Wpływ rozwoju elektromobilności na branżę nieruchomości (cz. II)

FACILITY
Planowanym wynikiem rozwoju elektromobilności w Polsce jest milion pojazdów o napędzie elektrycznym na polskich drogach w 2025 r. Eksperci są zgodni w opinii, że dla spełnienia tego celu niezbędne jest powstanie wystarczająco dużej liczby stacji ładowania takich pojazdów.

Jesteśmy świadkami intensywnych działań w obszarze legislacji oraz określenia warunków technicznych dla montażu stacji ładowania.

1. Stan prawny

27 lipca 2018 r. weszła w życie ustawa z 6 czerwca 2018 r. zmieniająca m.in. uprzednie akty legislacyjne dotyczące biokomponentów i biopaliw ciekłych.

Ustawa ta powołuje Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, którego środki mają być przeznaczane m.in. na wsparcie budowy lub rozbudowy infrastruktury do ładowania energią elektryczną pojazdów transportu publicznego, w szczególności w aglomeracjach miejskich lub uzdrowiskach, wykorzystującego CNG, LNG, energię elektryczną lub wodór oraz na wsparcie zakupu nowych pojazdów zasilanych CNG, LNG, energią elektryczną lub wodorem.

Ustawa wprowadza też modyfikacje w obszarze regulacji odnoszące się do elektromobilności, w tym eliminuje niefortunne rozwiązania przyjęte wcześniej, np. kwestię konieczności podłączenia ogólnodostępnej stacji ładowania do sieci dystrybucyjnej. Znosi również wymóg, aby każdy z punktów ładowania był wyposażony w układ pomiarowo-rozliczeniowy w rozumieniu przepisów prawa energetycznego, zastępując go systemem pomiarowym.

Zgodnie z art. 12 ustawy w obszarze wymogów technicznych dotyczących budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych wielorodzinnych z wewnę...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy