Ekologiczne osiedla i zrównoważone budownictwo

Otwarty dostęp INVESTMENT & CONSTRUCTION

Wiodącą ideą zrównoważonego budownictwa jest jak najmniejsza ingerencja dewelopera w środowisko, zapewnienie mieszkańcom bezpośredniego kontaktu z otaczającą ich przyrodą oraz wprowadzanie do projektu rozwiązań proekologicznych i z zakresu well-being.

O zrównoważonym budownictwie w Polsce mówimy od dawna, jednak najczęściej w odniesieniu do budownictwa komercyjnego. Od kilku lat dotyczy ono także sektora mieszkaniowego, w którym coraz większą rolę odgrywa ekologia. Głównym celem budownictwa ekologicznego, które jest elementem zrównoważonego rozwoju, jest mocne ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz zdrowie człowieka.

Proekologiczne, współczesne praktyki na rynku deweloperskim to sposób myślenia o naszym otoczeniu. Deweloperzy powinni rozumieć wagę budownictwa zrównoważonego i jego wpływu na ekosystem, dlatego tam, gdzie można, należy wdrażać różnorodne rozwiązania z zakresu bioróżnorodności i well-being. Przy projektowaniu otaczającej nas przestrzeni trzeba kierować się innowacyjnym podejściem. Wypada dbać o kontakt z naturą, tworząc miejsca do życia, które są zintegrowane z otaczającą je przyrodą. Celem powinno być tworzenie przestrzeni, w których ludziom żyje się lepiej. Ten cel osiągniemy, stosując rozwiązania przynoszące mieszkańcom i środowisku wiele korzyści naraz.

Osiedla ekologiczne

Konkretnych przykładów proekologicznych rozwiązań wprowadzanych do projektów osiedli mieszkalnych jest dużo. Wystarczy wymienić panele fotowoltaiczne, białe poszycie dachu, system gromadzenia wody deszczowej do podlewania roślin, stacje do ładowania samochodów elektrycznych oraz zadaszone stojaki na rowery, a także roślinność porastającą wjazdy do garaży podziemnych. To rozwiązania, które pozytywnie wpływają na środowisko naturalne, a także przynoszą realne korzyści mieszkańcom, m.in. zmniejszają zużycie energii elektrycznej, co przekłada się na oszczędności. Dzięki panelom fotowoltaicznym i oświeleniu LED zmieniają się koszty oświetlenia części wspólnych. Jasny dach natomiast powoduje, że budynek mniej się nagrzewa, dzięki czemu nie trzeba zużywać tyle energii do jego chłodzenia klimatyzacją. Z kolei stojaki na rowery i stacje ładowania pojazdów elektrycznych zachęcają mieszkańców do korzystania z proekologicznych środków transportu. Z dużego zbioru rozwiązań ekologicznych trzeba do każdego projektu dobierać najbardziej pasujące elementy, które powinny jednocześnie odpowiadać potrzebom potencjalnych mieszkańców.

Jako inne przykłady można podać: rośliny porastające elewacje, poidełka i karmniki dla ptaków oraz domki dla pożytecznych owadów, m.in. pszczół i biedronek. Rośliny na ścianach są ozdobą, a przy okazji oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla, z kolei domki i poidełka sprzyjają bioróżnorodności. Tego typu rozwiązania zastosowano w projektach Bouygues Immobilier Polska na dwóch osiedlach w Warszawie: Essentiel Talarowa na Białołęce oraz Lumea na Bemowie.

Potwierdzenie dobrych praktyk

Miarą zrównoważonego budownictwa są certyfikaty, np. BiodiverCity®, który wyróżnia rozwiązania wspierające różnorodność biologiczną. Ten międzynarodowy certyfikat ma na celu promowanie projektowania i budowania nowego rodzaju inwestycji uwzględniających istotne miejsce natury w przestrzeni miejskiej. Jego poszczególne elementy uwzględniają: przyjęcie strategicznego planu zachowania różnorodności biologicznej dostosowanego do projektu; projektowanie architektury ekologicznej; optymalizację ekologiczną – wydajność projektu z uwzględnieniem środowiska naturalnego; oraz podkreślenie korzyści – dla większej świadomości oraz lepszego samopoczucia mieszkańców. Oprócz BiodiverCity® możemy wyróżnić certyfikaty BREEAM® oraz HQE™.

Pierwszą inwestycją mieszkaniową w Polsce zrealizowaną przez Bouygues Immobilier Polska zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa była Camélia w 2018 r. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy opracowano specjalny projekt zieleni, po to, aby stworzyć odpowiednie warunki do osiedlania się pożytecznych owadów i innych gatunków zwierząt. Zorganizowano cykl spotkań z architektami, wykonawcami oraz innymi osobami uczestniczącymi w projekcie w celu wzmacniania świadomości i pogłębiania wiedzy, która później została wykorzystana przy realizacji projektu. Poza tym poproszono o opinię ekologa, który przedstawił rekomendacje i wytyczne.

Well-being i lokalizacja

W budownictwie mieszkaniowym należy kierować się zasadami zrównoważonego budownictwa i dokładać wszelkich starań, aby inwestycje miały jak największą liczbę proekologicznych rozwiązań, a także udogodnień podnoszących komfort życia na osiedlach. W tej grupie znajdują się następujące rozwiązania typu well-being: boiska wielofunkcyjne, strefy SPA, siłownie i sauny w budynkach, paczkomaty na osiedlach, tereny sportowe i wypoczynkowe, lokale usługowe i handlowe, a także artystyczne środki wyrazu w częściach wspólnych, takie jak murale, obrazy, grafiki, fotografie i stare mapy. Duże znaczenie mają także strefy zielone z nowo posadzonymi roślinami i miejsca relaksu. Wpływają one na dobrostan mieszkańców i pozwalają załatwiać codzienne sprawy na terenie osiedla.

Bardzo ważnym aspektem zrównoważonego budownictwa jest właściwy dobór lokalizacji osiedla. Przy wyborze warto kierować się przede wszystkim trzema kryteriami: bliskością terenów rekreacyjnych, obiektów handlowych, usługowych, edukacyjnych i sportowych, a także dostępem do komunikacji miejskiej. Kompletna, samowystarczalna, a dodatkowo zielona okolica podnosi wartość i atrakcyjność osiedla.

Nowe technologie w projektowaniu

Kwestie zrównoważonego budownictwa należy brać pod uwagę już na etapie projektowania. Ważna jest niezwykła staranność, z wykorzystaniem najnowszych technologii, takich jak BIM, virstual reality czy makiety wirtualne. Zrównoważone budownictwo uwzględnia materiały najwyższej jakości oraz wprowadza rozwiązania techniczne redukujące zużycie energii oraz wody. Projektując z dala od gęstej zabudowy, Bouygues Immobilier Polska dąży do tego, by najbliższa okolica inwestycji była zielona i umożliwiała kontakt z naturą. Na terenie projektu muszą pojawiać się rozwiązania wpływające na komfort życia mieszkańców lub upraszczające integrację społeczności. W zrównoważonym budownictwie ze szczególną uwagą podchodzi się do kwestii projektowania najważniejszego elementu – mieszkania. Według tej strategii powstają lokale ustawne, o różnych metrażach i układach. Trzeba zadbać o to, by każdy przyszły metr kwadratowy był wykorzystany jak najbardziej efektywnie.

Kolejną niezwykla istotną kwestią jest wybór generalnego wykonawcy. Deweloper podążający ścieżką zrównoważonego budownictwa współpracuje z firmami, dla których dbanie o środowisko jest standardem. Podczas trwania budowy należy wdrażać procedury mające na celu ochronę bioróżnorodności, poniesienie świadomości ekologicznej wszystkich uczestników projektu oraz działania mające na celu ograniczenie produkcji odpadów i zużycia wody. Takie podejście sprawia, że również w segmencie popularnym zrównoważone budownictwo będzie stawało się coraz powszechniejszą praktyką.

Nowe ścieżki rozwoju

To bardzo ważne, że budownictwo mieszkaniowe nareszcie wkroczyło w erę zrównoważonego rozwoju. W projektach nowoczesnych osiedli coraz częściej widzimy elementy ekologiczne, które pozytywnie wpływają na środowisko naturalne, w tym na bioróżnorodność, a także – co równie istotne – przynoszą realne korzyści mieszkańcom. Rozwój ekologicznego budownictwa w Polsce nabiera rozpędu i odgrywa coraz większą rolę, wytyczając deweloperom nowe ścieżki możliwości.

Deweloperzy w Polsce są w stanie implementować zagraniczne trendy związane ze zrównoważonym rozwojem i ekologią. Powinni odpowiedzialnie kształtować nowoczesne przestrzenie miejskie, czuć się zobowiązani do przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju oraz do wprowadzania rozwiązań wspierających różnorodność biologiczną w nowo powstałych budynkach oraz ich otoczeniu. Niech proekologiczne praktyki będą nie tylko chwilowym trendem, lecz kompleksowym podejściem do długofalowych zmian.

Przypisy