Dołącz do czytelników
Brak wyników

FACILITY , News

19 kwietnia 2021

Bawełnianka pokaże nowe oblicze handlu i rozrywki

53

Choć prace nad koncepcją i finalnym projektem Bawełnianki wciąż trwają, widać już wyraźny kierunek zmian, jakim poddany zostanie obiekt w Bełchatowie. Jaka będzie przyszła Bawełnianka - o tym mówi Agata Baczewska, projektantka wnętrz, właścicielka pracowni einteriors.

Zlokalizowana na terenie dawnych Bełchatowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego Bawełnianka to obiekt, który wcześniej był już dostosowywany do funkcji handlowych. Nowy inwestor – firma GBB Invest – zdecydował się na rewitalizację oraz nowatorskie podejście do zakupów i rozrywki.

- Zależy nam na podkreśleniu industrialnego charakteru zarówno elewacji, jak i wnętrz. Koncepcja oparta jest więc na dwóch trendach: upcyclingu i nurtu industrial heritage – opowiada Agata Baczewska, projektantka wnętrz, właścicielka pracowni einteriors.

Renowacja Bawełnianki – jakie są plany?

Pierwszym z kroków było gruntowne odnowienie charakterystycznego komina oraz zabytkowej cegły, kolejnym – wdrożenie w życie wizji rearanżacji wnętrz obiektu. Projekt nawiązuje do historycznego przeznaczenia nieruchomości, czyli produkcji bawełny. Jedną z propozycji jest więc wplecenie motywu nici i przędzy w elementy dekoracji, inną z kolej mariaż historii i nowoczesności.

- Chcemy utrzymać postindustrialny klimat i w pełni wykorzystać potencjał miejsca, dlatego zdecydowaliśmy się na styl loftowy. Planujemy zdemontować większość podwieszanych sufitów, odsłonić instalacje m.in. elektryczne czy wentylacyjne, a następnie wprowadzić do środka Bawełnianki intensywne kolory i elementy roślinne – mówi Agata Baczewska.

Jako przykład, autorka wskazuje na zaprojektowane w duchu loftowym łazienki. Pojawią się w nich kafle w kolorach pistacjowym i koralowym, elementy postindustrialne oraz autorski koncept oświetlenia – wylicza Agata Baczewska. - Choć rozmowy nad kształtem i formą poszczególnych stref galerii wciąż trwają, to przyświeca im jeden cel: Bawełnianka ma ożywić miasto i stać się atrakcyjnym punktem na planie Bełchatowa.
 


Jakie atrakcje będą czekać na odwiedzających Bawełniankę?

Bawełnianka to pierwszy taki obiekt w okolicach od niemal 10 lat. Jesienią 2021 roku miasto i region zyskają blisko 100 nowych sklepów i usług – wśród nich wiele debiutów na lokalnym rynku. Bawełnianka jest też częścią historii Bełchatowa i jak podkreślają inwestorzy, chcą dać jej drugie życie, stworzyć miejsce rodzinnych spotkań z historią Bełchatowa.

- Od samego początku zapraszamy mieszkańców do współtworzenia nowej historii Bawełnianki, która będzie współczesnym symbolem miasta. Odwiedzający zrobią tu nie tylko wygodne zakupy według planu, ale przede wszystkim spotkają się z rodziną i przyjaciółmi na pysznej kawie i dobrej muzyce. Będzie także gdzie zadbać o swoje zdrowie i sprawność fizyczną (fitness) oraz rozrywkę podczas ciekawych wydarzeń i świętując wyjątkowe okazje. Taka będzie nowa Bawełnianka: z jednej strony tradycyjna, z drugiej szyta aktualnymi potrzebami bełchatowian – Joanna Tonkowicz, Absolvent Consulting, odpowiedzialna za PR i marketing Bawełnianki.

Bawełnianka będzie skomunikowana z każdym punktem Bełchatowa i drogami wylotowymi. Do dyspozycji kierowców będzie podziemny parking, na którym zmieści się 700 samochodów. Swoistą perłą w koronie jest wspomniany już wcześniej  zrewitalizowany komin oddający ducha przemysłowej tradycji. Stanowi najwyższy punkt w mieście, wyznaczając drogę do Bawełnianki. Po nitce do kłębka trafi tu każdy. A dlaczego warto? O tym możecie się przekonać, śledząc media społecznościowe Bawełnianki https://www.facebook.com/bawelnianka.belchatow, gdzie znajdziecie bieżące informacje, a także konkursy i niespodzianki.

- Mamy nadzieję, że nowa odsłona obiektu dopełni proces odbudowy historycznej zabudowy miasta, które przez wieki kojarzone było z przemysłem. Liczymy również na to, że Bawełnianka stanie się miejscem spotkań tętniącym życiem i „wyborem nr 1” na handlowo-usługowo-rozrywkowej mapie regionu – mówi Joanna Tonkowicz, Absolvent Consulting

Wielkie otwarcie Bawełnianki planowane jest na przełomie 2021/2022 roku.
 

Przypisy