Dołącz do czytelników
Brak wyników

PROPERTY

6 kwietnia 2021

Osiedle Mickiewicza 4 – ruszają odbiory ostatnich mieszkań słynnego osiedla na warszawskich Bielanach

13

Skanska otrzymała pozwolenie na użytkowanie dla czwartego i ostatniego etapu Osiedla Mickiewicza, które kilka lat temu zapoczątkowało w Polsce trend certyfikacji obiektów mieszkalnych w systemie BREEAM. Odbiory mieszkań rozpoczną się na początku kwietnia. Tym samym kolejni mieszkańcy wkrótce wprowadzą się na osiedle słynące z proekologicznych rozwiązań, skandynawskiej otwartości oraz pięknej zieleni – w tym zachowanego starodrzewia. Za projekt inwestycji odpowiada pracownia HRA Architekci.

Początek “zielonego” trendu w budownictwie mieszkaniowym

Choć dziś coraz więcej deweloperów stara się o międzynarodowy “zielony” znaczek dla swoich budynków, kilka lat temu to właśnie budowa Osiedla Mickiewicza rozpoczęła trend certyfikacji inwestycji mieszkaniowych w systemie BREEAM. Był to ważny moment na polskim rynku deweloperskim, ponieważ Skanska wyznaczyła pewien nowy trend – trend myślenia o domu, jako o miejscu przyjaznym nie tylko jego mieszkańcom, ale również środowisku i planecie:

POLECAMY

- W 2015 roku decyzja o przystąpieniu do certyfikacji BREEAM była dla nas dość oczywista, ponieważ świadomość środowiskowa zawsze była ważną częścią filozofii naszej firmy. Jednak sześć lat temu to “zielone” odznaczenie nie było stosowane w budownictwie mieszkaniowym, a jego wprowadzenie wiązało się z pewnego rodzaju wyzwaniem – wypracowaniem właściwego podejścia do realizacji założeń i wymogów procesu certyfikacji – mówi Aleksandra Goller, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w spółce mieszkaniowej Skanska. - Od tamtej pory wiele się zmieniło, a dziś każdą naszą inwestycję certyfikujemy w systemie BREEAM. Co więcej, przez lata znacznie rozwinęliśmy zasób proekologicznych rozwiązań, które stosujemy na naszych osiedlach, dzięki czemu są one jeszcze bardziej przyjaznymi miejscami do życia - dodaje.

Miejsce przyjazne ludziom i środowisku

Osiedle Mickiewicza to pełne zieleni części wspólne z zachowanym starodrzewiem. W trosce o naturalny ekosystem deweloper zadbał o staranny dobór odpowiedni roślin – na teren osiedla wprowadzono blisko osiemdziesiąt rodzimych gatunków, by tym samym zwiększyć różnorodność biologiczną oraz skutecznie walczyć ze smogiem. Zadbano także o rośliny żywicielskie, owocujące krzewy oraz bogate w nasiona trawy i byliny, by w ten sposób przyciągnąć na osiedle coraz rzadziej spotykane w miastach ptaki – wróble, pokrzewki, kopciuszki i piegże. 

Na dachach budynków znajdują się budki dla jerzyków, w ogrodzie poidełka dla motyli oraz domki dla owadów – chętnie korzystają z nich pszczoły samotnice, motyle i biedronki. Co więcej, na terenie ogrodu wkrótce pojawi się ścieżka edukacyjna w postaci tabliczek z nazwami gatunków, zachęcająca dorosłych i dzieci do nauki rozpoznawania roślin.

Osiedle bez barier

Osiedle Mickiewicza zaprojektowano tak, by było komfortowym miejscem do życia dla wszystkich – bez względu na wiek i możliwości ruchowe. Inwestycja zdobyła certyfikat “Obiekt bez barier”, który oznacza, że w wybranych budynkach deweloper wprowadził szereg rozwiązań ułatwiających bezpieczne poruszanie się seniorom, osobom z różnymi stopniami niepełnosprawności ruchu, wzroku i słuchu, czy też rodzicom z małymi dziećmi. W tym celu na terenie osiedla pojawia się minimalna liczba krawężników i schodków, zastosowano również bezprogowe windy, podjazdy, a w części mieszkań domofony i włączniki światła znajdują się odpowiednio niżej - tak, by osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim mogła wygodnie i bezpiecznie z nich korzystać.

Przykład skandynawskiej architektury

Formę budynków podporządkowano filozofii architektury wywodzącej się ze Skandynawii. Choć osiedle nawiązuje do spokojnego charakteru otoczenia, architekci postanowili również podkreślić indywidualizm inwestycji. Wyważony dobór elementów dekoracyjnych, kolorystyka bieli i ciemnych akcentów oraz prostota wizualna definiują kluczowe cechy inwestycji. Natomiast układ okien, przełamań w elewacji, loggii i balkonów tworzą interesujące kompozycje plastyczne przy wykorzystaniu tradycyjnych elementów naturalnego i skromnego detalu architektonicznego. 

Inwestycja z parkowym charakterem

Ideą przyświecającą powstaniu projektu było stworzenie przestrzeni o parkowym charakterze, wolnej od uciążliwego zgiełku miasta. Udało się to dzięki wprowadzeniu bardziej liniowej, zewnętrznej zabudowy otaczającej wnętrze, gdzie mieszkańcy mogą spacerować pomiędzy budynkami punktowymi, zatopionymi w zieleni.

Swobodne ustawienie budynków tworzy nieregularne ramy przenikających się dziedzińców – wyjątkowych przez zachowanie na terenie inwestycji wielu starych, wysokich drzew, dużych połaci zieleni oraz naturalnego, pagórkowatego ukształtowania terenu. Co ciekawe, sama architektura stara się grać rolę drugoplanową, tworząc tło dla natury.

Szwedzka idea otwartości

Osiedle Mickiewicza jest przykładem realizacji szwedzkiej idei “Öppet för livet”, która oznacza otwarcie ludzi na miasto i miasta na ludzi. Monitoring, oświetlenie części wspólnych i odpowiednio zaplanowana spiętrzona roślinność są alternatywą dla wysokiego płotu.

Miejsce sprzyja budowaniu społeczności i ułatwia budowanie więzi pomiędzy mieszkańcami. Deweloper zaaranżował dla mieszkańców strefę „Öppen” – znajduje się ona w jednym z budynków osiedla. To 70-metrowa ogólnodostępna przestrzeń, sprzyjająca relaksowi i budowaniu międzypokoleniowych relacji. To właśnie właściciele mieszkań są pełnoprawnymi gospodarzami tej przestrzeni. Oni także zdecydowali o jej funkcjach i nazwie „Öppen”, którą wybrali w głosowaniu. 

Udogodnienia dla mieszkańców

Na terenie Osiedla Mickiewicza rozmieszczone są podejścia wody służące do podlewania zieleni wspólnej. Teren osiedla wzbogacono o elementy małej architektury – ławki, kosze na śmieci, plac zabaw m.in. z nawierzchnią sprzyjającą bezpieczeństwu dzieci oraz z drewnianymi zabawkami. 

W ramach inwestycji zamontowano także kilkanaście stojaków rowerowych, stację naprawy jednośladów oraz myjkę rowerową, wykorzystującą wodę deszczową. Miejsca postojowe dla mieszkańców zlokalizowano zarówno na zewnątrz, jak i w garażu podziemnym. Na terenie zewnętrznym znajdują się także miejsca postojowe dla taksówek. 

Osiedle Mickiewicza z nagrodami branżowymi

Inwestycja Skanska to spójne architektonicznie i przyjazne środowisku miejsce do życia, które doceniają nie tylko jego mieszkańcy, ale także środowisko branżowe. W ostatnim roku inwestycja zdobyła szereg nagród – w tym, m.in.: Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy; wyróżnienie i tytuł „Lidera Dostępności” w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP oraz nagrodę w konkursie Green Building Awards 2020, organizowanym przez PLGBC – Osiedle Mickiewicza zdobyło tytuł Najlepszej Wielorodzinnej Zabudowy Mieszkaniowej.

Przypisy