Czas na polskie REIT-y?

INVESTMENT & CONSTRUCTION

Dyskusja na temat powstania polskich REIT-ów toczy się od ponad trzech lat. Pierwsza z proponowanych ustaw miała wprowadzić do polskiego systemu prawnego strukturę REIT-ów od stycznia 2018 r. Tak się jednak nie stało. Na początku bieżącego roku temat REIT-ów powrócił, a do dyskusji i konsultacji – już na etapie założeń do ustawy – zaproszono ekspertów wszystkich sektorów rynku nieruchomości, zarówno komercyjnych, jak i mieszkaniowych. Czym więc są REIT-y? Dlaczego rynek nieruchomości komercyjnych postuluje ich wprowadzenie i jakie korzyści z REIT-ów mogą uzyskać polscy przedsiębiorcy, polscy inwestorzy i polska gospodarka?

Czym jest REIT?

REIT (real Estate investment trust) to podmiot działający w formie spółki lub funduszu, inwestujący w istniejące, wynajęte i przynoszące dochód nieruchomości komercyjne i wypłacający inwestorom w sposób regularny zyski w postaci dywidendy. Regularność wypłat wynika z przepisów prawa i statutu, a jej źródłem są stałe dochody z najmu lub dzierżawy nieruchomości posiadanych przez REIT.

Formuła REIT została stworzona w szczególności z myślą o inwestorach indywidualnych, osobach fizycznych, których skala prywatnych oszczędności z reguły nie pozwala na bezpośrednie inwestowanie w najatrakcyjniejsze nieruchomości komercyjne, takie jak budynki biurowe, magazyny, centra handlowe czy rosnący ostatnio rynek instytucjonalnego najmu nieruchomości mieszkaniowych oraz domów studenckich. Ze względu na ich wartość inwestycje takie dostępne są dla osób indywidualnych najczęściej wyłącznie w ramach wspólnego inwestowania.

Polski REIT, nazwany w ostatniej wersji ustawy...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy