„Zielono w biurze – zielono w portfelu” – roślinność w przestrzeni biurowej a oszczędności w trudnych czasach

PROPERTY

Obecny czas pandemii COVID-19 i związane z tym ograniczenia możliwości kontaktów międzyludzkich oraz przemieszczania się spowodowały konieczność całkowitego przeniesienia pracy do prywatnych domów i mieszkań.

Czasy pandemii – czasy oszczędności

Ludzie pracujący na co dzień w biurach musieli z dnia na dzień odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdzie pracowali w trybie home office w dłuższej perspektywie czasu, często jednocześnie opiekując się dziećmi, ponieważ placówki edukacyjne zostały zamknięte. To ogromne wyzwanie, ponieważ o ile home office sprawdza się na krótką metę, o tyle po kilku miesiącach, jak wskazują badania, ogromna część pracowników biurowych chciała jednak powrócić do swoich biur. Duża część firm odnotowała straty z tytułu spadku liczby zleceń, co często pociągało za sobą redukcję etatów. To z kolei przełożyło się na konieczność oszczędności związanej z utrzymaniem pustych biur. Obniżano  temperaturę powietrza, stopień wilgotności, rezygnowano z oświetlenia. Zaczęliśmy zwracać baczną uwagę na rzeczy, które w jednej chwili stały się dla nas tak mało istotne, że postanowiliśmy z nich zrezygnować. Czy takim elementem będzie również roślinność?

Rezygnacja z roślinności nie będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie korzyści związane z jej obecnością i oddziaływaniem na pracowników. Pozornie zrezygnujemy z wydatku, jednak w dłuższej perspektywie możemy zanotować straty. 

Okres totalnej izolacji w końcu się skończył i ludzie powracają do biur. Pandemia zwróciła uwagę wszystkich właścicieli firm i inwestorów na konieczność oszczędności związaną z wyposażeniem i funkcjonowaniem biur.

Jednakże dobrze zaprojektowana roślinność, wprowadzona wg właściwych zasad może również nie być kosztochłonna, a jej działanie przyniesie nam benefity.

Rezygnacja z roślinności nie będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie korzyści związane z jej obecnością i oddziaływaniem na pracowników. Pozornie zrezygnujemy z wydatku, je...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy