Szybciej i taniej? Da się! Automatyzacja procesów w obiektach logistycznych

FACILITY

Automatyzacja i digitalizacja w przemyśle i produkcji jest już dla nas normą. Zastępowanie lub wspieranie ludzi robotami oraz szerokie korzystanie z technologii, przyspieszające produkcję i zwiększenie przepustowości oraz wolumenów, jest codziennością.

Tym bardziej zaskakujące jest, jak wiele przedsiębiorstw, pomimo bardzo zaawansowanych procesów produkcyjnych i przemysłowych, nadal korzysta z tradycyjnych rozwiązań logistycznych. A na rynku istnieje kilka interesujących i wartych rozważenia systemów, które przeniosą awizację do
XXI wieku.

Jedną z firm oferujących innowacyjne narzędzia optymalizacji procesów logistycznych jest międzynarodowe przedsiębiorstwo M2C, obecne także w Polsce. Oferuje ono na naszym rynku efektywne połączenie e-Recepcji (automatycznej recepcji i awizacji) i systemu mLog (kompleksowego oprogramowania zapewniającego wydajniejsze procesy bezpieczeństwa i operacyjne w budynkach), poświęcone obiektom logistycznym i produkcyjnym. Jest to rozwiązanie dla wizjonerów, którzy chcą usprawnić każde pole działalności swojego obiektu i zintegrować awizację z systemami yard management.

E-recepcja pozwala na obcięcie kosztów związanych z osobistą obsługą i awizacją ciężarówek. Dostawcy mogą skorzystać z „kiosku” awizacyjnego, w którym skanują swój dokument lub otrzymany wcześniej kod QR, a następnie wjeżdżają na parking. Dzięki kamerom z automatycznym rozpoznawaniem tablic rejestracyjnych oraz tablicom informacyjnym podającym kierowcom numer rejestracyjny pojazdu, godzinę załadunku i rozładunku oraz dok bądź bramę, osiągamy w pełni automatyczny proces wjazdu i wyjazdu oraz efektywnie zarządzamy czasem kierowców. Co więcej, na bieżąco mamy dostęp do wszystkich tych danych i możemy w każdej chwili sprawdzić, który pojazd i o jakiej godzinie wyładowywał towar w konkretnym doku.

Realne skrócenie czasu awizacji to niższe koszty oraz – co cenniejsze – większa przepustowość. Zaoszczędzone minuty, dotychczas poświęcane na ręczne weryfikowanie kierowców i kierowanie ich na plac na cały dzień, tygodzień czy miesiąc, dają nam przestrzeń na dodatkowe dostawy.
Automatyzacja to także poprawa bezpieczeństwa. Poza wspomnianym już zbieraniem i dostępem do danych w czasie rzeczywistym możemy zwiększyć bezpieczeństwo naszego obiektu na kilka sposobów:

 • wykorzystując kamery, wideoanalitykę i zdalne centrum monitoringu zamiennie z fizyczną ochroną;
 • wspierając pracowników ochrony fizycznej dzięki zastosowaniu powyższych rozwiązań;
 • dopełniając systemy ochrony o ochronę perymetryczną, opartą na wideoanalityce.
   

Dlaczego wideoanalityka jest tak istotna? Ponieważ pozwala na bieżąco monitorować ruch osób, pojazdów, zasobów oraz wszystkie procesy logistyczne i bezpieczeństwa. Dzięki intuicyjnemu panelowi wirtualnemu użytkownik ma wgląd w aktualną sytuację, niezależnie od tego, gdzie się znajduje. Elektroniczne rejestry pozwalają ponadto łatwo znaleźć potrzebne informacje w dowolnym momencie.

Szukając odpowiedniego systemu, warto wziąć pod uwagę kwestię osób, które go tworzą lub współtworzą. Program opracowany we współpracy z ekspertami ds. bezpieczeństwa, w oparciu o ich wieloletnie praktyczne doświadczenie i znajomość specyfiki obszarów produkcyjnych i logistycznych, będzie brał pod uwagę kwestie, które podmioty nieposiadające fizycznej styczności np. z magazynami, mogą pominąć. Przykładem firmy, która wywodzi się z ochrony i obsługi obiektów logistycznych oraz która tworzy pod ich kątem specjalistyczne technologie, jest np. M2C Facility Solution Polska. System mLOG powstał z udziałem departamentów ochrony M2C, zapewniających bezpieczeństwo procesów w zakładach produkcyjnych i logistycznych w Polsce, Czechach oraz innych krajach europejskich. Tak szerokie doświadczenie i perspektywa pozwalają spojrzeć na optymalizację działalności sektora logistycznego z poziomu pracowników zarówno ochrony, jak i recepcji czy zarządzania ruchem oraz łańcuchem dostaw. Znamy więcej punktów, które można usprawnić lub które wymagają większej uważności.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, wybierając dostawcę systemu optymalizacji? Jeżeli użytkownikowi zależy na personalizacji i elastyczności systemu, powinien sprawdzić, czy usługodawca korzysta z licencji, sam tworzy lub współtworzy program i czy posiada własny dział IT do spraw obsługi programu automatyzacji logistyki. Dlaczego ma to znaczenie? Każda nieruchomość jest inna. Pomimo wielu wspólnych mianowników, obiekty logistyczne, produkcyjne, przemysłowe różnią się między sobą chociażby lokalizacją, specyfiką otoczenia czy materiałami i konstrukcją. To wszystko może mieć wpływ na większe lub mniejsze ryzyko strat oraz kradzieży, mniejszą przepustowość itp. Znając słabe i mocne strony poszczególnych obiektów, dostawca mający własny zespół informatyków może dowolnie modyfikować system, zgodnie z aktualnymi potrzebami klienta.

Czasem ta elastyczność ogranicza się do podstawowych opcji personalizacji: wersji językowych, liczby raportów, poziomów dostępu. Może jednak też oznaczać taką modyfikację systemu, która 100-procentowo odwzorowuje dział logistyczny, doki i w pełni automatyzuje wjazd, rozładunek i załadunek. Firmy polegające na podwykonawcach mogą nie być w stanie odpowiedzieć na indywidualne potrzeby albo będą one wymagać dużych nakładów finansowych i czasowych.

Co jeszcze daje automatyzacja procesów? Elektroniczny obieg dokumentów. Nie jest to decydująca wartość, dla której decydujemy się na zastosowanie systemu optymalizacji, natomiast z pewnością jest to wartość dodana. Przejście z papierowej awizacji na elektroniczną pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, a tym samym i pieniędzy, oraz ułatwia dostęp do dokumentów. Dane generowane w czasie rzeczywistym i dostępne w wygodnej aplikacji pozwalają również menedżerom na szybkie reagowanie w razie wszelkich nieprawidłowości.

Korzyści wynikające z wdrożenia systemów automatyzacji procesów obejmują kilka zakresów, a wszystkie finalnie przekładają się na obniżenie kosztów oraz zwiększenie efektywności. Co dokładnie może zyskać przedsiębiorstwo decydujące się np. na system mLOG? Są to m.in.:

 • automatyczne zarządzanie przestrzenią składowania,
 • automatyzacja wjazdu ciężarówki,
 • skrócenie czasu awizacji,
 • optymalizacja pracy pracowników ochrony fizycznej,
 • elektroniczny obieg dokumentów.
   

Te oraz inne systemy optymalizacji procesów i ochrony dostarcza np. M2C Facility Solution Polska. Synergia kilku systemów bądź integracja już istniejących z dodatkowymi wznosi nasz biznes na nowy – wyższy poziom.

Przypisy