Open space a oczekiwania pracowników

FACILITY
Nigel Wade, członek zarządu RICS i prezes Commerson poddaje analizie jedno z najpopularniejszych współczesnych aranżacji biur, jakim jest open space.

Żadne inne środowisko biurowe nie budzi tylu emocji co open space. Można się było przekonać o tym śledząc niedawną dyskusję, jaka rozgorzała na forum międzynarodowej organizacji RICS (The Royal Institution of Chartered Surveyors). Członkowie tej brytyjskiej instytucji, skupiającej tysiące specjalistów od rynku nieruchomości na całym świecie, rozprawiali o zaletach i wadach zastosowania otwartej przestrzeni w miejscu pracy. W tej debacie ścierały się różne argumenty; aspektom ekonomicznym pracodawców przeciwstawiano potrzeby społeczne pracowników. Skoro więc wśród samych znawców słychać tak różne głosy, temat wydaje się nie być prosty. Dlatego zasługuje on na solidną analizę. Zwłaszcza, że dyskusja ta zbiegła się z otwarciem siedziby Facebook Campus w Dolinie Krzemowej, będącej największym na świecie otwartym biurem.

Czy właściciel tego najpopularniejszego portalu społecznościowego może się mylić, przenosząc blisko 2,8 tys. swoich pracowników do jednego ogromnego i otwartego pomieszczenia? W tym szaleństwie jest jednak metoda, którą warto dostrzec. Paradoksalnie to właśnie Facebook, który według wielu współczesnych socjologów, nie jest miejscem budowania bliskich relacji społecznych, postawił na tworzenie ścisłych więzi w pracy. Od tego roku, na powierzchni 40 tys. m.kw. biura zaprojektowanego na planie otwartym, wspólnie ze sobą pracują analitycy, projektanci i inni specjaliści tworząc nowoczesne rozwiązania komunikacyjne, które są siłą napędową Facebooka.

Stara-nowa idea

A przecież z ideą otwartej przestrzeni biurowej mamy do czynienia od dawna. Wymusiły ją mechanizmy geopolityczne. Zapoczątkowany już w XVIII wieku proces zmian technologicznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych doprowadził osta...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy