PlanRadar wprowadzi SiteView – obrazowanie rzeczywistości 360° oparte na AI. Nowa funkcja pomoże lepiej wizualizować projekty budowlane

News ARTYKUŁY

PlanRadar, jedna z wiodących cyfrowych platform do zarządzania budową, nieruchomościami i obiektami, zapowiada wprowadzenie opartej na sztucznej inteligencji funkcji SiteView, która poszerzy i tak już liczne możliwości platformy w zakresie dokumentacji, komunikacji i raportowania. SiteView umożliwi użytkownikom robienie zdjęć 360° projektu podczas chodzenia po placu budowy. Uzyskane obrazy będą automatycznie mapowane na plan 2D, tworząc szczegółowy wizualny zapis aktywności na każdym etapie realizacji budowy.

– Nowa funkcja zrewolucjonizuje codzienną pracę użytkowników PlanRadar, łącząc przy tym łatwość obsługi z dokładnością na najwyższym poziomie. SiteView umożliwi uzyskanie kompletnych wizualizacji powykonawczych oraz pełnej dokumentacji terenowej i fotograficznej, bez konieczności robienia tysięcy zdjęć. Oznacza to, że w połączeniu z głównymi funkcjonalnościami naszej platformy, takimi jak zarządzanie zadaniami i dokumentacją oraz prowadzenie komunikacji zespołowej, każdy, kto pracuje nad projektem, z SiteView będzie mógł „zajrzeć za każdą ścianę” budynku bez ruszania się z miejsca. Dzięki temu użytkownicy platformy będą mogli zobaczyć, co właśnie zostało zrobione i na bieżąco wyłapywać wszelkiego rodzaju usterki, zmniejszając przy tym liczbę napraw i poprawek – komentuje Ibrahim Imam, Co-CEO PlanRadar.

Nowe rozwiązanie, oparte na najnowocześniejszej technologii, oznacza, że członkowie ekip budowlanych będą mogli chodzić po placu budowy z kamerą 360° przymocowaną do kasku, a SiteView zajmie się resztą. Przechwytywane obrazy otoczenia będą automatycznie przesyłane z kamery do aplikacji i gotowe do przejrzenia na platformie w formacie planu 2D z odwzorowaniem przebytej trasy. Tym samym nowe udogodnienie zapewni jeszcze wyższy poziom wydajności, który ułatwi dokumentowanie obrazowe „as-builts”, a także pozyskiwanie niezbędnych informacji i raportów dotyczących terenu. Dodatkowo, funkcja porównywania ułatwi przeglądanie zdjęć z budowy o różnych datach wykonania, dzięki czemu użytkownicy platformy będą mogli zobaczyć postępy prac i wykryć wszelkie niedociągnięcia.

– SiteView skróci czas kontroli na miejscu i przyspieszy pracę zespołu, umożliwiając pełny wgląd w plac budowy, nawet podczas pracy zdalnej. Obrazy fotograficzne 360° zapewnią pozyskanie niezbędnej dokumentacji do monitorowania postępów, gwarantując przy tym pełną przejrzystość projektu. Do obsługi nowej opcji wystarczy podstawowe szkolenie. Rejestracja obrazu wymaga ustawienia pozycji początkowej na planie budowy 2D w aplikacji mobilnej i przejścia po terenie obiektu. Po zakończonym spacerze należy wcisnąć przycisk stop na ekranie telefonu bądź tableta. Resztą zajmą się nasze zaawansowane algorytmy – mówi Clemens Hammerl, Chief Product Officer PlanRadar.

SiteView wykorzystuje technologię SLAM (Simultaneous Location and Mapping) – tę samą, która jest używana w samochodach autonomicznych do badania nieznanych przestrzeni podczas jednoczesnego poruszania się po nich. Działa ona poprzez szacowanie trasy poruszania się pracownika na cyfrowym planie budowy, przy równoległym dostosowywaniu przez algorytmy sekwencyjnych danych określających położenie i przebytą ścieżkę. Ścieżka ta jest następnie dostosowywana do planu za pomocą algorytmów wizji komputerowej opartych na sztucznej inteligencji, które integrują szacowaną przestrzeń i dokładną lokalizację.

Co najważniejsze, nowe udogodnienie zapewni zespołom projektowym szczegółowy, 360-stopniowy przegląd przebytych działań i postępów, a wszystko to w ramach łatwego w użyciu interfejsu platformy PlanRadar. Implementacja SiteView doda kolejny poziom funkcjonalności do licznych możliwości platformy, które obejmują już m.in. zarządzanie dokumentami, raportowanie, komunikacje i integracje z innymi aplikacjami, umożliwiając klientom połączenie wszystkich procesów projektowych w jednym miejscu.

Dzięki kompleksowemu widokowi postępów prac na każdym etapie budowy, wszyscy interesariusze projektu będą mogli cieszyć się pełną przejrzystością działań. Pomoże to nie tylko zapobiegać potencjalnym nieporozumieniom, ale także znacznie ograniczy liczbę błędów.

Nadchodzące ulepszenie to dopiero początek dla SiteView, które będzie stale aktualizowane i integrowane m.in. z technologią BIM i możliwością generowania zgłoszeń usterek na obrazach 360°.

O szczegółach nowej funkcji można przeczytać na stronie PlanRadar. Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego filmu, w którym pokazane zostało jak działa SiteView w praktyce.

O PlanRadar

PlanRadar to wielokrotnie nagradzana, cyfrowa platforma SaaS do zarządzania dokumentacją, zadaniami i komunikacją w projektach budowlanych i nieruchomościowych. Obecnie oprogramowanie działa na całym świecie na ponad 75 rynkach. PlanRadar digitalizuje wszystkie codzienne procesy i komunikację w branży nieruchomości i budownictwa. Łączy wszystkich interesariuszy projektu i zapewnia im dostęp w czasie rzeczywistym do cennych danych projektowych, umożliwiając zespołom podniesienie jakości, obniżenie kosztów i szybszą realizację prac. Łatwa w użyciu platforma stanowi wartość dodaną dla każdej osoby zaangażowanej w cykl życia budynku, od wykonawców i inżynierów po zarządców nieruchomości i właścicieli, z elastycznymi możliwościami dla firm wszystkich rozmiarów. Obecnie już ponad 120 000 profesjonalistów używa PlanRadar do monitorowania danych, współpracy i rozwiązywania problemów zarówno stacjonarnie jak i zdalnie. Platforma jest dostępna w 20 językach i może być używana na wszystkich urządzeniach z systemem IOS, Windows i Android. Firma PlanRadar, z siedzibą w Wiedniu w Austrii, posiada 16 biur na całym świecie.

Kontakt: info@planradar.com

Strona internetowa: www.planradar.com

Przypisy