Dlaczego warto wdrożyć biophilic design w budynkach biurowych?

FACILITY

„Biophilic design” to pojęcie, które często pojawia się dzisiaj w kontekście projektowania przestrzeni biurowych. Co ono dokładnie oznacza i dlaczego warto wdrożyć tę formę projektowania w swoim miejscu pracy? O tym w artykule.

O konieczności obcowania z naturą przekonujemy się każdego dnia. Latem do zielonych terenów uciekamy z powodu nieznośnych upałów panujących w miastach, a zimą chcemy odpocząć od smogu. Oczywiście lasy, plaże czy piękne polskie wsie są świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wakacje czy weekendowe wypady, ale ostatecznie nasza praca najczęściej wiąże się z podróżami do biurowców, które mieszczą się w centrach betonowych dżungli. Na szczęście świadome współczesne społeczeństwa coraz silniej dążą do tego, aby wprowadzać jak najwięcej natury do miejsc, w których na co dzień żyjemy i pracujemy. Do naszych przestrzeni zaczął wkraczać biophilic design – sposób projektowania, który wpływa na naszą kondycję fizyczną i psychiczną.

Czym jest biophilic design?

Biophilic design – inaczej design biofilny, to nie tyle trend czy sposób aranżacji wnętrz, ile pewna filozofia, którą kierują się dzisiejsi projektanci. Jej podstawą jest biofilia, czyli wrodzona skłonność ludzi do zbliżania się do natury i poczucia harmonii z przyrodą. Warto wiedzieć, że pierwszą osobą, która użyła tego terminu, był filozof i psychoanalityk Erich Fromm (1973 r.), ale później posługiwał się nim Edward Osborne Wilson, który opublikował szeroko rozpowszechnioną książkę pt. Biophilia. Wilson zdefiniował to pojęcie jako „wewnętrzną siłę skupienia człowieka na życiu i życiowych procesach” – zdaniem filozofa człowiek zawsze doświadczał naturalnej potrzeby kontaktu z innymi żywymi istotami i z tej perspektywy nasza relacja z fauną i florą jest równie ważna, jak ta z drugim człowiekiem.

Dziś architekci, projektanci i urbaniści coraz częściej powracają do tej koncepcji i starają się na wielu płaszczyznach przywracać naturę do otoczenia człowieka. Dlatego we współczesne pojęcie biophilic design wpisują się liczne narzędzia, dzięki którym możemy implementować tę ideę do domów, biur i przestrzeni użyteczności publicznej (np. wykorzystywać różne systemy florystyczne, a także zaplecze techniczne do tego, aby zazielenić dane pomieszczenie). Istotne w tej koncepcji jest to, że założenie wprowadzenia przyrody do otoczenia człowieka traktuje się absolutnie kompleksowo – kwestia wprowadzenia roślinności do wnętrz ma taką samą wagę jak konieczność występowania naturalnego światła w danym pomieszczeniu,czy po prostu dostęp do czystego powietrza i wody.

Dlaczego właściwie warto postawić na biophilic design w biurach? Jakie korzyści przynosi zazielenienie przestrzeni do pracy poza tym, że rośliny doniczkowe pełnią funkcję dekoracyjną? Odstawiając na bok wartości czysto estetyczne, warto wiedzieć, w jaki sposób roślinność w biurze wpływa na ciało i umysł pracujących w nim osób.

Zdrowy duch…

O tym, że przyroda pozytywnie wpływa na naszą psychikę, mówi się już od dawna. Tę teorię potwierdza również wiele badań, między innymi to przeprowadzone w Holandii na ponad 300 tys. mieszkańcach tego kraju. Badanie jasno wykazało, że ludzie mieszkający w pobliżu terenów zielonych mają o wiele mniej problemów z lękiem i depresją niż osoby mieszkające w miastach, gdzie tej zieleni jest zdecydowanie mniej (wyniki opublikowane w „Journal of Epidemiology and Community Health”).

Sami często możemy się przekonać, że kontakt z naturą pozytywnie oddziałuje na nasze zmysły – gdy jeździmy na wycieczki za miasto, koncentrujemy się zupełnie na innych bodźcach niż w mieście. Co więcej, naukowcy dowiedli, że kolory z szerokiej palety zieleni działają na nas relaksacyjnie i zmniejszają poziom stresu, także tego związanego z pracą. Jeśli wprowadzimy do naszych biur zieleń, szybko się przekonamy, że w jej towarzystwie znacznie swobodniej i pewniej działamy, przez co nasze codzienne obowiązki będą nam sprawiać więcej satysfakcji.

… i zdrowe ciało

Inne badanie, tym razem przeprowadzone przez amerykańskiego psychologa i architekta Rogera Ulricha, wykazuje jeszcze inną ważną rzecz: rośliny realnie wpływają również na naszą kondycję fizyczną. W swojej pracy Korzyści zdrowotne ogrodów w szpitalach Ulrich udowadnia, że pacjenci, którzy przeszli operację, szybciej wracają do zdrowia i potrzebują mniej środków przeciwbólowych, w momencie gdy mogą za oknem obserwować przyrodę. Badacz wskazał również, że oglądanie roślinności zmniejsza częstość akcji serca, ciśnienie krwi i zakłócenia współczulnego układu nerwowego. Możemy się zatem domyślić, że rośliny działają równie pozytywnie nie tylko na osoby wymagające opieki medycznej, lecz także na nas wszystkich każdego dnia i w każdym miejscu.

Z tych powodów warto wprowadzać biophilic design do naszych biur – zieleń poprawia działanie naszego układu nerwowego, co ma ogromne znaczenie w dzisiejszym zabieganym i chaotycznym świecie. Co więcej, widok roślin pozytywnie wpływa na zmęczone oczy, które przez wiele godzin są wpatrzone w ekrany monitorów i smartfonów. Tak naprawdę wystarczy 30 sekund nieprzerwanego patrzenia w zieloną roślinę, aby dać odpocząć swoim oczom.

Biophilic design w praktyce

Firma Kwiaty dla Biura już od 15 lat pomaga biurom wdrażać ideę biophilic design, która ma realny wpływ na zdrowie i psychikę pracowników. Jak to robimy? W ścisłym porozumieniu z osobami zarządzającymi daną przestrzenią, a także z architektami, tworzymy najpierw plan zazielenia, uwzględniając przy tym styl aranżacji i potrzeby pracujących tam osób. Nasi specjaliści dobierają odpowiednie gatunki kwiatów, które sprawdzą się w zastanych warunkach i dostarczają je do biur – można powiedzieć, że takie rośliny są już gotowe, czyli zasadzone w naszym specjalnym podłożu i w odpowiednich pojemnikach czy donicach. Następnie opiekujemy się nimi – regularnie doglądamy roślin i serwisujemy je, aby jak najdłużej cieszyły oko i jak najlepiej pełniły swoją funkcję w danym miejscu. W 100% wierzymy w to, że kwiaty poprawiają jakość naszego życia.

Zielone biuro w Immofinanz

Nasze rośliny znajdziecie na 38. piętrze szklanego wieżowca Warsaw Spire. W nowej siedzibie Immofinanz za pomocą roślin staraliśmy się stworzyć jak najlepsze warunki do pracy indywidualnej, zespołowej, a także do relaksu i rozmów biznesowych. Naszym celem było podkreślenie wyjątkowości każdej przestrzeni, przy jednoczesnym zachowaniu estetycznej spójności. W ten sposób w open spasie wykorzystaliśmy rośliny pnące (Epipremnum), które tworzą zieloną kaskadę na wysokich regałach. Natomiast w dalszej części biura oddzieliliśmy biurka od korytarza metalowymi donicami z rzędami gęsto posadzonego zamiokulkasa. Te zielone parawany nie tylko odseparowują pracowników od ciągu komunikacyjnego, lecz także tworzą kojące, zielone tło podczas pracy.

 

Biuro Immofinanz

 

Oprócz biophilic design równie bliska jest nam idea zero waste, dlatego w Immofinanz wykorzystaliśmy kwiaty z odzysku, czyli takie, które zostały w firmie po przeprowadzce z poprzedniej siedziby. W ten sposób nie zmarnowaliśmy żadnej rośliny ani doniczki, które zostały albo przez nas ponownie wykorzystane, albo trafiły do tzw. drugiego obiegu.

Zieleń w służbie kreatywności w SYZYGY

Z kolei w biurze należącym do agencji digitalowej SYZYGY Warsaw stworzyliśmy zieloną oazę, która sprzyja pracy twórczej. Nasza koncepcja musiała się wpisać w projekt architektów z Colliers, który okazał się bardzo przewrotny – znajdziemy w nim stylowe drewniane meble, które zostały zderzone z popartowymi dodatkami (m.in. lampami-małpami).

 

Biuro SYZYGY

 

Dopełnieniem wizji projektanta stały się właśnie rośliny, które w naturalny sposób wpływają na dobre samopoczucie, wydajność i kreatywność. W przestrzeni wspólnej postawiliśmy na system siatek – na ścianach zawiesiliśmy małe doniczki z filodendronem, który z czasem rozrośnie się w prawdziwą dżunglę i oplecie całą tę przestrzeń.

Równie ważną rolę rośliny odgrywają w salach konferencyjnych w SYZYGY, które są wyodrębnione z całej przestrzeni biurowej za pomocą częściowo otwartych regałów. Większość półek zapełniliśmy naszymi roślinami z gatunku Pfilodendreae i Epipremnum. Oczywiście pomysł zazielenienia tej części nie wynikał wyłącznie ze względów estetycznych – zależało nam również na poprawieniu efektywności pracowników. Badania prowadzone przez uczelnie: Cardiff University, University of Exeter i University of Groningen dowodzą, że biuro wzbogacone o rośliny zwiększa zadowolenie przebywających w nim pracowników i podnosi ich produktywność nawet o 15%.

To nie jedyne realizacje w duchu biophilic design, które zostały zrealizowane przez zespół Kwiaty dla Biura. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o naszej pracy, odwiedź stronę www.kwiatydlabiura.pl. Sprawdź, jak ubieramy biura w kwiaty

Przypisy