Szukasz biura? Sprawdź potencjał największych regionów

PROPERTY

Na warszawskim rynku biurowym odnotowano wysoką aktywność najemców i spadek poziomu pustostanów. Rynek najmu w stolicy się odradza. Jak przedstawia się sytuacja na pozostałych rynkach biurowych w kraju? Jakie zalety płyną z ulokowania biura w północnej lub centralnej Polsce? Firmy którego profilu chętniej lokują się w Trójmieście, a którego we Wrocławiu? Eksperci międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield biorą na warsztat cztery największe rynki biurowe w Polsce.

Na koniec czerwca całkowite zasoby powierzchni biurowej w Trójmieście, Wrocławiu, Krakowie i Łodzi wyniosły łącznie około 4,6 mln m2. Po dwóch ubiegłych burzliwych latach na rynku nieruchomości sektor biurowy się odradza, a najemcy są relatywnie aktywni. Na wszystkich wspomnianych rynkach w II kwartale 
2022 roku podpisano umowy na najem łącznie 146 979 m2 powierzchni biurowej.

W analogicznym okresie 2021 roku bilans ten wyniósł 115 766 m2.

Trójmiasto

Najlepszym potwierdzeniem zalet Trójmiasta są opinie inwestorów decydujących się na ulokowanie tu swoich centrów biznesowych. Najczęściej wskazywane przez nich mocne strony to doskonała lokalizacja i skomunikowanie z całym regionem. Trójmiasto i jego okolice to największa aglomeracja w północnej Polsce – liczy ponad 1,6 mln mieszkańców. Region ten jest najbliższym centrum biznesowym dla naszych skandynawskich sąsiadów. Trójmiasto zyskało również tytuł letniej stolicy Polski. W zasięgu ręki znajduje się morze, plaża i lasy; region ten charakteryzuje się też czystym powietrzem. Inwestorzy podkreślają, że decyzje o stałym przeniesieniu się na Pomorze są coraz częstsze.

W ostatnim roku odnotowaliśmy duży wzrost firm z branży IT – obecnie jest to około 80% wszystkich inwestorów, którzy rozważają lub już wybrali Trójmiasto. Historycznie dużo jest też firm z branży logistycznej oraz F&A. Oczywiście największymi najemcami są zazwyczaj duże centra BSS – mówi Adam Schroeder, Associate, Regional Head – North Region Poland, Office Department, Cushman & Wakefield.

Wrocław

Wrocław jest wiodącym ośrodkiem gospodarczym, technologicznym i kulturalnym oraz jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się metropolii w kraju. Miasto znane jest z przyjaznego podejścia do biznesu i ma ogromny potencjał zarówno pod względem wiedzy i doświadczenia pracujących tu specjalistów, jak i infrastruktury oraz wsparcia władz lokalnych. Wrocław od wielu lat kojarzony jest z nowoczesnymi technologiami. W skali nie tylko naszego kraju, ale i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej Wrocław zaliczany jest do głównych, najbardziej dojrzałych i rozwiniętych lokalizacji dla sektora nowoczesnych usług biznesowych (BSS).

Wrocław od wielu lat postrzegany jest jako polska stolica IT i lokalizacja kojarzona z nowoczesnymi technologiami. To także lokalizacja pierwszego wyboru dla firm z sektora BPO i SSC, które rozważają przeniesienie swojego biznesu do Europy Środkowo-Wschodniej. Dynamiczny rozwój gospodarczy i infrastrukturalny, silna marka miasta oraz postrzeganie go jako atrakcyjnego miejsca do życia sprawiają, że Wrocław jest atrakcyjnym miejscem dla nowych inwestycji oraz jednym z najatrakcyjniejszych miast dla relokacji menedżerów i specjalistów. Mogą oni tu liczyć na pozyskanie kompetentnych specjalistów, solidne zaplecze naukowe oraz wsparcie władz lokalnych – komentuje Marcin Siewierski, Associate, Regional Head – Western Poland, Office Department, Cushman & Wakefield.

Łódź

Dzięki współpracy z lokalną społecznością i konsekwentnej realizacji polityki zmierzającej do stworzenia zielonego miasta, stolica województwa łódzkiego przeszła w ostatnich latach wiele pozytywnych zmian. Łódź wyróżnia się wyjątkową, postindustrialną zabudową. Liczne rewitalizacje zaniedbanych i zniszczonych terenów, skupione głównie w centrum miasta, „odczarowały” ten obszar, a realizacje według klucza mixed-use wzbogaciły miasto o kolejne miejsca o ciekawej i oryginalnej architekturze – mówi Zuzanna Krech, Associate, Regional Head – Central Poland, Cushman & Wakefield.

Łódź wpisuje się w trendy panujące w miastach regionalnych, gdzie wysoki popyt na powierzchnie biurowe spowodowany jest między innymi boomem gospodarczym i rozwojem sektora BPO/SSC.

Ogłoszono kilkanaście nowych inwestycji w sektorze nowoczesnych usług biznesowych, produkcji i IT. To w sumie 92 firmy BPO/SSC zatrudniające ponad 26 tys. osób. Od 2020 roku Łódź prowadzi kampanie promujące swoje miasto między innymi w Ukrainie i Białorusi, widząc zainteresowanie głównie białoruskiego sektora IT lokowaniem swojego biznesu w Polsce. Zapotrzebowanie na specjalistów IT stale rośnie. Coraz więcej firm IT dostrzega potencjał Łodzi i otwiera tu swoje biura – dodaje Zuzanna Krech.

Kraków

Kraków pozostaje głównym ośrodkiem biznesowym na mapie Polski wśród rynków regionalnych. Zasoby powierzchni biurowej na koniec II kwartału wyniosły tu 1,666 mln m2. Kraków to przede wszystkim komplementarne miasto dla różnego rodzaju firm z sektora BSS. Dzięki doskonałemu potencjałowi ludzkiemu, szerokiej ofercie edukacyjnej, infrastrukturalnej, kulturowej, rekreacyjnej oraz dziedzictwu historycznemu Kraków to silna marka, która znana jest w skali globalnej. Miasto ma największy – 23-procentowy – udział w łącznym zatrudnieniu w sektorze BSS w Polsce. Firmy, które wybrały Kraków, zatrudniają ponad 92 tys. pracowników, z czego sektor SSC/GBS skupia 46,6%. Kolejne miejsca zajmują BPO z 20,6%, IT z 19,3% oraz R&D z 12,4%.

Poza wiodącym udziałem sektora BSS w mieście Kraków to także silny ośrodek rozwoju start-upów – podkreśla Michał Galimski, Partner, Head of Regional Markets Poland, Cushman & Wakefield.

W mieście działa również wiele stowarzyszeń, takich jak ABSL, ASPIRE, SoDA, MOTIFE, OMGKRK, Pro Progressio, KPT oraz izby gospodarcze, które wspomagają w tworzeniu i funkcjonowaniu biznesowego ekosystemu we współpracy z różnymi szczeblami administracji publicznej.

Kraków położony jest na skrzyżowaniu ważnych tras komunikacyjnych, co sprzyja płynnej komunikacji. Atutem miasta jest niewątpliwie jego lokalizacja w sąsiedztwie autostrady A4, dzięki czemu stanowi ono też ważny ośrodek logistyczny. Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach, drugi pod względem wielkości w kraju, zapewnia bezpośrednie połączenia krajowe oraz międzynarodowe z wieloma miastami Europy i innych kontynentów. Kraków jest również jedną z bardziej obiecujących lokalizacji pod względem potencjału zawodowego.

Przypisy