Dołącz do czytelników
Brak wyników

RESIDENTIAL

28 czerwca 2022

NR 3 (Czerwiec 2022)

Mieszkania zielone i technologicznie zaawansowane

0 161

Choć na rynku biur czy magazynów starania w kierunku stworzenia bardziej przyjaznej środowisku rzeczywistości stały się już standardem, zielona fala dopiero teraz dociera do polskiego mieszkalnictwa.

Trafia zresztą na podatny grunt – niemal 70% Polaków jest przekonanych, że ich indywidualne zachowania mają realny wpływ na stan środowiska. Ważny jest przy tym rozwój technologii, nie tylko ekologicznych, ale też po prostu ułatwiających życie – usprawniających zarządzanie, zwiększających bezpieczeństwo i oszczędzających pieniądze.

POLECAMY

Ekomieszkalnictwo

Proekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym od lat są powszechne w większości krajów zachodnioeuropejskich, a przodują w nich Skandynawowie. Na polskim rynku stosowane były dotychczas głównie w nieruchomościach komercyjnych, gdzie standardem są certyfikaty, myślenie o cyklu życia budynku i oszczędnościach energii. Ponieważ na rynku mieszkaniowym odbiorcą jest prywatny konsument o ograniczonych możliwościach dopłacania za zielone rozwiązania, zmiany te zachodzą dużo wolniej.

Ekologiczność przykuwa jednak uwagę Polaków. Badania Otodom wskazują, że nowe trendy ekologicznego budownictwa są atrakcyjne dla 88% badanych, a 78% zwraca na nie uwagę przy wyborze swojego mieszkania. O rosnącej świadomości ekologicznej świadczy między innymi to, że 73% Polaków wie bądź kojarzy pojęcie energooszczędności mieszkania. O wykorzystaniu materiałów wtórnych w budowie słyszało natomiast 58,4% respondentów. Uwagę konsumentów zwracają dzisiaj panele fotowoltaiczne, które stały się symbolem zielonego budownictwa. Z drugiej strony – jak czytamy w wynikach badań przeprowadzonych na zlecenie portalu Dobrze Mieszkaj – na aspekt ekologicznych materiałów, które potrafią znacząco ograniczyć ślad węglowy budynku, patrzy jedynie 37,6% ankietowanych, a 40,1% go ignoruje.

Jakie cechy dotyczące ekologicznego mieszkania są ważne dla Polaków? W ankiecie zrealizowanej przez Inquiry Market Research w pierwszej kolejności zwracają uwagę na niższe koszty ogrzewania (93%), dobrą jakości powietrza (92%), obecność zieleni w okolicy domu (91%), niższe zużycie wody (89%) oraz użycie nietoksycznych materiałów wykończeniowych (88%). Warto zwrócić uwagę na podział ważności między poszczególnymi grupami. Kwestie ekologii ważniejsze są dla kobiet niż dla mężczyzn. To kobiety są bardziej zainteresowane ochroną środowiska i poprawianiem jakości swojego życia – we wszystkich pytaniach odsetek kobiet, traktujących aspekty „eko” jako ważne, był wyższy od 3 do 13 punktów procentowych w stosunku do odpowiedzi badanych mężczyzn.

A co powstrzymuje nas przed wdrożeniem ekologicznych rozwiązań? Zdecydowanie najczęstszą barierą dla wprowadzenia rozwiązań ekologicznych jest brak finansowania. Taką opcję zaznaczyło 69% respondentów w przywołanym poprzednio badaniu i wynik ten przewyższa drugą przyczynę o 40 punktów procentowych. Większa ekologiczność budynków mieszkaniowych generuje dodatkowe koszty budowlane, co w efekcie przekłada się na wyższy koszt metra kwadratowego dla nabywcy mieszkania. Za wykorzystanie ekologicznych materiałów w budowie mieszkania więcej byłby skłonny zapłacić co trzeci Polak, a równie wiele osób nie chciałoby tego robić. Z kolei za ekologiczne technologie dodatkowo skłonne zapłacić jest 56% respondentów w badaniu Otodom. Za tak dużą różnicą w odpowiedziach może stać wskazanie na konkretne rozwiązania, które są co prawda kosztem, ale też potencjalną przyszłą oszczędnością dla mieszkańców (np. w postaci niższych rachunków za energię). Co ważne, do ponoszenia kosztów ekorozwiązań są najbardziej skłonni mieszkańcy największych miast, takich jak Warszawa, Wrocław lub Kraków.

Smart home w Polsce i na świecie

Globalny rynek smart home rozwija się powoli, ale bardzo stabilnie, a inteligentne urządzenia stają się coraz bardziej powszechne. Stale wzrastają również przychody z tego segmentu, czego nie spowolniła również pandemia. W latach 2019–2021 przychody w tym sektorze wzrosły o 36,8 mld USD, czyli o 54,5%. Trend wzrostowy ma się utrzymać i zgodnie z przewidywaniami w 2026 roku roczne przychody mają wynieść 207,8 mld USD. Zarówno teraz, jak i wtedy największą część przychodów generować ma nowoczesne wyposażenie domowe. Na kolejnych miejscach znajdą się urządzenia zapewniające łączność i kontrolę, ochronę, domową rozrywkę, zarządzanie komfortem cieplnym, oświetleniem oraz energią.

Sektor smart home rozwija się również w Polsce. Rozwiązaniem, które obecnie cieszy się w naszym kraju największą popularnością, są roboty odkurzające. Tego typu urządzenia są już w 300 tys. gospodarstw domowych, a kolejne 2,5 mln jest zainteresowane ich nabyciem. Innymi popularnymi rozwiązaniami są programatory ogrzewania, z których korzysta 400 tys. gospodarstw (1,7 mln zainteresowanych) oraz systemy zarządzania oświetleniem będące w posiadaniu 200 tys. gospodarstw (1,6 mln zainteresowanych). Często spotykane są też systemy ogrzewania i oświetlenia, które w 2020 roku były najliczniej montowanymi elementami smart home w Polsce.

Systemy inteligentnego domu w Polsce dopiero raczkują, jednak już 42% rodaków wykazuje zainteresowanie tego typu rozwiązaniami, a 91% osób uważa rozwiązania takie jak czujniki ruchu lub mechanizmy antywłamaniowe za atrakcyjne. Jak czytamy w badaniu Cyfrowej Polski, najczęściej wskazywanymi korzyściami związanymi z obecnością inteligentnych systemów są natomiast oszczędność czasu oraz poprawa komfortu.

Najpopularniejsze rozwiązania technologiczne

Panele fotowoltaiczne
Coraz częściej deweloperzy decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych. Pozwalają one na pozyskiwanie energii, która następnie wykorzystywana jest na osiedlu. Za jej pomocą obniżane są koszty podgrzewania wody oraz działalności części wspólnych osiedli, przez co wspólnoty mieszkaniowe oraz pojedynczy mieszkańcy ponoszą niższe koszty. Dodatkowo obecność paneli fotowoltaicznych zwiększa atrakcyjność nieruchomości dla potencjalnych klientów.

Ładowarki do samochodów elektrycznych
Coraz liczniejsze na osiedlach są ładowarki do samochodów elektrycznych, których liczba stale rośnie w wyniku wprowadzenia unijnej dyrektywy zobowiązującej deweloperów do zabezpieczania odpowiedniej infrastruktury do ładowania. Ich obecność jest konieczna dla posiadaczy pojazdów elektrycznych, których liczba w Polsce przekracza na koniec stycznia 2022 roku 41 tys. Dzięki instalowaniu punktów ładowania na osiedlach zwiększają się walory środowiskowe inwestycji, a mieszkańcy zyskują silny argument do zakupu pojazdów elektrycznych.

Wejściana karty i kody
W wielu budynkach wielorodzinnych wejście na kod jest standardem. Model ten jednak stale się zmienia. Podczas pandemii na przykład rozwinął się system easy pass polegający na bezdotykowym otwieraniu drzwi oraz bram po przyłożeniu do czytnika specjalnej karty. Obecność takiego rozwiązania pozwala na poprawę higieny na osiedlu oraz ułatwia jego użytkowania.

Stacje wi fi i ładwowania telefonów
Na osiedlach tworzona jest sieć wi-fi dostępna dla mieszkańców oraz specjalne stacje do ładowania telefonów. Zazwyczaj ukrywane są w ławkach, dzięki czemu spędzając czas w części wspólnej, mieszkańcy , opiekujący się dziećmi na placu zabaw mogą jednocześnie doładować telefon.

Inteligentne szyby
Inteligentne szyby są rozwiązaniem dotychczas wykorzystywanym głównie w budynkach komercyjnych, jednak zainteresowanie nimi pojawia się również na rynku mieszkaniowym. W zależności od preferencji takie okna mogą stawać się przezroczyste lub matowe, dzięki czemu mieszkańcy mogę zadbać o swoją prywatność bez używania zasłon.

Aplikacje mobilne
Sposobem na zwiększenie atrakcyjności inwestycji są aplikacje, dzięki którym możliwe jest wykonywanie wybranych czynności wokół mieszkania z poziomu telefonu. Z pomocą aplikacji mieszkańcy mogą otwierać drzwi, bramy lub windę, kontaktować się z portiernią, zgłaszać usterki w częściach wspólnych lub głosować za konkretnymi uchwałami podejmowanymi przez wspólnotę.

Systemy BMS
Building Management Systems są systemami pozwalającymi na monitorowanie wykorzystywanych zasobów w obrębie jednej nieruchomości. Pozwala to na optymalizację działalności oraz minimalizację kosztów. Z uwagi na wysoką cenę system taki implementowany jest przy inwestycjach, których powierzchnia przekracza 50 tys. m2, dlatego wykorzystywane są nie w skali budynku, a całego osiedla mieszkaniowego.

Współdzielenie samochodów i parkingów
Powszechnym rozwiązaniem staje się sytuowanie w ramach osiedla miejsc parkingowych przeznaczonych na pojazdy carsharingowe, które są chętnie wykorzystywane przez wielu mieszkańców. Innym zyskującym popularność rozwiązaniem jest wykorzystywanie dedykowanych aplikacji umożliwiających współdzielenie miejsc parkingowych, które można udostępniać innym sąsiadom lub gościom.

Punkty odbioru paczek
Rozwój e-commerce w połączeniu z przyzwyczajeniami z pandemii sprawiły, że punkty odbioru paczek stały się dobrem koniecznym. Przejawia się to planowaniem odpowiedniej przestrzeni na paczki przy portierni (jeśli funkcjonuje w ramach inwestycji) lub instalowaniem paczkomatów w ramach osiedli mieszkaniowych.

Przypisy