Architektura kompetencji w FM

Facility Management Liberty Global w regionie CEE

FACILITY

Seweryna Afanasjew, MRICS, to od wielu lat aktywny uczestnik i obserwator rynku nieruchomości komercyjnych. Jest członkiem zarządu RICS Europe, autorem m.in serii artykułów na temat zarządzania umowami najmu w nieruchomościach komercyjnych publikowanych w magazynie „Real Estate Manager”, współautorem publikacji RICS „Real estate fund, asset and property management: investment services” i prelegentem na wielu branżowych konferencjach i szkoleniach.. Rozmawiamy o tym, jak wygląda Facility Management, który Seweryna obecnie realizuje dla jednego z największych dostawców usług teleinformatycznych, a także o tym, dlaczego strategiczne wsparcie organizacji jest tak ważne dla każdej osoby na podobnym stanowisku.

Jakie zajmujesz obecnie stanowisko i jakie pełnisz funkcję w UPC? Jak są one postrzegane przez Twoją organizację? 

Jestem szefową działu nieruchomości, administracji i floty (ang. CEE Real Estate, Facilities & Fleet Head), odpowiedzialną za zarządzanie ogromną częścią usług pomocniczych w UPC w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. W moim zespole jest prawie 60 osób, ok. 1000 umów najmu i drugie tyle samochodów. Moja organizacja buduje silne struktury odpowiedzialne za FM oraz dostrzega w nich wartość. Ja sama raportuję w matriksowej formule z jednej strony do globalnego szefa działu nieruchomości w Liberty Global, a z drugiej do regionalnego dyrektora finansowego odpowiedzialnego za region CEE. To pokazuje, że w UPC nasza rola jest doceniania, co wciąż nie jest powszechne na rynku. Nawet w dużych organizacjach profesjonaliści tworzący te działy nie są postrzegani przez zarządy i organizacje jako strategiczni partnerzy biznesowi. Szkoda, ponieważ gdyby takie osoby jak CFO były świadome ich potencjału, mogłyby je wykorzystać do wspierania i efektywniejszej realizacji celów firmy. 

Jak wcześniej kształtowała się Twoja kariera zawodowa?

Zaczynałam swoją przygodę zawodową pod koniec lat 90. od zarządzania nieruchomościami w firmie Healey & Baker, która potem przekształciła się w Cushman & Wakefield. W tamtym czasie niewiele osób postrzegało w Polsce zarządzanie nieruchomościami jako strategiczne usługi, mało kto w ogóle widział w tym obszarze potencjał i potrzebę zarządzania i inwestowania. Pamiętam, że mój ówczesny szef Richard Petersen powiedział mi, że dobrze swoją pracę wykonuje ten zarządca, o którym się nie słyszy. Dziś zarządzanie nieruchomościami w ramach szerzej rozumianego FM, zwłaszcza wewnątrz globalnych organizacji, to strategiczny obszar zarządzania majątkiem, a osoby zajmujące się tymi usługami to profesjonaliści, budujący w ramach organizacji świadomość tego, jak bardzo ich praca może wpływać na zwiększenie efektywności działania firmy. Wtedy jednak oczekiwało się od nas przede wszystkim dobrego wykonywania swojej pracy, zapewnienia ciągłości pracy nieruchomości i minimalizowania kosztów jej utrzymania. 

Następnie trafiłam do CitiBa...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy