Dołącz do czytelników
Brak wyników

ZARZĄDZANIE

19 czerwca 2020

Zdalny pomiar temperatury, nowy standard w Twoim biurze

78
Wszyscy przyzwyczailiśmy się do życia z COVID-19 w tle. Zamiast zastanawiać się, kiedy wróci stara rzeczywistość, myślimy już o tym, jakie działania podjąć, by jak najlepiej odnaleźć się w nowej.

„New normal” dla wspólnego dobra 

  

Zarządcy budynków i kierownicy biur podejmują już kroki rekomendowane przez Państwową Inspekcję Pracy, takie jak: zakup środków dezynfekujących, masek i rękawiczek, oddzielenie stanowisk pracy przegrodami i zapewnienie dystansu pomiędzy pracownikami. To jednak tylko środki doraźne, a wiele firm poszerza tę profilaktykę o rozwiązania długoterminowe – jednym z nich jest zdalny pomiar temperatury pracowników. Doszukując się pozytywów pandemii, można stwierdzić, że COVID-19 wzniesie profilaktykę zdrowotną na pułap adekwatny dla XXI w. i znacznie przyspieszy rozwój sztucznej inteligencji w tym zakresie. Dotychczasowe metody pomiaru temperatury w miejscach publicznych to te stosowane jeszcze w czasach epidemii wirusa ebola, na początku tego stulecia. Pojedyncze, manualne termometry to za mało, by działać na szeroką skalę, dlatego dziś do gry wchodzą kamery na podczerwień. Nawet po ustaniu pandemii pozostaną one z nami jako profilaktyczny standard, co oznacza, że wymagają skutecznego zautomatyzowania, ale także spełnienia europejskich norm prywatności. Na szczęście technologia po raz kolejny staje po stronie człowieka, a standardowe kamery termowizyjne zastępowane są inteligentnymi sensorami o niskiej rozdzielczości obrazu, zapewniającymi anonimowość i bezpieczeństwo pomiaru. 

  

Kamera to nie wszystko 

  

Różnica pomiędzy zwykłym a inteligentnym system do zdalnego pomiaru temperatury jest diametralna. Te ostatnie nie tylko nie potrzebują do działania standardowego obrazu z kamery, ale też są w dużej mierze bezobsługowe – system powiadamia osobę odpowiedzialną za przestrzeń notyfikacją lub SMS-em, co ogranicza koszty ludzkie i błędy wynikające ze zmęczenia lub roztargnienia.  Takie rozwiązanie stworzył polski start-up FeverGuard, dostarczając na rynek system inteligentnych sensorów termowizyjnych. Odpowiada on na wszystkie najpilniejsze potrzeby, związane z przemieszczaniem się osób w pracy. Dzięki przetwarzaniu niskiej rozdzielczości obrazu przez modele sztucznej inteligencji system dostarcza zarządcom budynków pełną informację o przestrzeganiu norm sanitarnych, przy jednoczesnym zachowaniu całkowitej anonimowości pracowników i spełnieniu wszystkich warunków wynikających z RODO. W pakiecie swoich usług firma doradza, w jakiej przestrzeni najefektywniej umieścić sensory, oraz podpowiada, jakie procedury wdrożyć po wykryciu anomalii. Rozwiązanie sprawdza się już w przychodniach medycznych i zakładach produkcyjnych, a instalacja jednego sensora...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy