Etapowanie pomiarów biurowców a zmiany powierzchni najmu

PROPERTY

Rynek najmu biurowców rośnie. Zgodnie z raportem Savills zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na koniec 2019 r. w Warszawie osiągnęły 5,6 mln m2, a w budowie znajdowało się blisko 800 tys. m2 powierzchni biurowej. Ponad połowa z nich ma zostać oddana do użytku w tym roku. W stolicy w 2019 r. wynajęto 878 000 m2, co było najwyższym wynikiem w historii stołecznego rynku (wzrost o 2,2% do poprzedniego roku). Skoro rynek najmu prezentuje obiecujące statystyki, to należy rozmawiać o standardach rynku w zakresie liczenia powierzchni najmu. Najemcy coraz częściej zauważają różnice w powierzchni wyliczonej na cele najmu, space planu czy podatkowe, co zarządcom nierzadko przysparza dużo problemów. O praktykach w zakresie pomiarów powierzchni na różnych etapach życia biurowców i wpływie tych zmian na zapisy umów najmu z Krzysztofem Kucińskim z Savills rozmawia Adrian Hołub z Geodetic.

Kalkulacja powierzchni z projektu   

AH: Zawsze zachęcam inwestorów i zarządców nieruchomości w Polsce do strategicznego podejścia nie tylko dla całego budynku, ale i portfela inwestycyjnego. Królowa cena w zakresie zlecania pomiarów powierzchni to najgorsze rozwiązanie, czego skutki już w pierwszym roku zarządzania obiektem odczuje właściciel budynku. Postaram się wykazać, że w takim podejściu to nie ja mam głównie interes, ale właściciel nieruchomości.

Pierwsza kalkulacja powinna odbyć się na etapie pozwolenia na budowę z projektu budowlanego lub wykonawczego. Jest to podstawa do wyliczenia powierzchni najmu, powierzchni wspólnych piętra i powierzchni wspólnej budynkowej. 

Do celów najmu należy zastosować specjalną normę do celów najmu oraz wprowadzić modyfikacje w zależności od charakteru budynku. Te wyliczenia powinny być podstawą podpisywanych umów z najemcami. Jakie praktyki w tym zakresie stosuje Savills? Wykonujecie kalkulacje powierzchni na cele najmu czy wynajmujecie zgodnie z normą ISO? Niestety, w dalszym ciągu widzę praktyki wynajmowania powierzchni zgodnie z normą PN-ISO 9836:1997. Dotyczy to również bardzo dużych, często flagowych projektów, gdzie tabela z zestawieniami w normie ISO zmienia tylko nazwę na normę GIF, a nie idą za tym zmiany wyliczeń. To niestety rodzi wiele problemów z najemcami i generuje potężne straty dla wła...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy