Jakość życia w miejscu pracy a zwyczaje żywieniowe Polaków

FACILITY

Według Eurostatu polscy pracownicy spędzają w pracy średnio 41,1 godziny tygodniowo [1]. Z tego względu to, w jaki sposób pracownik odżywia się w pracy jest kluczowe dla jego zdrowia. Tempo życia i dynamiczny charakter środowiska pracy mają istotny wpływ na różne aspekty naszego życia, w tym co i jak jemy, a wybór odpowiedniego modelu żywieniowego nabiera szczególnego znaczenia.

Długie godziny spędzone w biurze, pośpiech, stres oraz łatwy dostęp do niezdrowych przekąsek mogą znacznie utrudnić zadbanie o odpowiednią jakość posiłków. Badania przeprowadzone przez Health Enhancement Research Organization (HERO) jednoznacznie dowodzą, że pracownicy, którzy regularnie zdrowo się odżywiają, mogą osiągać aż o 25% większą wydajność w pracy. To przekonujący argument, który powinien zwrócić uwagę pracodawców na znaczenie budowania świadomości w tym zakresie.

Polacy jedzą w samotności – jak to zmienić?

Według raportu Sodexo Polska i Antal zatytułowanego „Jak Polacy jedzą w pracy” [2], aż 53% badanych je posiłki w samotności, a 20% nie przerywa nawet pracy na czas lunchu. Co więcej, jeden na dziesięciu pracowników nie je ani jednego posiłku w pracy. Taka sytuacja najczęściej dotyczy dyrektorów oraz stażystów. Wybór, aby jeść w samotności, może być spowodowany różnymi czynnikami. Okazuje się, że w dużym stopniu przyczynia się do tego rodzaj kultury organizacji. W takiej, w której – przy dużej presji na wyniki – brakuje przestrzeni na dialog o potrzebach zatrudnionych, zaniedbuje się higienę pracy oraz lekceważy przerwy, pielęgnowanie dobrych nawyków staje się skomplikowane i wymaga pokonywania dodatkowych barier.

Źródło: Sodexo Polska i Antal, Jak Polacy jedzą w pracy, sierpień 2023

Badacze wykazali, że istnieją także różnice pokoleniowe, jeśli chodzi o powody, dla których pomijamy lunch. Na przykład: tzw. gen Z unika przerw, by zakończyć dzień w pracy najszybciej jak to możliwe, podczas gdy milenialsi mają za dużo spotkań w godzinach lunchowych [3].

Jeśli w zespole nie ma dobrych relacji, pracownicy często decydują się spędzić przerwę lunchową sami zamiast w towarzystwie swoich koleżanek i kolegów. Rozwiązaniem może być zorganizowanie wspólnego śniadania czy lunchu dla zespołu. Integracyjny wymiar takiej aktywności pomoże zwiększyć satysfakcję z pracy.

Biuro czy dom – gdzie odżywiamy się lepiej?

Aż 77% badanych przyznaje, że ich dieta nie sprzyja zdrowiu. Prawie połowa boryka się z nieprawidłową masą ciała i przyznaje, że podczas pracy częściej sięga po niezdrowe przekąski, takie jak ciastka czy batony, aby zaspokoić głód. Poza tym 46% respondentów skarży się na brak czasu i nadmiar obowiązków, co skutkuje dokonywaniem złych wyborów żywieniowych [2].

Praca zdalna wyraźnie wpłynęła na nawyki żywieniowe wielu osób. Podczas pracy w domu łatwiej się skupić na regularnych i pełnowartościowych posiłkach, w przeciwieństwie do szybkich rozwiązań, po które sięgamy, spędzając czas w biurze. Możliwość korzystania z własnej kuchni ułatwia przygotowanie zdrowych dań oraz dostosowanie diety do własnych potrzeb. Z drugiej strony brak dostępu do odpowiednich udogodnień w biurach często prowadzi do wyboru mniej zdrowych przekąsek. Trendy te podkreślają znaczenie adaptacji miejsc pracy do potrzeb pracowników, jeśli chodzi o zdrowe odżywianie.

Źródło: Sodexo Polska i Antal, Jak Polacy jedzą w pracy, sierpień 2023

Dieta wege hitem nie tylko wśród młodych

Współczesne miejsce pracy ewoluuje razem z postępującymi zmianami społecznymi, kulturowymi i technologicznymi. Wraz z tymi przemianami ewoluują również nawyki żywieniowe pracowników.

Blisko połowa badanych spożywa w miejscu pracy śniadanie, drugie śniadanie oraz lunch. Niecałe 50% przeważnie sięga także po przekąski. Nie jest zaskoczeniem, że istnieje zależność między typem wykonywanych obowiązków a spożywanymi posiłkami. Menedżerowie i dyrektorzy częściej sięgają po szybkie posiłki w porównaniu z osobami na niższych stanowiskach.

Jednocześnie rośnie świadomość żywieniowa pracowników. Co dziesiąty z nich zwraca uwagę na spożywaną liczbę kalorii i makroelementów lub wyklucza mięso ze swojej diety. Trendy wegetarianizmu i weganizmu zdają się być popularne wśród młodszych oraz osób powyżej 43. roku życia, co świadczy o różnorodności podejścia do diety w zależności od wieku. Wśród innych stosowanych diet badani najczęściej wskazują tę wysokobiałkową, ograniczającą węglowodany lub z niskim indeksem glikemicznym. Tylko pojedyncze osoby wskazują stosowanie diet no waste, które skupiają się na ograniczeniu produkcji odpadów.

Zdrowe opcje wyboru

Rozumiejąc różnice w potrzebach i wymaganiach pracowników, firmy świadczące usługi żywieniowe w miejscu pracy są w stanie dostosować ofertę do potrzeb różnych grup. Takie podejście jest kluczowe dla zapewnienia pracownikom odpowiedniego i zróżnicowanego menu, które wspomoże ich wydajność i samopoczucie w miejscu pracy, a tym samym poprawi jakość życia.

Szczególnie teraz, gdy obserwujemy rosnące zainteresowanie zdrowym stylem życia, dbanie o jakość jedzenia w miejscu pracy staje się kluczowym elementem. Zapewnianie zdrowych opcji wyboru konsumentom powinno stanowić podstawę konstruowania menu w restauracjach pracowniczych i nie tylko takich. Warto również zwrócić uwagę na informowanie konsumentów o pochodzeniu produktów używanych do przygotowywania posiłków. Zdrowe dania na miarę dzisiejszych czasów to nie tylko duża porcja warzyw na talerzu, lecz także składniki pochodzące ze zrównoważonych hodowli.

Dobrą praktyką jest umożliwianie klientom pozyskania w łatwy sposób wiedzy na temat pochodzenia produktów będących podstawą serwowanych dań. Dla wielu nie bez znaczenia pozostaje bowiem polityka producentów czy dostawców jedzenia wobec środowiska naturalnego.

Podsumowując: odpowiednia oferta żywieniowa może przyczynić się do zwiększenia efektywności pracy. W związku z tym warto wprowadzać usprawnienia, które realnie poprawiają jakość życia pracowników i zmieniają przestrzeń pracy na lepsze.

  1. Eurostat, Employed persons full-time from 20 to 64 years, 2023.
  2. Sodexo Polska i Antal, Jak Polacy jedzą w pracy, sierpień 2023.
  3. Ezcater, The lunch report, 2022.

Przypisy