Dźwigi, schody i chodniki ruchome. Część I - zasady konserwacji.

NARZĘDZIOWNIA
W ostatnich latach obserwujemy znaczny postęp techniczny w produkcji dźwigów, schodów i chodników ruchomych, które są wyposażane w zaawansowane urządzenia służące bezpieczeństwu użytkowników.

Zauważalna jest również dbałość producentów o środowisko naturalne, m.in. przez stosowanie odpowiednich materiałów oraz stałe zwiększanie poziomu efektywności energetycznej tych urządzeń.

Wprowadzanie do obrotu i oddawanie do użytku

Dźwigi, schody i chodniki ruchome są objęte postanowieniami dyrektyw europejskich. W przypadku dźwigów jest to Dyrektywa Dźwigowa 95/16/WE (ostatnio zmieniona przez dyrektywę 2014/33/WE), a w przypadku schodów i chodników ruchomych – Dyrektywa Maszynowa 2006/42/WE. 

Zasadnicze wymagania zawarte w obu dyrektywach dotyczą etapu projektowania, produkcji, montażu, instalacji, wprowadzania do obrotu i przekazywania do eksploatacji dźwigów i maszyn, a tym samym mają zastosowanie wyłącznie do nowych urządzeń. W dokumentach tych podmioty instalujące dźwigi, schody lub chodniki ruchome oraz ich producenci mogą znaleźć wiele procedur oceny zgodności opartych na tzw. modułach obejmujących projektowanie, produkcję, montaż, instalację oraz kontrolę końcową dźwigów i maszyn, a także...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy