Trendy w budownictwie

RESIDENTIAL

Począwszy od prehistorii, kiedy jaskinie i inne naturalne twory stanowiły schronienie dla ludzi, do dziś, kiedy budujemy domy i bloki, nie zmieniło się jedno: każdy człowiek potrzebuje swojego miejsca, w którym będzie czuł się bezpiecznie, w którym może zaspokajać swoje podstawowe potrzeby. Brak lub utrata swojego M – i to niezależnie czy kupionego czy wynajętego – jest przyczyną dramatów życiowych, które niejednokrotnie kończą się tragicznie.

Budownictwo stanowi jedną z najistotniejszych gałęzi gospodarki – nie dlatego że nieruchomości są skuteczną formą lokowania kapitału ani że w tych lub bezpośrednio i pośrednio związanych sferach zatrudniony jest bardzo duży odsetek społeczeństwa. Wszystko to oczywiście prawda, ale przede wszystkim powodem jest, że budownictwo służy zaspokajaniu jednej z podstawowych potrzeb ludzkości – bezpieczeństwa, a prym tu wiedzie szczególnie budownictwo mieszkaniowe.

Wraz z czasami zmieniają się trendy, które dominują w budownictwie. W zamierzchłych czasach szczytem oczekiwań była duża jaskinia z naturalnym usytuowaniem minimalizującym ryzyko niepostrzeżonego wtargnięcia kogoś z zewnątrz. Po II wojnie światowej społeczeństwo Polskie oczekiwało możliwości jakiegokolwiek zamieszkania w kraju zniszczonym niemal doszczętnie, pozbawionym znacznej ilości zasobów. Obecnie – w czasach względnego spokoju, przynajmniej w naszym regionie geograficznym – ludzie oczekują więcej. Ma to być nie tylko miejsce, w którym można zjeść posiłek, znaleźć schronienie przed deszczem czy miejsce do snu, ale lokum, które będzie też miało atrakcyjną formę, będzie jak najmniej wpływało na środowisko naturalne, a tym samym na zdrowie i życie aktualnych mieszkańców oraz ich dzieci i wnucząt.

W Polsce budownictwo, w tym mieszkaniowe, jest podobnie jak w większości państw regul...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy