Dołącz do czytelników
Brak wyników

PROPERTY

21 lipca 2022

Kolejne biurowce Stena Fastigheter pod opieką Colliers

0 84

Warszawa, 21 lipca 2022 r. – Colliers, wiodąca firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych i zarządzania inwestycjami, przejęła w zarządzanie dwa budynki biurowe należące do Stena Fastigheter – I etap Centrum Południe we Wrocławiu i III etap High5ive w Krakowie. To kolejne po warszawskim biurowcu Spark B inwestycje z portfolio tej jednej z największych szwedzkich prywatnych firm z branży nieruchomości zarządzane przez Colliers.

Pierwszy etap kompleksu Centrum Południe, na który składać się będzie pięć biurowców z funkcją handlowo-usługową, obejmuje dwa połączone ze sobą budynki biurowe o łącznej powierzchni 28 tys. mkw. Zlokalizowany przy ul. Powstańców Śląskich 15-17 w dzielnicy Krzyki stanowi kluczową inwestycję dynamicznie rosnącego wrocławskiego centrum biznesowego. Wśród najemców znajdują się już m.in. Uniwersytet Coventry, AmRest, Sennder, CH Robinson, Synergy Codes, Timocom,  Nexontis, Boehringer Ingelheim, Construction & Education Services oraz Anegis.

Centrum Południe I zostało zrealizowane w duchu zrównoważonego budownictwa – uznano je za najlepszy zrównoważony projekt w konkursie CIJ Awards Poland 2020, otrzymało także prestiżową nagrodę PLGBC Green Building Award 2021. Inwestycja jest pionierem w skali regionu pod względem zastosowania innowacyjnych ekologicznych rozwiązań, takich jak zielony beton, który pomaga neutralizować zanieczyszczenia emitowane przez samochody, a także zasilanie budynków w 100% energią elektryczną generowaną przez farmy wiatrowe. W kompleksie wdrożono również system pozwalający na ponowne użycie wody szarej i deszczowej, a w budowie wykorzystano materiały pochodzące z recyklingu i surowce o niskiej emisji lotnych związków organicznych. Wszystkie zastosowane technologie pozwalają na ograniczenie zużycia wody o ponad połowę, a energii – o ponad 30%. W Centrum Południe I zadbano także o rozwiązania zapewniające komfort i bezpieczeństwo użytkownikom przestrzeni, m.in. poprzez zastosowanie filtrów, nawilżaczy adiabatycznych oraz zaawansowanych systemów wentylacji. Budynki zostały zaprojektowane w taki sposób, by 95% powierzchni było doświetlone światłem dziennym, a jednocześnie fasada mniej się nagrzewała. Nowoczesna i zrealizowana zgodnie z zasadami ESG inwestycja otrzymał liczne certyfikaty: LEED Platinium, WELL Core & Shell i WELL Health-Safety Rating.
 


Trzeci i jednocześnie ostatni etap inwestycji High5ive, na którą składa się łącznie pięć biurowców, oferuje ponad 11 tys. mkw. powierzchni. Zlokalizowany przy ul. Pawiej 17 tuż przy Dworcu Głównym i Galerii Krakowskiej, w samym centrum miasta, jest częścią jednego z największych i najlepiej zlokalizowanych kompleksów biurowych w Krakowie. Budynek został w pełni wynajęty, a wśród najemców są m.in. Qualtrics, Spyrosoft oraz operator powierzchni elastycznych Business Link.

High5ive III, oddany do użytku w marcu br., zaprojektowany i zrealizowany zgodnie z najwyższymi standardami i wytycznymi ESG, otrzymał certyfikat LEED Platinium oraz ubiega się o certyfikaty WELL Core & Shell i „Obiektu bez Barier”. Inwestycja zachęca do korzystania z ekologicznych środków transportu, oferując do dyspozycji najemców ponad 40 stacji ładowania samochodów elektrycznych, a także dobrze rozwiniętą infrastrukturę dla osób dojeżdżających do pracy rowerem, w tym stojaki, prysznice, szatnie, przebieralnie, stacje naprawcze i punkty ładowania rowerów elektrycznych. Zadbano również o otoczenie biurowca – nawierzchnia została wykonana z zielonego betonu, a na terenie kompleksu znalazły się zielone strefy z elementami architektury krajobrazu, boisko do koszykówki oraz audytorium, z którego mogą korzystać również okoliczni mieszkańcy.  

– Cieszymy się, że nasze portfolio regionalne wzbogaciło się o tak prestiżowe i zielone projekty jak Centrum Południe I i High5ive III. Tym samym we Wrocławiu zarządzamy już łącznie siedmioma nieruchomościami o łącznej powierzchni prawie 195 tys. mkw., a w Krakowie sześcioma inwestycjami o powierzchni 110 tys. mkw. Rynki regionalne mają ogromny potencjał i dynamicznie się rozwijają, dzięki czemu stanowią coraz częstszy wybór firm szukających atrakcyjnej lokalizacji do prowadzenia bądź ekspansji swojego biznesu. Wrocław i Kraków znajdują się w czołówce polskich miast pod względem popytu i podaży nowoczesnej powierzchni biurowej, a dodatkowo obecność czołowych krajowych uczelni zapewnia dostęp do dużej bazy młodych talentów – mówi Agnieszka Krzekotowska, Senior Partner, Dyrektor Działu Zarządzania Nieruchomościami w Colliers. 

– Powierzenie nam pod opiekę dwóch kolejnych projektów przez Stena Fastigheter stanowi doskonałe podsumowanie naszej blisko półtorarocznej udanej współpracy, która obecnie obejmuje już trzy inwestycje. Jesteśmy wdzięczni za zaufanie i czekamy na nowe ciekawe wyzwania, które jeszcze bardziej umocnią nasze partnerstwo biznesowe – mówi Agnieszka Milczarek, Dyrektor w Dziale Zarządania Nieruchomościami w Colliers.  

Przypisy