Autor: Przemysław Chimczak-Bratkowski

Obserwator zmieniających się trendów, które pomaga przełożyć na inwestycje rynku nieruchomości. Współzałożyciel ThinkCo, firmy doradczej specjalizującej się w analizie rynku oraz tworzeniu strategii nowych inwestycji. Prezes Fundacji Rynku Najmu, organizacji powstałej w celu profesjonalizacji i tworzenia standardów najmu w Polsce. Architekt i ekspert w dziedzinie inwestycji alternatywnych (prywatnych akademików, colivingów, domów seniora), co potwierdzone zostało w 2019 roku międzynarodową nagrodą Archi-World Academy Award.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Rynek najmu w Polsce – szanse i wyzwania

Rynek PRS (private rented sector) to jeden z najciekawszych i najbardziej dynamicznie rosnących segmentów rynku nieruchomości w Polsce – wydaje się, że nareszcie dojrzewamy do traktowania najmu jako pełnoprawnego sposobu spełniania potrzeb mieszkaniowych. Mimo szybkiego wzrostu zasobu profesjonalny najem nadal raczkuje, co wydaje się najlepszym momentem na podnoszenie standardów oraz lekcje dla inwestorów i deweloperów.

Czytaj więcej

Mieszkania zielone i technologicznie zaawansowane

Choć na rynku biur czy magazynów starania w kierunku stworzenia bardziej przyjaznej środowisku rzeczywistości stały się już standardem, zielona fala dopiero teraz dociera do polskiego mieszkalnictwa.

Czytaj więcej

Strategia produktu PRS

Rynek PRS w Polsce jest dopiero w pierwszej fazie rozwoju, jednak konkurencja produktów opartych na najmie instytucjonalnym będzie wzrastała z roku na rok. Dlatego strategia inwestycji musi obejmować perspektywę długoterminową – inwestor powinien wiedzieć, dla kogo, za ile i gdzie najlepiej stworzyć produkt PRS, tak by również za 5–10 lat być w stanie przyciągnąć najemców i potencjalnych kupców.

Czytaj więcej

Budowane na wynajem – 2020 rokiem pod znakiem rozwoju rynku najmu instytucjonalnego

Najem instytucjonalny zdefiniować można jako tę część rynku najmu, w której wynajmującym może być wyłącznie podmiot profesjonalnie zajmujący się działalnością gospodarczą w tym zakresie. W praktyce oznacza to, że najmem instytucjonalnym zajmują się fundusze skupiające nieruchomości mieszkaniowe budowane na wynajem (Build to Rent) oraz firmy, dla których rdzeniem biznesu jest zarządzanie takimi budynkami.

Czytaj więcej