóry rąk wirus przedostaje się do organizmu podczas dotykania ust, nosa i oczu. Na półkuli północnej zapadalność na grypę jest sezonowa, epidemie występują cyklicznie co roku. Raz na kilkadziesiąt lat pojawiają się nowe nieznane rodzaje grypy, które wywołują pandemię. Ponieważ prawie cała populacja ludzka nie ma odporności na nowego wirusa, rozprzestrzenia się on błyskawicznie, a liczba ofiar...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy