Część II - Zarządzanie kosztami z uwagi na zapisy umowy najmu

NARZĘDZIOWNIA
Umowy najmu, obok czynszu podstawowego płaconego przez najemcę za wykorzystanie powierzchni najmu, definiują również czynsz dodatkowy w postaci m.in. opłat eksploatacyjnych.

Zarządzanie kosztami z uwagi na zapisy umowy najmu

Opłaty te z perspektywy podatkowej stanowią element wpływów czynszowych (podobnie jak opłaty za media czy opłaty marketingowe wnoszone przez najemcę na rzecz wynajmującego), zwiększając jego wpływy operacyjne (ang. Gross Operating Income – GOI). Wpływy operacyjne pomniejszone o wydatki operacyjne (ang. Operating Expenses – OE) kreują dochód operacyjny wynajmującego (ang. Net Operating Income – NOI), który z kolei jest podstawą wyceny nieruchomości. Im NOI jest wyższy, tym wyższa jest wartość rynkowa obiektu. W interesie wynajmującego będzie zatem podejmowanie wszelkich działań w kierunku wzrostu NOI, włączając zarówno negocjowanie możliwie najwyższych stawek czynszu, jak i możliwości pełnego obciążenia najemców wydatkami operacyjnymi związanymi z utrzymaniem obiektu. Wynajmujący, działając rozsądnie, będzie również podejmował starania związane z minimalizacją wydatków operacyjnych poprzez racjonalne i oszczędne zarządzanie obiektem – jednak oszczędzanie na eksploatacji ma swoje granice, bowiem może doprowadzić do zaniedbań w utrzymaniu technicznym bądź jakości obsługi użytkowników obiektu.   

Opłaty eksploatacyjne (określane też mianem kosztów wspólnych) obejmują wszelkie wydatki niezbędne do prawidłowego utrzymania, promowania i rozwoju obiektu komercyjnego. W szczególności – w p...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy