W jaki sposób nowoczesne osiedla mogą wspierać budowanie więzi społecznych?

RESIDENTIAL

Człowiek jest istotą społeczną, oznacza to, że kontakty z innymi ludźmi są jedną z podstawowych ludzkich potrzeb. O architektach z kolei mówi się czasem, że są reżyserami, a może raczej scenografami ludzkiego życia. Poprzez przestrzeń, którą kreują, tworzą tło i możliwości, aby to życie mogło „się zadziać”, a relacje społeczne łatwiej nawiązać. Zdobycze neuroarchitektury pomagają tworzyć nowoczesne osiedla, które wspierają budowanie wspólnoty i więzi społecznych pomiędzy mieszkańcami. W jaki sposób?

Naukowcy twierdzą, że ludzie, którzy mają bogate kontakty społeczne, żyją dłużej. Znaczenie w tej sferze mają nie tylko więzi z najbliższymi osobami, ale również z ludźmi, z którymi wchodzimy w powierzchowne relacje, na przykład z sąsiadami. Czynniki te mogą mieć większy wpływ na długość życia niż na przykład rzucenie palenia, spożywania alkoholu czy szczepienie na grypę 1.

Mając taką wiedzę, warto się zastanowić, które sytuacje i przestrzenie sprzyjają budowaniu relacji z innymi ludźmi, i uczynić z tego jedno z kryteriów wyboru miejsca do życia. Jako architekci jesteśmy w stanie w obrębie osiedli mieszkalnych stworzyć warunki, aby nawiązywanie społecznych kontaktów było ułatwione. Służą temu rozmaite rozwiązania opracowywane na podstawie wiedzy z zak...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy