Dział: NARZĘDZIOWNIA

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Czas na nowoczesny BMS

Nadchodzi era rozwiązań BMS (Building Managment System). Eksperci branżowi od dawna prowadzą dyskusję, czym tak naprawdę jest system BMS oraz kiedy się zaczyna i kończy jego rola. Jak nazwa wskazuje, jest to system wspierający zarządzanie infrastrukturą budynkową. W praktyce każdy zarządca obiektu podchodzi do niego inaczej: jedni chcą zapomnieć, że mają takie narzędzie, inni z powodzeniem wykorzystują je w codziennej pracy.
Czytaj więcej

Oszczędność energii w obiektach magazynowych

W ostatnich latach rynek magazynowy w związku z dynamicznym rozwojem sektora e-commerce zyskuje na znaczeniu. Niestety, usługi dla tej branży okazują się dość energochłonne. Paweł Ziółkowski z BalticBerg radzi, jakie rozwiązania zastosować, by zoptymalizować zużycie energii zarówno na etapie projektu, jak i użytkowania magazynu.
Czytaj więcej

Zafascynowani techniką zapominamy o komforcie pracownika

Miejsca pracy projektuje się z myślą o komforcie użytkownika. Ważnym elementem, o którym niestety często zapominamy, jest oświetlenie. O tym, jakich rozwiązań lepiej unikać, a jakie warto stosować w aranżacji wnętrz, biorąc pod uwagę komfort widzenia, a także zdrowie i samopoczucie pracownika, opowiada nam dr inż. Paweł Baranowski, specjalizujący się w psychofizjologii widzenia
Czytaj więcej

Pięć błędów w oświetleniu powierzchni handlowych

Sklepy w galeriach handlowych stawiają na oryginalne, przykuwające wzrok klienta witryny. Staranna aranżacja i ekspozycja towaru czeka na potencjalnego nabywcę w środku. Elementem często niezauważalny, ale kluczowym w ekspozycji towaru jest oświetlenie. Podpowiadamy, jakich błędów unikać przy iluminacji powierzchni handlowych.
Czytaj więcej

Biuro demokratycznie zaaranżowane

Publikujemy rozmowę z Alicją Janowską z Grupy Pracuj dotyczącą demokratycznej aranżacji biura.
Czytaj więcej

Wycena nieruchomości a koszty eksploatacyjne

W przypadku nieruchomości komercyjnych, gdy dochód z nieruchomości jest podstawowym czynnikiem wpływającym na jej wartość, najczęściej stosuje się podejście dochodowe.
Czytaj więcej

Ochrona przeciwpożarowa budynku – co warto wiedzieć?

Obowiązkiem zarządcy jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom nieruchomości, dlatego ważne jest, aby urządzenia ochrony ppoż. miały przeprowadzone pełne i kompleksowe kontrole, a także by mieć pewność, że w sytuacji zagrożenia ewakuacja budynku przebiegnie bez zakłóceń.
Czytaj więcej

Systemy kontroli dostępu w budynkach instytucji finansowych

Niezależnie od rodzaju chronionego obiektu jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa jest kontrola przepływu osób poruszających się w ramach wyznaczonych obszarów.
Czytaj więcej

Cz II. Dźwigi, schody i chodniki ruchome - modernizacja, awarie i wypadki.

W ostatniej części omówiliśmy rolę UDT (Urząd Dozoru Technicznego), stojącego na straży poprawnej eksploatacji wind, podnośników i schodów ruchomych. Prezentowaliśmy zakres badań realizowanych przez UDT, proces uruchomienia maszyn oraz zasady konserwacji.
Czytaj więcej

Dźwigi, schody i chodniki ruchome. Część I - zasady konserwacji.

W ostatnich latach obserwujemy znaczny postęp techniczny w produkcji dźwigów, schodów i chodników ruchomych, które są wyposażane w zaawansowane urządzenia służące bezpieczeństwu użytkowników.
Czytaj więcej

Część II - Zarządzanie kosztami z uwagi na zapisy umowy najmu

Umowy najmu, obok czynszu podstawowego płaconego przez najemcę za wykorzystanie powierzchni najmu, definiują również czynsz dodatkowy w postaci m.in. opłat eksploatacyjnych.
Czytaj więcej

Część I. CapEx czy OpEx w fazie operacyjnej nieruchomości. Zarządzanie kosztami z uwagi na przepisy podatkowe.

Zagadnienie podziału wydatków w nieruchomości komercyjnej na wydatki kapitałowe i operacyjne analizuje się zazwyczaj z dwóch perspektyw.
Czytaj więcej