Śląski design w nowoczesnej odsłonie w nowym biurze PwC Service Delivery Center

FACILITY

To biuro opowiada historię miasta, w którym się znajduje. Swoją architekturą podkreśla przynależność nie tylko do Katowic, lecz także do całego Śląska. Poznajcie nowy projekt studia The Design Group, w którym na 9 piętrach biurowca połączono nowoczesność z industrialnością, tradycje regionu z jego biznesowym charakterem. Mowa o nowej siedzibie jednej z największych firm z branży BPO/SSC – PwC Service Delivery Center.

PwC Service Delivery Center (PwC SDC) to jedna z największych firm z branży nowoczesnych usług dla biznesu na rynku lokalnym i w Polsce. Katowickie biuro zatrudnia blisko 1600 osób. Firma potrzebowała zatem nie tylko odpowiedniej przestrzeni, lecz także miejsca, które zapewni ergonomię pracy oraz komfort pracowników. Zdecydowała się na wybór nowo wybudowanego biurowca .KTW II zlokalizowanego w katowickiej Strefie Kultury. Budynek sąsiaduje między innymi z siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR), Międzynarodowym Centrum Kongresowym czy Halą Widowiskowo-Sportową „Spodek”.

Inwestor zdecydował się na wynajęcie aż 9 pięter biurowca. To 1/4 dostępnej w .KTW II powierzchni biurowej. Przygotowując projekt siedziby PwC SDC, architekci z warszawskiej pracowni The Design Group mieli do zagospodarowania niemal 13 tys. m2 – opracowali pełny plan wykonawczy od koncepcji po nadzór.

– Ze względu na niezwykłą lokalizację biura kultura, sztuka i tradycje regionalne stały się jedną z głównych wytycznych designu projektu siedziby PwC SDC. Jednocześnie każda przestrzeń była projektowana indywidualnie i opierała się na ustaleniach z klientem i jego pracownikami. W efekcie stworzyliśmy biuro, które spaja najważniejsze dla PwC wartości, śląską tożsamość i biznesowy charakter regionu – stwierdza architekt Konrad Krusiewicz, CEO The Design Group.
 


Witajcie na śląsku!

PwC Service Delivery Center swoją historię wiąże z Katowicami już od 14 lat. Na samym początku firma zatrudniała tu jedynie 15 osób. To tutaj przez lata rozwijała się i budowała swoją pozycję. Dlatego projekt nowego biura – zgodnie z sugestiami klienta – podkreślać miał związek PwC SDC ze Śląskiem. Architekci z The Design Group sięgnęli po nawiązania do charakterystycznych dla Katowic założeń urbanistycznych z dzielnic Giszowiec i Nikiszowiec. Mając na uwadze historię i architekturę tych budowanych ponad 100 lat temu osiedli dla pracowników kopalni, postanowili uczynić cegłę jednym z ważniejszych elementów aranżacji wnętrza.

– Zdecydowaliśmy, że wykorzystamy ten element w nowoczesny i nieoczywisty sposób, między innymi przez pionowe ułożenie cegieł czy charakterystyczny miks naturalnych kolorów tego materiału – tłumaczy Marta Konarska, architektka odpowiedzialna za projekt wnętrz biura PwC Service Delivery Center. – Inspiracją dla aranżacji stało się również historyczne powiązanie mieszkańców Śląska z kopalniami węgla. Design biura w naturalny sposób został zatem połączony z czernią. Akcentów utrzymanych w tym kolorze nie trzeba specjalnie szukać: mamy tu czarny fornir imitujący deskowanie, czarne sufity i fragmenty ścian, utrzymane w tej barwie industrialne lampy czy instalacje. Zresztą nawiązań do tożsamości regionu można znaleźć tu zdecydowanie więcej. Pracownicy, którzy znają śląską gwarę, sami wymyślili nazwy dla ponad setki budek akustycznych. Pojawiły się więc Bajszpil, Knefel czy Weka itp. Inne otrzymały nazwy charakterystycznych punktów na mapie Katowic, jak Superjednostka czy Rondo Sztuki. Wnętrza dekorują także liczne grafiki odwołujące się do najbardziej znanych miejsc na Śląsku. Z kolei w sali szkoleniowej na IX piętrze wszystkie ściany mobilne mają wzór inspirowany wyglądem elewacji NOSPR oraz wykonany na surowym betonie mural przedstawiający charakterystyczne budynki katowickiej Strefy Kultury.

W kontekście dominujących w aranżacji elementów kojarzonych ze śląskością nie można nie wspomnieć o recepcji. Niezwykle widowiskowa jest tu betonowa płaskorzeźba przedstawiająca plan katowickiej Strefy Kultury, w której znajdują się biurowce .KTW. Tuż obok architekci zaprojektowali ladę recepcyjną, którą wykończyli ceglanymi licówkami. Po drugiej stronie postawiona została ażurowa ściana wykonana z pełnej cegły. Inspiracją projektu była elewacja Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Ukrywają się za nią miejsce na dokumenty oraz aneks kuchenny dla pracowników recepcji.

– Strefa recepcji odzwierciedla styl całego biura w pigułce. Jednocześnie podkreśla śląskość i dziedzictwo kulturowe Katowic. Jest tu nowocześnie, elegancko, ale i przytulnie. Pojawiają się tu takie elementy jak cegła, drewniana posadzka, pomalowane na czarno jak węgiel elementy wykończenia, dywaniki i rośliny – opowiada Marta Konarska.
 


Przełamanie kodu

Przestrzeń wszystkich pięter biura jest mocno doświetlona naturalnym światłem. W związku z czym aranżacja z dominacją industrialnych elementów nie przytłacza. Zresztą projektanci z The Design Group zadbali o to, by w biurze nie zabrakło akcentów, które ocieplają wnętrze i czynią je bardziej przytulnym.

Dobrym przykładem tego są znajdujące się na każdym piętrze biura PwC SDC tzw. coffee points. Swoją stylistyką wprowadzają niezobowiązujący kawiarniany klimat. Oczywiście nie brakuje tu elementów charakterystycznych dla reszty biura – mamy ceglaną ścianę, czarny fornir i fronty szafek ze szkła ryflowanego. Są tu też tapicerowane krzesła i fotele w ciepłych barwach, miękka sofa czy stoliki w kolorze naturalnego drewna. Domowy klimat przywołuje również drewniana podłoga z wzorem jodełki.

W podobny sposób industrialny kod aranżacji biura PwC SDC przełamuje zajmująca blisko połowę IX piętra kuchnia. To jedyna tego typu przestrzeń w całym biurze. Wymusza ona niejako na pracownikach konieczność spotkania się z innymi, integrację. Zresztą to miejsce z założenia pomyślane zostało jako przestrzeń spotkań, a jego centralnym punktem jest duży stół. Tutaj także pojawiły się elementy aranżacyjne, które ocieplają industrialne wnętrze – tapicerowane sofy, krzesła i fotele w różnych kolorach. Jest też dużo żywych roślin, a z kuchni można wyjść na przestronny taras z panoramą Katowic.

Na zasadzie kolorystycznego rewersu zaprojektowano także mieszczącą się na tym samym piętrze salkę wellness. To jedyna przestrzeń utrzymana w jasnych naturalnych kolorach. Pracownicy mogą tu ćwiczyć jogę czy odpocząć w trakcie dnia pracy na szezlongach lub w wiszących huśtawkach-kokonach.

Przestrzeń dobrych relacji

Funkcjonalność katowickiego biura PwC SDC zaprojektowana została z myślą o zachęceniu pracowników do powrotu do siedziby firmy po okresie pracy zdalnej w pandemii. Mają oni możliwość wykonywania swoich obowiązków w systemie hybrydowym. Jednak cechą wyróżniającą to miejsce jest to, że rotacja następuje nie indywidualnie, ale w zespołach. W związku z tym przestrzeń pracy, która w przypadku biura PwC przyjęła formę open space, została przydzielona konkretnym zespołom. Poszczególne sekcje biura wydzielają stalowe regały wypełnione panelami akustycznymi, drewnem i zielenią. Moduły tych przepierzeń nawiązują do logo PwC. Kwestię rezerwacji biurek rozwiązuje zaś specjalna aplikacja dla pracowników. W strefie open space nie przewidziano odrębnych salek ani do pracy indywidualnej, ani w małych grupach. Ustawiono tu za to ponad 100 budek akustycznych.

W przestrzeni biura nie zapomniano także o aranżacji miejsc, które wspierają efektywną współpracę. Warto wspomnieć o war room, czyli przestrzeni służącej burzy mózgów. Znalazło się tu wszystko, co jest niezbędne do kreatywnej pracy: trybuny, duży ekran, pokaźnych rozmiarów white-board oraz workshop table. Industrialne akcenty w aranżacji przełamano elementami zabudowy w kolorze naturalnego drewna i jasną wygłuszającą wykładziną.
 


Gdyby jednak któryś z pracowników potrzebował cichego miejsca do pracy, może skorzystać ze strefy quiet green zone. To przestrzeń przeznaczona do pracy cichej, w której dominuje relaksująca żywa zieleń. Można tu skorzystać z regularnego biurka i w razie potrzeby skupić się w ciszy – sala ta jest bowiem dobrze wygłuszona.

Biuro PwC SDC oferuje ponadto swoim pracownikom możliwość korzystania ze studia nagrań, pokoju matki z dzieckiem lub specjalnie przygotowanych salek rekrutacyjnych. Wszystko po to, by stworzyć idealne miejsce do pracy – na wskroś nowoczesne, ale wyraźnie stawiające na efektywność działań i wspierające budowanie relacji międzyludzkich.

– Industrialność i nowoczesność łączą się w tej przestrzeni z przytulnymi, domowymi akcentami. PwC Service Delivery Center zależało także na rozwiązaniach przyjaznych środowisku, bezpiecznych dla pracowników i zaprojektowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, które przyświecają naszej pracowni od lat – podsumowuje Konrad Krusiewicz.

Dlatego część mebli wykorzystanych w nowej aranżacji pochodzi z poprzedniej siedziby PwC Service Delivery Center. W projekcie zadbano także o strefy do dokładnej segregacji odpadów, oszczędne rozwiązania oświetleniowe, a nawet użycie pochodzącej z rozbiórek cegły. Projektanci The Design Group uważnie dobierali materiały i rozwiązania zapewniające komfort, bezpieczeństwo oraz przyjazne podejście do środowiska. Efektem jest wyjątkowa przestrzeń biurowa, która dba o zdrowie pracowników i ich komfort pracy.

Przypisy