Dołącz do czytelników
Brak wyników

RESIDENTIAL

20 listopada 2022

NR 5 (Październik 2022)

Najem mieszkań w niepewnych czasach

0 222

Rynek najmu mieszkań w ostatnich dwóch latach zachowuje się w fabuła filmów Hitchcocka. Najpierw było trzęsienie ziemi, nawet dość długie, a teraz napięcie ciągle rośnie. Na rynku nieruchomości i najmu mieszkań realizuje się scenariusz trzymający wszystkich w napięciu, bo ciągle pojawiają się sytuacje, których nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy. Co będzie z najmem do końca 2022 roku?

Dane i skala

Dane o skali najmu w Polsce można opierać głównie na podsumowaniach podatkowych Ministerstwa Finansów, ponieważ na te ze spisu powszechnego jeszcze musimy poczekać. Z ostatnich dostępnych danych wynika, że w 2020 roku znów przybyło podatników rozliczających się z najmu ryczałtem, złożono ponad 741 tysięcy formularzy PIT 28 zawierających informacje o najmie – zeznań osób fizycznych i przedsiębiorców. Do tego należałoby doliczyć jeszcze podatników korzystających z opodatkowania najmu na zasadach ogólnych i coraz większe zasoby funduszy inwestycyjnych z mieszkaniami na wynajem. Podatników używających umów najmu instytucjonalnego było 71, a tych rejestrujących najem okazjonalny już niespełna 40 tys. – to kolejny rok znaczącego wzrostu popularności tej formy umowy najmu.

POLECAMY

Na podstawie liczby podatników, zgłaszanych umów i ogólnego znaczącego wzrostu opodatkowanych przychodów można szacować, że nawet mimo pandemii rynek najmu znów urósł. Rozwój całego sektora nieruchomości to często proces, którego nie da się odwrócić w ciągu kilk kwartałów. Nawet tak duże zaburzenia, które spowodowała pandemia, zdalne studia i zamknięcie wielu branż na kilka miesięcy, dla najmu mieszkaniowego oznaczały niewielkie spowolnienie przyrostu liczby podatników i tylko niewielki spadek obrotów branży. Dane te jednak pokazują jedynie przeszłość – a jak zamknie się 2022 rok i co będzie dalej?

Kto inwestuje w mieszkania na wynajem?

Głośno jest o funduszach inwestujących w całe budynki z mieszkaniami na wynajem. Są one w czasach spowolnienia i trudności z kredytami dla osób fizycznych nadzieją deweloperów na sprzedaż kolejnych projektów. Najwięcej mieszkań na wynajem kupowali w ciągu ostatnich kilku lat po prostu Polacy inwestujący swoje oszczędności w nieruchomości jako osoby fizyczne, nie z...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy