Dołącz do czytelników
Brak wyników

FACILITY

13 grudnia 2021

Nowe biuro BNP Paribas od Massive Design

0 64

Zaprojektowana przez Massive Design nowa powierzchnia biurowa Banku BNP Paribas ma ponad 21 tysięcy metrów kwadratowych. Przy tak dużej powierzchni często projektowanie jest rozciągnięte w czasie, a projektanci muszą wykazać się umiejętnością projektowania w sposób elastyczny i wielowątkowy. Projekt rozpoczęto w lipcu 2017 roku, a powierzchnię biurową oddano do użytku na początku 2021 roku.

Głównym celem projektu było stworzenie powierzchni biurowej, która oprócz typowych stanowisk pracy, będzie oferować dużą liczbę formalnych oraz nieformalnych miejsc spotkań oraz alternatywnych stanowisk pracy. Projektowana powierzchnia, ze względu na dynamiczną strukturę organizacji, jak również ciągłą ewolucję środowiska pracy,  powinna być podatna na łatwą, szybką i bezkosztową re-aranżację.

Elastyczność rozwiązań przestrzennych była jednym z głównych założeń projektu. Odpowiedzią projektantów jest wypracowany dla całego budynku system podziału powierzchni biurowej. Opracowany moduł funkcjonalny zespołu pracowniczego powielony został na całej powierzchni biurowej. Każdy moduł, w zależności od potrzeb organizacji, może stanowić kilkanaście stanowisk pracy, lub odpowiednio mniejszą liczbę stanowisk pracy wraz z alternatywnym wyposażeniem, albo odpowiednio wyposażone formalne i nieformalne strefy spotkań, osłonięte od sąsiedztwa ażurowymi półkami i/lub locker’sami. W skład takiego wyposażenia wchodzą zazwyczaj stoły projektowe, budki telefoniczne oraz mobilne „pody” spotkaniowe. Taka modułowość aranżacji pozwoliła, nie tylko w ciągu trwania procesu projektowego, ale także w trakcie prac budowlanych, kilkukrotnie przeprojektować funkcjonalnie przestrzeń, bez wpływu na harmonogram prac fit-out.
 

BNP Warszawa proj Massive Design
fot. Szymon Polański

 

BNP Warszawa proj Massive Design
fot. Szymon Polański


W budynku znajduje się ponad sto sal konferencyjnych oraz piętnaście tematycznych przestrzeni socjalnych. Założeniem projektowym było zlokalizowanie ich oraz pomocniczych funkcji w tych samych miejscach na przestrzeni poszczególnych kondygnacjach budynku. Takie rozwiązanie pozwala w przypadku relokacji danego działu na inną kondygnacje zachować wypracowane już zasady i nawyki relokowanego zespołu oraz nie generuje dodatkowego stresu wśród użytkowników.

Oprócz kondygnacji typowych biurowych, w budynku znajduje się kondygnacja, na której zlokalizowano reprezentacyjną recepcję z zespołem sal konferencyjnych oraz przestrzenią dla  Zarządu Banku wraz z kameralnym foyer dla gości i przylegającym do niego tarasem zewnętrznym.

Parter budynku został przewidziany jako przestrzeń o charakterze otwartym. W znajdującym się tam obszarze recepcji głównej budynku zaprojektowano bar kawowy, a także zespół trzynastu sal konferencyjnych dla gości zewnętrznych. W obrębie parteru budynku znajduje się również kantyna z salą konsumpcyjną dla stu osób wraz z pełnym zapleczem technologicznym,  dostępna z ciągu pieszego od ulicy Kasprzaka, oraz zlokalizowane w części budynku wchodzącej do atrium kompleksu wielofunkcyjne audytorium, a także odział banku z osobnym wejściem od strony ul. Kasprzaka.
 

BNP Warszawa proj Massive Design
fot. Szymon Polański

 

BNP Warszawa proj Massive Design
fot. Szymon Polański


Atrium jest wysokie na siedem metrów i wyposażone w system ścian mobilnych, które pozwala na wieloscenariuszowe możliwości konfiguracji przestrzeni - od podziałów na mniejsze zespołowe salki aż do układu otwartego, który mieści do 240 miejsc.

Ścisła współpraca z klientem na każdym etapie oraz podział decyzyjności umożliwił efektywną i kreatywną pracę projektową, której wynikiem jest zastosowanie kilku ciekawych rozwiązań projektowych. Na etapie space planningu oraz w zakresie decyzji dotyczących przestrzeni ogólnych głos mieli członkowie Zarządu. W przypadku szczegółowych elementów dotyczących np. designu przestrzeni socjalnych, architekci z Massive Design do współpracy zaprosili przedstawicieli obszarów, w obrębie których te przestrzenie miały się znajdować.

Ze względu chociażby na tematykę designu stref socjalnych, konieczne było zastosowanie wielu nietypowych jak na przestrzeń biurową rozwiązań materiałowych, oświetlenia i wyposażenia meblowego. Na podłogach oprócz typowych wykładzin PCV zastosowano drukowane wykładziny imitujące piasek na plaży lub posadzkę kamienną. Na ścianach zaprojektowano lakierowaną blachę trapezową, kształtki cegłopodobne, imitacje konstrukcji drewnianych wykonane z niepalnych elementów, stiuki i tynki ozdobne. Na sufitach, wraz z oświetleniem dekoracyjnym w postaci różnorodnych opraw designerskich i girland, zaprojektowano sufity nawiązujące do charakteru danej strefy.

W przestrzeniach pracowniczych w oczy rzucają się wykończone tapetą fornirową słupy oraz naścienne panele filcowe z wycinanymi na ploterach CNC grafikami korporacyjnymi.

W strefie zarządowej dominują wykończenia drewniane, zieleń i elegancka czerń oraz odcienie szarości.
 

BNP Warszawa proj Massive Design
fot. Szymon Polański

 

BNP Warszawa proj Massive Design
fot. Szymon Polański


W projekcie takim jak realizowany dla Banku BNP Paribas, gdzie oddanie powierzchni do użytku nastąpi w perspektywie kilku lat, ważna jest wiedza na temat ewolucji środowiska pracy. Projektując powinniśmy pamiętać, że aktualne na dziś wytyczne jutro mogą być inne. Na każdym etapie projektowania zostawialiśmy przestrzeń na ich aktualizację – mówi Adam Urbaniak, główny architekt projektu dla Banku BNP Paribas z Massive Design.

Nowa siedziba Banku BNP Paribas cechuje się elastycznością. Doświadczenie Massive Design w zakresie nie tylko designu, ale też wyposażenia biur i rozwiązań technologicznych oraz analityczne i porównawcze przedstawianie tych rozwiązań w istotny sposób wpłynęło na sposób kształtowania przestrzeni biurowej. To, oraz zaproponowane przez pracownię Massive Design podejście do kwestii modułowości podziału powierzchni i jej łatwego rekonfigurowania bez wpływu na elementy infrastruktury, czyni biuro Banku BNP Paribas uniwersalnym i przygotowanym na przyszłość.

„Współpraca z Massive Design była wzorcowa. Ze strony Banku jak i ze strony Massive Design bardzo szybko udało nam się zbudować pełne zrozumienie tematu, priorytetów oraz podziału ról, ale co ważniejsze udało się nawiązać prawdziwą relację opartą na zrozumieniu, zaufaniu, profesjonalizmie oraz poważnemu traktowaniu partnera. W czasie trwania projektu były różne sytuacje, ale obie strony grały zawsze w myśl zasady fair play i z trudnych sytuacji udawało się wychodzić pomyślenie dla projektu oraz dla pracowników. Massive Design to zespół profesjonalistów, których można poleci do projektowania biura na miarę przyszłości” - podkreśla Elżbieta Witkowska-Hasny – Programme Manager projektu.

               

O Massive Design

Massive Design jest wielokrotnie nagradzanym biurem projektowym, specjalizującym się w aranżacji wnętrz biurowych. Z ponad 3,6 milionami metrów kwadratowych zaplanowanych powierzchni i ponad 1,1 milionem metrów kwadratowych projektów wnętrz biurowych, showroomów, lobby użyteczności publicznej i projektów architektonicznych budynków, Massive Design posiada wyjątkowe doświadczenie, oparte na samych pomyślnie zakończonych prestiżowych projektach.

Słyniemy z  projektowania nowoczesnych i innowacyjnych wnętrz, które odzwierciedlają i wzbogacają wizerunek korporacji, oraz  z wnętrz, które stanowią funkcjonalne, komfortowe i efektywne środowiska pracy, zwiększając postrzeganie firmy jako „pracodawcy z wyboru”.

Portfolio korporacyjnych klientów Massive Design obejmuje, między innymi, takie firmy jak Google, AstraZeneca, Samsung, Cushman & Wakefield, Mars, BMW, Hyundai, BNP Paribas, Unilever, Heineken, Pernod Ricard, Bacardi-Martini, EY, LG Electronics, MasterCard, MSD, MMC, Brown Brothers Harriman czy PwC.

Założycielem Massive Design jest Przemysław Mac Stopa, główny architekt i projektant, który w 2017 roku został laureatem prestiżowej nagrody Titan Award 2017, przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Architektów Wnętrz (IIDA). Założona w 1996 roku pracownia znana jest również z nowoczesnych projektów architektonicznych i wzornictwa przemysłowego charakteryzujących się rzeźbiarskimi i organicznymi formami.

Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z nami bezpośrednio, na naszej stronie internetowej www.massivedesign.pl lub poprzez media społecznościowe.

Przypisy