Instalacje – niewidzialny napęd życiowy budynków

FACILITY

Metaforyczne przypisanie instalacjom budynkowym zasług w postaci życiodajnego napędu w bardzo obrazowy sposób zestawia odmienne konteksty i pozwala zmienić perspektywę, z jakiej spoglądamy na budynki.

Odwołania to dość częsta strategia, która przybliża zasady działania i pozwala na lepsze zrozumienie zachodzących procesów. Dla prostego zrozumienia celu funkcjonalnego spełnianego przez instalacje w obiektach można posłużyć się analogią w odniesieniu do człowieka.

W związku z tym, gdyby przyrównać koncepcyjnie budynek do człowieka, to z dużym uproszczeniem układ kostno-szkieletowy wraz z układem mięśniowym można uznać za konstrukcję budynku. Z całą pewnością ich wspólną cechą jest ochrona wnętrza. Zgodnie z tym tokiem myślenia ośrodkowy układ nerwowy wraz z mózgiem mógłby być systemem zarządzania budynkiem BMS. Wszelkiego rodzaju czujniki znajdujące się w budynku to receptory odbierające bodźce zewnętrzne, natomiast sterowanie systemami budynkowymi jest odpowiedzią na sygnały płynące z wewnątrz i zewnętrz. Centralny pompowy układ ogrzewania, tak samo jak układ krwionośny z sercem, dostarcza niezbędnego czynnika. W przypadku instalacji c.o. chodzi o wodę grzewczą, a w przypadku układu naczyniowego – o krew. System wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej pełni funkcję podobną do układu oddechowego, a instalacja wodna wraz kanalizacyjną, to niemalże układ pokarmowo-wydalniczy.
 


Oczywiście złożoności procesów zachodzących w układach wewnętrznych w ludzkim organizmie żaden układ instalacji budynkowych nie dorówna. Lata ewolucji dostosowały potencjał i możliwości poszczególnych struktur organizmów żywych do wielozadaniowych...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy