Prace dodatkowe a odchudzony kontrakt – co w cenie, a co poza nią?

FACILITY
Kwestia robót dodatkowych nie jest regulowana przez przepisy – poza Prawem zamówień publicznych – a więc według zasad Kodeksu cywilnego wyznacznikiem charakteru robót powinna być treść umowy. Z reguły jednak jej typowa wersja nie zawiera szczegółowej egzemplifikacji wszystkich robót. Konieczne jest zatem, aby postanowienia umowne sformułować na tyle precyzyjnie, by nie stwarzać wątpliwości co do ich zakresu i realizacji.

Zamawiający z reguły uzurpują sobie prawo domagania się realizacji robót dodatkowych, zaś wykonawcy próbują ograniczać zakres robót lub wskazują na literalne brzmienie umowy, która tego rodzaju robót wyraźnie nie przewiduje.

Roboty dodatkowe często błędnie określa się jako roboty, które nie zostały szczegółowo opisane w dokumentacji umownej i przetargowej i są zawarte w konkretnych pozycjach oferty lub kosztorysu, mimo że nie zostały wprost nazwane i nie mogły zostać niedostrzeżone przez wykonawcę działającego z zachowaniem należytej staranności. Prac tych jednak nie powinno określać się jako robót dodatkowych, ponieważ nie są one dodatkiem, lecz jedynie pracami niewyszczególnionymi w umowie. Zawsze wykonuje się je w r

...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy