Energia w centrum uwagi. Budynek, który aktywnie zarabia

PROPERTY

Panujący od lat w branży nieruchomości trend kładący nacisk na tworzenie tzw. zielonych budynków stał się dla nowych inwestycji koniecznością w miarę wchodzenia w życie kolejnych europejskich dyrektyw dotyczących efektywności energetycznej czy charakterystyki energetycznej budynków. Dzisiaj certyfikaty LEED i BREEAM, promujące zrównoważone budownictwo, niską emisyjność czy oszczędność wody, ciepła i energii, idą ręka w rękę z unijną legislacją. Co dalej?

W grudniu 2018 r. zakończyły się w Brukseli negocjacje międzyrządowe na temat kształtu rewolucyjnego pakietu Czysta Energia dla Wszystkich Europejczyków, który m.in. otwiera szerzej drzwi dla konsumentów energii – w tym właścicieli i zarządców budynków – do aktywnego uczestnictwa w rynku. W świetle zmniejszających się rezerw mocy w systemie elektroenergetycznym, pojawienia się samochodów elektrycznych oraz wejścia w życie przepisów o rynku mocy, lata 20. XXI w. w Polsce będą bezprecedensowe z punktu widzenia wykorzystania nieruchomości, jako aktywu generującego przychody na rynku energii.

Postępujące zmiany legislacyjne i technologiczne pozwalają właścicielom na generowanie dodatkowych oszczędności oraz dodatkowych przychodów poprzez zarządzanie elastycznością zużycia energii na budynku. Ograniczanie zużycia energii elektrycznej jest możliwe poprzez zastosowanie narzędzi DSM (Demand Side Management), czyli zarządzania popytem na energię. Pierwsze instrumenty tego typu są już w Polsce dostępne, a kolejne, w odpowiedzi na wymagania regulacyjne, pojawią się w najbliższych latach.

Do programów DSM zalicza się po pierwsze działania mające na celu oszczędzanie energii, poprzez zachęcenie odbiorców końcowych do zmiany nawyków na bardziej proekologiczne, jak np. czasowe wyłączenia nieeksploatowanych urządzeń, albo promocję wykorzystywania odbiorników energii poza szczytem zapotrzebowania na energię. Kolejnym aspektem DSM jest efektywność energetyczna, bazująca na wprowadzaniu i użytkowaniu urządzeń energooszczędnych, które w długim horyzoncie czasowym wpływają na długotrwałe obniżenie zużycia energii w całym obiekcie. Ostatnią metodą coraz bardziej rozpowszechnioną na świecie...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy