Dołącz do czytelników
Brak wyników

PROPERTY

1 lipca 2021

NR 3 (Czerwiec 2021)

Miejski relaks i bezpieczne eko-zakupy w centrum handlowym

0 353

Ostatni rok wiele zmienił w naszych przyzwyczajeniach, ale potrzeby, takie jak chwila relaksu, oderwania od codzienności, spotkania z przyjaciółmi czy poznawania nowych produktów, smaków i trendów, nie zniknęły. Save the planet Experience Center zostało otwarte w Galerii Posnania w Poznaniu w październiku 2020 roku pomimo pandemii. Miejsce pod wieloma względami jest trendsetterskie, również w zakresie zabezpieczeń antycovidowych. Przestrzeń Experience Center, jak sama nazwa wskazuje, oferuje przede wszystkim doświadczenia, które uruchamia samo wnętrze i rozwiązania wizualne, ale też możliwość jakościowego spędzenia czasu, slow shoppingu i poznania często zaskakujących ekopropozycji.

Główna idea, która przyświecała powstawaniu Save the planet Experience Center, to zmiana nawyków na bardziej ekologiczne i świadome. Codzienne decyzje zakupowe dotyczące zarówno produktów, jak i usług mają realny wpływ na stan planety, zdrowie i życie wszystkich jej mieszkańców (mam tu na myśli także zwierzęta i rośliny). W natłoku propozycji produktowych projekt Save the planet EC w CH Posnania chce ułatwić konsumentowi „ekowybór”. Zakupy według idei Save the planet mogą przebiegać w rytmie slow i jest to dziś możliwe nawet w centrum handlowym, które wielu osobom kojarzy się z nadmierną konsumpcją. Zależało mi na pokazaniu, że życie w zgodzie z zasadami poszanowania przyrody nie musi być pełne wyrzeczeń ani trudności. Nie chodzi o to, aby z dnia na dzień radykalnie zmienić dietę na mniej obciążającą środowisko, aby np. zupełnie zrezygnować z plastiku czy kupowania ubrań, bo to najprostsza droga do wypalenia swoich ambicji świadomego życia.

POLECAMY

Najważniejsze to pamiętać, że najdrobniejszy „ekogest” i „ekowybór” mają znaczenie, jeśli są systematyczne i powielane przez coraz więcej osób.

Zobacz, sprawdź, przemyśl i kup

W strefie świadomych zakupów THINK & BUY znalazły się nieprzypadkowo wybrane naturalne propozycje. Na prawdziwe smaczki mogą liczyć architekci wnętrz i pasjonaci oryginalnego wystroju. Nietuzinkowe meble, rzeźby i elementy aranżacyjne, a nawet oryginalne płytki betonowe i unikatowe egzemplarze umywalek mogą nadać niepowtarzalny styl urządzanych przestrzeni. Klienci mogą także zaopatrzyć się w naturalne kosmetyki, ekologiczne domowe środki czystości, zabawki dla dzieci, odzież i dodatki, starannie dobrane książki. Znaleźć można też produkty spożywcze wyselekcjonowane z troską o zdrowie ludzi oraz produkty przeznaczone dla zwierzęcych pupili (drzwi lokalu są dla nich otwarte!). Dostawcy i producenci to często małe firmy, którym bliska jest idea poszanowania środowiska oraz fair trade. Wszystkie produkty są dokładnie sprawdzane i weryfikowane pod względem wpływu na środowisko – emisji m.in. CO2, pochodzenia, składu, transportu, opakowania, warunków, w których zostały wykonane, oraz jakości. Niektóre propozycje wręcz wzorcowo pokazują, jak można kreować produkty, korzystając z zasobów naturalnych w sposób przyjazny lub ponownie je przetwarzając.

Komfortowo w bezpiecznej przestrzeni

W Experience Center odbywają się kameralne zajęcia jogi, które są momentem odprężenia, relaksu w ciszy i komfortowych warunkach. Od początku było dla mnie ważne, aby instruktorka miała możliwość skupienia się na potrzebach wszystkich uczestników, dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie bardzo małych grup. Joga w Save the planet to uczta dla wszystkich zmysłów: w sali panuje zawsze unikalny mikroklimat, czyli określona temperatura, wilgotność, a nawet monitoring stężenia CO2.

Cała przestrzeń ma odpowiednio dobrane oświetlenie LED z systemem regulacji natężenia światła, muzykę tła na terenie całego sklepu oraz zielone ściany i panele dekoracyjne spełniające także funkcje akustyczne. Wszystko to ogromnie wpływa na klimat lokalu i oddziałuje na zmysły oraz samopoczucie przebywających w nim osób.

W programie są kameralne warsztaty wprowadzające w zagadnienia związane z ekologią, re-use i zdrowiem. Dostępne do wynajęcia są salki konferencyjne, w których można zorganizować wyjątkowe spotkanie biznesowe lub szkolenie.

Prawdziwe jedzenie

Save the planet Experience Center jako obszar SLOW FOOD & SHOPPING, czyli strefa spokoju i zdrowia, to miejsce, gdzie można skorzystać z oferty BAR THINK & EAT i zdrowo zjeść. Kucharze kreują tutaj unikalne dania autorskiego menu, oparte na wysokiej jakości naturalnych produktach. Obecnie dania można zamówić z opcją na wynos albo dowozu. Oczywiście dostarczane są w pojemnikach, które są w pełni kompostowalne, lub w szklanych opakowaniach zwrotnych. Save the planet Experience Center jako obszar SLOW FOOD & SHOPPING, czyli strefa spokoju i zdrowia to miejsce, gdzie można skorzystać z oferty BARU THINK & EAT i zdrowo zjeść. Kucharze serwują tutaj unikalne dania autorskiego menu, oparte na wysokiej jakości naturalnych produktach. Nasi goście mogą skosztować np. organicznego łososia jurajskiego z ekologicznej hodowli. Już niebawem będzie można uczestniczyć w warsztatach kulinarnych oraz spróbować wyszukanych przysmaków podczas prywatnych i biznesowych eventów okolicznościowych.

Zdrowe powietrze

Zapewnienie ochrony przed wirusami w czasie pandemii koronawirusa stało się jednym z kluczowych aspektów również w Save the planet. Higiena powierzchni, czystość powietrza oraz specjalne zabezpieczenia odgrywają tu ogromną rolę. Dostarczenie czystego powietrza wolnego od pyłów i drobnoustrojów w Experience Center jest możliwe dzięki zamontowanym tu indywidualnym systemom wentylacyjnym, które nie są zintegrowane z instalacją galerii. Lokal jest wyposażony w BMS (building management system), który steruje instalacjami, by uzyskać odpowiednie parametry w poszczególnych strefach. Zastosowano system regulacji poziomu CO2, czyli stężenia CO2 wydychanego przez obsługę i gości. Im więcej osób w pomieszczeniu, tym więcej CO2, który powoduje senność i znużenie naszego organizmu, brak skupienia i spadek efektywności. Receptą na to jest wentylacja mechanic...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy

  Dariusz Stasik

  W.P.I.P. , GOOD TIME FOR SMART CITY

  Prezes zarządu i właściciel W.P.I.P. Sp. z o.o. – firmy zajmującej się projektowaniem i generalnym wykonawstwem obiektów przemysłowych i biurowych, w tym typu smart building. 
  Autor bloga: Good Time for Smart City  (
  www.dariuszstasik.com). 

  Spiker na wielu konferencjach poświęconych tematyce zrównoważonego budownictwa oraz tematyce SMART CITY. 

  Siedzibą firmy jest Smart Building Center w Jasinie k. Poznania, który jest klasycznym SHOWROOM-em najnowszych rozwiązań budynkowych. Jest to pierwszy w Polsce zeroenergetyczny budynek z amerykańskim certyfikatem „zielonego” budynku LEED – Platinum oraz certyfikatem WELL Building Standard.