Powrót Mam do biura

FACILITY

Od kilku lat rozwija się prorodzinna polityka w biurach. Pracodawca wychodzi naprzeciw różnym problemom. Współcześnie doceniamy pracownice, które urodziły dzieci, wiemy, że mogą być wartościowymi członkiniami zespołu. Ułatwianie świeżo upieczonym mamom powrotu do biura staje się coraz popularniejsze.

Rozwiązania są liczne – od benefitów w postaci biurowego przedszkola po pokoje matki z dzieckiem. Projektanci muszą odpowiadać na problemy ludzi, także aktywnych zawodowo rodziców. Naszym zadaniem jest stworzenie przestrzeni, które są przyjazne zarówno pracownikom, jak i pracodawcom – warto przyznać, że rodzice mają doświadczenia oraz umiejętności, takie jak zarządzanie czasem i wielozadaniowość, które zwiększają produktywność zespołów.

Przedszkola w kompleksach biurowych są coraz bardziej popularne w dużych miastach, gdzie brakuje przestrzeni na tradycyjne placówki przedszkolne. To także ciekawa opcja dla rodziców pracujących w takim budynku. Dzieci mają możliwość uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych oraz zabawach z rówieśnikami, jednocześnie pozostając w bezpiecznym miejscu pod opieką doświadczonych nauczycieli w niewielkiej odległości od swoich rodziców.

Takie rozwiązanie pozwala na to, aby czas na dojazdy do biura/przedszkola był wykorzystany np. na budowanie relacji z dzieckiem, a codzienna organizacja stała się bardziej przyjazna. Dzięki temu nie trzeba rozdzielać swojego czasu między pracą a dojazdami do przedszkola. Pozostawiając swoje dzieci w przedszkolu znajdującym się w tym samym budynku co miejsce pracy, rodzic ma pewność, że odbierze dziecko o czasie, bo nie utknie w korku itp. To pozwala na zaoszczędzenie czasu, a także redukuje stres związany z koniecznością ciągłych przemieszczeń i koordynowaniem harmonogramów.

Placówka przedszkolna w biurowcu to ogromne ułatwienie dla pracujących matek. Świadomość, że pociecha jest „na wyciągnięcie ręki”, powoduje, że stres powrotu do pracy jest zdecydowanie mniejszy. Przedszkole może być propozycją wychodzącą od właścicieli kompleksów biurowych, a ponadto inicjatywą samych rodziców, którzy w porozumieniu z firmą decydują się stworzyć taką przestrzeń. Warto zaznaczyć, że pomysł przedszkola w biurowcu jest stosunkowo nowy, ale cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród rodziców i firm, które chcą zaoferować swoim pracownikom wygodne rozwiązanie opieki nad dziećmi. Jako benefit firmowy jest to to coraz popularniejsza propozycja pracodawców, którzy chcą zatrzymać w firmie najlepszych pracowników oraz zwiększyć ich zaangażowanie i motywację. Zapewnienie opieki nad dziećmi pracowników to nie tylko pomoc w rozwiązaniu problemów związanych z organizacją czasu rodziców, lecz także inwestycja w dobre relacje między pracownikami a pracodawcą. Dzięki temu pracownicy są bardziej skoncentrowani na swoich obowiązkach i lepiej wykonują swoje zadania, co przekłada się na wzrost efektywności całej firmy.

Do przygotowania przestrzeni pod przedszkole często zaangażowany jest zespół doświadczonych projektantów. Zaplanowanie placówki edukacyjnej dla najmłodszych w biurowcu może być wyzwaniem, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę specyfikę miejsca, jego uwarunkowania oraz potrzeby dzieci. W pierwszym kroku należy ocenić, jakie potrzeby mają dzieci i rodzice, by określić odpowiednie udogodnienia, które powinny znaleźć się w danej placówce. Istotnym wymogiem zawartym w przepisach sanitarnych i BHP jest dostęp do naturalnego światła dziennego – może być to trudne do osiągnięcia ze względu na architekturę konkretnego budynku biurowego. Przedszkole musi być także bezpieczne dla dzieci. Wymagane są drzwi i okna zabezpieczone przed otwarciem przez nie, a także łatwo dostępne ewakuacyjne drzwi wyjściowe. Ważnym zadaniem przedszkola jest wzmacnianie zdolności poznawczych. Placówka winna być przystosowana do rozwijania umiejętności dzieci, np. dzięki różnorodnym grom edukacyjnym, zajęciom artystycznym, zabawom ruchowym, a to wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni i wyposażenia. Przestrzeń trzeba przystosować do potrzeb dzieci, np. przez zapewnienie odpowiedniego podłoża, wyposażenia łazienek, dostosowanie stołów i krzeseł do dziecięcych wymiarów.

Przedszkola w kompleksach biurowych często są wyposażone w nowoczesne i zaawansowane technologicznie pomoce dydaktyczne, takie jak tablety czy interaktywne ekrany dotykowe, dzięki finansowaniu, na które może sobie pozwolić korporacja.

Wybranie na przedszkole kompleksu biurowego skutkuje również pewnymi nieudogodnieniami. Wśród nich można wymienić:

  • brak dostępu do ogrodu przedszkolnego – obiekty biurowe często nie mają przestrzeni zewnętrznej, w której dzieci mogą biegać i bawić się na świeżym powietrzu;
  • brak prywatności – biurowce są zwykle zaprojektowane z myślą o pracy, a nie o zabawie i edukacji dzieci, a one same mogą mieć trudności w koncentracji, ponieważ muszą dzielić przestrzeń z dorosłymi;
  • bezpieczeństwo – przedszkola w biurowcach często są położone w centrum miasta, co oznacza, że są bardziej narażone na zagrożenia związane z ruchem drogowym i bezpieczeństwem publicznym;
  • hałas – biurowce jako przede wszystkim miejsce działalności je, są zwykle głośne – chodzi nie tylko o spotkania, rozmowy telefoniczne itp., lecz także o to, że często znajdują się przy ruchliwych drogach, a to może utrudniać dzieciom skupienie się na zajęciach;
  • obecność dzieci w biurze – ich hałaśliwość może przeszkadzać pracownikom w skupieniu się na swoich zadaniach.

Udogodnieniem dla tych, którzy dopiero co zostali rodzicami, jest np. pokój matki karmiącej, w którym kobieta może swobodnie odciągnąć pokarm. Taka przestrzeń musi być urządzona możliwie wygodnie, dawać odpowiednią prywatność i poczucie bezpieczeństwa. Prawnym obowiązkiem jest przygotowanie fotela lub kanapy oraz kawałka blatu. Sugeruje się jednak dodanie zlewu, lodówki, ciepłego światła. Warto pamiętać, że taka przestrzeń przydatna też jest aktywnym zawodowo kobietom w ciąży, które mogą się tam udać na odpoczynek. Warto użyć przyjaznej kolorystyki i paneli akustycznych, które często przyjmują ciekawe wizualnie formy. Zapewnienie podobnego pomieszczenia może zwiększyć motywację pracownic oraz poprawić atmosferę w miejscu pracy.

Zdarzają się natomiast w dużych biurach odpowiednio przystosowane pokoje na wypadek, gdyby rodzic musiał przyjść z dzieckiem do pracy, w której znajduje się zarówno biurko dla rodzica, jak i kącik zabaw dla dzieci. W razie takiej potrzeby pokój jest wygłuszony oraz wyposażony w odpowiednie meble i zabawki umożliwiające rodzicowi kontynuowanie pracy, mimo konieczności obserwowania dziecka. Rodzice chwalą sobie takie rozwiązania. Inną formą związaną z pomieszczeniem jest zatrudnienie odpowiedniej osoby do opieki, która w razie potrzeby zajmie się dzieckiem na kilka godzin. Wtedy rodzic może swobodnie odbywać spotkania i wypełniać zawodowe obowiązki.

Kiedy dzieci zjawiają się w biurze, nie tylko potrzebna jest wyodrębniona dla nich przestrzeń do zabawy, lecz także łazienka. Częstym udogodnieniem dla rodziców jest wydzielanie przestrzeni w toaletach dla dzieci. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ wówczas dziecko zmuszone jest do korzystania z nieprzystosowanej do swoich potrzeb przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem jest toaleta specjalnie dla dzieci – z mniejszym WC, nocnikiem, przewijakiem, niżej zawieszoną umywalką. Rzadko jednak widujemy takie rozwiązania w biurach.

Najczęściej wybieranym przez rodziców rozwiązaniem jest praca zdalna. Kiedy dziecko choruje, rodzic ma możliwość zostania z nim w domu, by je doglądać, a także nie zarazić współpracowników w biurze. Praca zdalna ma swoje duże minusy – trudniej wytworzyć atmosferę skupienia, w której domownicy i domowe obowiązki nas nie przytłaczają. Wiele osób mimo to ceni pracę zdalną za elastyczność – np. pozwala ona dostosować się rodzicowi do godzin działania żłobka czy przedszkola bez konieczności zatrudnienia opiekunki. Wymaga to jednak od pracownika umiejętności skutecznego zarządzania swoim czasem. Warto wtedy pamiętać o regularnych spotkaniach (choćby online), aby utrzymać kontakt z przełożonym i zespołem.

Powrót mamy do biura może być trudnym doświadczeniem zarówno dla niej samej, jak i dla jej dziecka. Konieczność dostosowania się do nowych warunków pracy i organizacji po dłuższym okresie pracy zdalnej w domu może wymagać nieco wysiłku. Jednocześnie powrót do biura może się okazać dla wielu mam pozytywnym doświadczeniem, które pozwoli na nawiązanie kontaktu z koleżankami z pracy i na odświeżenie swoich umiejętności zawodowych. Warto pamiętać, że powrót do biura wymaga od nas elastyczności i dostosowania się do nowych warunków, ale może też przynieść wiele korzyści i satysfakcji z pracy. Naszym zdaniem najciekawszym z tych rozwiązań jest przedszkole w biurowcu, które rozdziela miejsce pracy od przestrzeni przystosowanej do potrzeb dzieci, jednocześnie dając rodzicom wewnętrzny spokój wypływający z tego, że dziecko jest niedaleko.

Przypisy