Autor: Małgorzata Dankowska

Doradca podatkowy rynku nieruchomości komercyjnych, partner odpowiedzialna za warszawskie biuro podatkowe TPA Poland. Specjalizuje się w doradztwie transakcyjnym i restrukturyzacjach podatkowych. Ma bogate doświadczenie w zakresie obsługi transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych oraz analizy i wdrażania struktur holdingowych, czy finansowania inwestycji. Współpracowała z funduszami Catella i Bouwfonds przy pierwszych transakcjach PRS w Polsce. Pięciokrotna laureatka tytułu Highly Regarded nadawanego przez International Tax Review. Członkini IFA (International Fiscal Association) oraz Stowarzyszenia REIT Polska.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce – produkt na chłodniejsze czasy?

Na początku października bieżącego roku w Monachium odbyły się targi nieruchomości inwestycyjnych Expo Real 2022, na których uwaga inwestorów i doradców skupiona była w dużej mierze na rynku PRS. Co to takiego i jak ten rynek funkcjonuje podatkowo w Polsce? – o tym w poniższym artykule.

Czytaj więcej

Spółki celowe do zaraportowania – dyrektywa ATAD3

Pod koniec 2021 roku Komisja Europejska opublikowała projekt tzw. dyrektywy ATAD 3, określającej zasady zapobiegania nadużywaniu spółek fasadowych do celów podatkowych (tzw. inicjatywa Unshell). Dyrektywa ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku. Wskaźniki, które będą służyły do badania, czy dany podmiot stanie się tzw. podmiotem podwyższonego ryzyka,będą weryfikowane na podstawie danych już z 2022 roku. Tymczasem rynek nieruchomości komercyjnych obfituje w spółki celowe zakładane dla danego projektu. W jaki sposób implementacja dyrektywy wpłynie na rynek i obowiązki sprawozdawcze?

Czytaj więcej

Amortyzacja nieruchomości w Polskim Ładzie

Zmiany wnikające z podatkowego Polskiego Ładu, które zaczęły w przeważającej mierze obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku, szczególnie dotkną spółki nieruchomościowe, które osiągają przychody z najmu i umów pokrewnych, w tym w wyniku ograniczenia możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Nie oznacza to jednak, że inwestorzy indywidualni mogą spać spokojnie.

Czytaj więcej

Branża nieruchomości w Polskim Ładzie

Polski Ład, czyli pakiet rządowych nowelizacji ustaw podatkowych oraz niektórych innych ustaw, jest coraz bliżej uchwalenia. O projektowanych przepisach głośno było głównie ze względu na planowane podwyżki podatków w wyniku nieodliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne – ale to nie jedyna planowana zmiana. Które z nich dotyczą rynku nieruchomości? Przyjrzyjmy się temu w artykule.

Czytaj więcej

Czas na polskie REIT-y?

Dyskusja na temat powstania polskich REIT-ów toczy się od ponad trzech lat. Pierwsza z proponowanych ustaw miała wprowadzić do polskiego systemu prawnego strukturę REIT-ów od stycznia 2018 r. Tak się jednak nie stało. Na początku bieżącego roku temat REIT-ów powrócił, a do dyskusji i konsultacji – już na etapie założeń do ustawy – zaproszono ekspertów wszystkich sektorów rynku nieruchomości, zarówno komercyjnych, jak i mieszkaniowych. Czym więc są REIT-y? Dlaczego rynek nieruchomości komercyjnych postuluje ich wprowadzenie i jakie korzyści z REIT-ów mogą uzyskać polscy przedsiębiorcy, polscy inwestorzy i polska gospodarka?

Czytaj więcej

Spółki nieruchomościowe a podatek od własnej sprzedaży

Od początku 2021 roku zbywane spółki nieruchomościowe mają – w charakterze płatników – pobierać i odprowadzać podatek za zbycie własnych udziałów. Ma to zapewnić fiskusowi lepszą ściągalność podatku, w sytuacji gdy sprzedający jest spółką zagraniczną. Głębsza analiza dość krótkiego przepisu mnoży jednak wątpliwości. Spróbujmy przeanalizować główne z nich.

Czytaj więcej