Oświetlenie w pomieszczeniach biurowych

FACILITY

Niewątpliwie jakość pracy w pomieszczeniu biurowym jest w dużej mierze uzależniona od dostępu światła. Złe oświetlenie wpływa niekorzystnie na organizm ludzki, kumulując się w nim. W skrajnych przypadkach może to wpłynąć na zwiększenie absencji i niższą wydajność osoby pracującej.

Słońce dodaje energii, pobudza do życia. W okresie letnim jesteśmy skłonni do większej aktywności fizycznej i umysłowej, a to przede wszystkim dlatego, że dzień jest dłuższy i nasza ekspozycja na światło jest zdecydowanie większa. W okresie zimowym odczuwamy znaczny spadek energii, co jest spowodowane mniejszą emisją światła słonecznego, jakie do nas dociera w ciągu dnia. Jak więc dłużej cieszyć się światłem naturalnym niezależnie od pory roku? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przypomnieć sobie, jak jest zbudowany nasz cykl okołodobowy.

Światło słoneczne jest głównym czynnikiem funkcji fizjologicznych człowieka, który wpływa na pracę zegara biologicznego z cyklicznymi zmianami światła i ciemności. Czyli rytmy w organizmie człowieka, takie jak cykl snu, czuwanie, dzienne zmiany koncentracji, wydajność, nastrój, zmiana ciśnienia krwi, temperatury ciała, rytm pracy serca, wydzielanie hormonów oraz praca układu pokarmowego, czy procesów metabolicznych, są uzależnione od warunków świetlnych. Poziom czujności człowieka ulega zatem zachwianiom okołodobowym, za które odpowiada zegar biologiczny. Główną cechą rytmów okołodobowych jest ich cykliczność w ściśle 24-godzinnym rytmie. Bodźcem wpływającym na wytwarzanie okołdobowego rytmu dla zegara biologicznego jest świa...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy