Nowe trendy na rynku mieszkaniowym, czyli gdzie i jak chcą mieszkać Polacy?

RESIDENTIAL

Jeszcze do niedawna wielu Polaków bez wahania wybierało bezproblemowe w utrzymaniu mieszkanie w bloku. Dzisiaj 60% woli dom z ogródkiem. Fakty mówią za siebie – w pierwszym półroczu 2021 r. na rynek trafiło o blisko 25% więcej domów jednorodzinnych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Warto sprawdzić, o czym świadczy ten trend i jak się plasuje w ogólnej strukturze popytu na nieruchomości.

Na początku pandemii ponad 62% Polaków spodziewało się pogorszenia stanu swoich finansów. Faktycznie problem ten dotknął 40% społeczeństwa. Jednak patrząc obiektywnie, stajemy się coraz bardziej zamożnym narodem. Jak wynika z XI edycji raportu Rynek dóbr luksusowych w Polsce opracowanego przez KPMG, w 2019 r. w Polsce mieszkało 265,4 tys. osób zamożnych. Ta liczba stanowi wzrost o 13,2% w porównaniu z poprzednim rokiem. Oczywiście istnieje nadal wiele miejsc, w których zarabia się minimalną krajową, jednak coraz więcej firm docenia swoich pracowników i płaci im godziwe wynagrodzenie. Przyzwoite pensje i wysoka zdolność kredytowa spowodowały, że w ostatnim czasie obserwujemy znaczny wzrost zakupów mieszkań – zarówno na użytek własny, jak i w celach inwestycyjnych, np. na wynajem.

Nasuwa się pytanie: skąd ta chęć Polaków do inwestowania? O ile w II kwartale 2020 r., czyli zaraz po wybuchu epidemii koronawirusa, wyraźnie spadło zainteresowanie klientów ofertami sprzedaży mieszkań, to dziś sytuacja diametralnie się zmieniła. Jako społeczeństwo ponownie poczuliśmy się dość pewnie. Przekonaliśmy się, że lockdowny i przedłużający się okres trwania pandemii nie zrujnowały krajowej gospodarki. Po drugie – bez względu na czasy – każdy musi gdzieś mieszkać. Biorąc pod uwagę...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy