Dołącz do czytelników
Brak wyników

INVESTMENT & CONSTRUCTION

31 sierpnia 2021

NR 4 (Sierpień 2021)

Magazynowy boom

0 236

Rośnie skala inwestycji na rynku magazynowym. Według danych CBRE, obecnie w całym kraju w budowie jest 201 tys. m2 powierzchni. O nieruchomościach najczęściej poszukiwanych przez najemców i kierunkach ekspansji opowiada Ryszard Gretkowski, wiceprezes zarządu 7R.

Branża magazynowa osiągnęła zaskakującą dynamikę wzrostu. Popyt notuje najwyższe kwartalne wskaźniki w historii rynku. Jakiego typu nieruchomości poszukują obecnie najemcy?

POLECAMY

Rynek magazynowy udowodnił swoją potęgę, obsługując rosnącą falę zamówień związanych z przeniesieniem handlu do e-commerce i zapewniając ciągłość przepływu towarów. Odporność na zmiany społeczno-gospodarcze odzwierciedla się w wynikach branży. W 7R z roku na rok notujemy regularne wzrosty wynajętej powierzchni o średnio 35%.

Preferencje najemców są zróżnicowane, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Magazyny nie są przeznaczone tylko do składowania towaru. Odbywa się w nich wiele operacji produkcyjno-logistycznych.

Odnosząc się jednak do tej najpopularniejszej funkcji, stwierdzam, że obserwujemy wzmożone zainteresowanie magazynami wysokiego składowania, tzw. high bay. Pozwalają one efektywniej wykorzystać przestrzeń i zredukować koszty magazynowania towarów. 

Preferencje najemców są zróżnicowane, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Magazyny nie są przeznaczone tylko do składowania towaru. Odbywa się w nich wiele operacji produkcyjno-logistycznych. Odnosząc się jednak do tej najpopularniejszej funkcji, stwierdzam, że obserwujemy wzmożone zainteresowanie magazynami wysokiego składowania, tzw. high bay.

W tej formule realizujemy aktualnie najnowocześniejsze w Polsce centrum dystrybucyjne dla branży spożywczej, którego najemcą jest Żabka Polska. Budynek w części high bay osiągnie wysokość 40 m, będzie więc czterokrotnie wyższy od standardowego magazynu. Jednocześnie zauważamy potrzebę skrócenia czasu dostaw do klienta docelowego, a co za tym idzie, zapotrzebowanie na wynajem powierzchni zlokalizowanych w granicach aglomeracji. Jak pokazują badania, 18% polskich internautów kategorycznie nie chce poczekać na dłuższą dostawę produktów. Odpowiedzią jest nasza sieć magazynów miejskich 7R City Flex Last Mile Logistics, zwiększająca sprawność operacji logistycznych na etapie ostatniej mili dzięki szybkiemu połączeniu z centrum miast. Dotrzeć do nich można zaledwie w pół godziny.

Tym, co wyróżnia rynek, jest też coraz większa świadomość potrzeb wśród najemców. Pod ich jasno sprecyzowane preferencje, podyktowane m.in. specyfiką procesu technologicznego, budujemy tzw. magazyny BTS (built to suit). Przykładem jest szyta na miarę fabryka dla Valeo Siemens eAutomotive – czołowego dostawcy silników elektrycznych i hybrydowych, którą uruchomiliśmy w kompleksie 7R Park Beskid II w Czechowicach-Dziedzicach.

Duże znaczenie ma także ekologiczny standard budowania magazynów.

Jak pokazują badania, 18% polskich internautów kategorycznie nie chce poczekać na dłuższą dostawę produktów. Odpowiedzią jest nasza sieć magazynów miejskich 7R City Flex Last Mile Logistics, zwiększająca sprawność operacji logistycznych na etapie ostatniej mili dzięki szybkiemu połączeniu z centrum miast.

Jak wymagania procesu technologicznego Valeo Siemens eAutomotive wpłynęły na realizację 7R Park Beskid II w Czechowicach-Dziedzicach? Jakie były wyzwania związane z budową tego projektu?

Fabryka dla Valeo Siemens eAutomotive 7R Park Beskid II jest jednym z 5 budynków zaplanowanych w kompleksie 7R Park Beskid II. Na ok. 33 tys. m2. znajdą się zakład produkcyjny, części biurowa i laboratoryjna. To właśnie funkcjonalne połączenie tych przestrzeni oraz dopasowanie do wymogów procesu technologicznego stanowiły największe wyzwania. W tym celu zastosowaliśmy szklane ściany umożliwiające stały nadzór nad liniami produkcyjnymi. Zadbaliśmy też o kwestie wysokiego zapotrzebowania na energię elektryczną i wentylację, dostosowaliśmy fabrykę do stałych miejsc pracy ludzi, a także zainstalowaliśmy system sprężonego powietrza i szynoprzewody. Ważnym aspektem było zrozumienie potrzeb różnych grup pracowników – planowane jest zatrudnienie tysiąca osób i zaprojektowanie nie tylko nowoczesnej linii technologicznej, ale i miejsc odpoczynku.

Dlatego w części biurowej budynku powstał zielony dach wraz z tarasami wypoczynkowymi. Można powiedzieć, że ta dbałość o komfort użytkowników obiektu wyszła także poza budynek. Aby umożliwić szybki wyjazd z terenu inwestycji w obu kierunkach, przebudowaliśmy fragment trasy S1.

7R Park Beskid II to jeden z najnowszych projektów 7R, który jest bezpośrednio związany ze strategią rozwoju infrastruktury magazynowej na tere...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy