Zdalne zarządzanie najmem nieruchomości. Technologia weszła na rynek mieszkań

FACILITY

Rynek mieszkaniowy w Polsce jest bardzo dynamiczny i wciąż rośnie. Wymaga również elastycznego podejścia, przede wszystkim ze względu na zmieniające się oczekiwania i potrzeby zarówno właścicieli nieruchomości, jak i osób je wynajmujących. Jak więc zapewnić kompleksowe usługi w zakresie najmu, gwarantując jednocześnie wysoką jakość, powtarzalność i terminowość? Z pomocą przyszła technologia, którą wykorzystała fabryka startupów The Heart. Tak powstała aplikacja flatte oferująca usługę zdalnego zarządzania najmem mieszkań i domów.

Nieruchomości stały się idealną lokatą kapitału. Z danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynika, że w 2022 roku udział inwestorów w zakupach mieszkań i domów wzrósł do rekordowego poziomu – odpowiadali oni za 70% zawartych transakcji. Także od początku 2023 roku był obserwowany wzrost popytu na mieszkania, mimo ich ograniczonej podaży. Cały czas też zwiększa się rentowność inwestycji w mieszkania na wynajem ze względu na wzrost stawek czynszowych. Co prawda, te zmiany spowolniły w ostatnich kwartałach, niemniej nadal następują szybciej niż zmiany cen mieszkań.

Szybka odpowiedź na potrzebę rynku

To wszystko sprawiło, że na rynku pojawiła się konkretna potrzeba związana z automatyzacją usług zarządzania wynajmem nieruchomości. Oczywiście na rynku funkcjonują już firmy obsługujące najem mieszkań, istnieją nawet podobnego rodzaju e-platformy – my jednak zdecydowaliśmy się na połączenie tych dwóch elementów. Stworzyliśmy od podstaw miejsce integrujące właścicieli mieszkań, najemców, osoby zarządzające nieruchomościami i specjalistów dbających o utrzymanie stanu technicznego lokali.

Co ważne, flatte to nie tylko aplikacja, lecz także zespół ekspertów, którzy na co dzień wspierają klientów. To oni zajmują się przygotowaniem mieszkań lub domów na wynajem, poszukiwaniem i finansową weryfikacją najmującego, a później organizują także prace remontowe, pomagają też na przykład w usuwaniu drobnych usterek wynikających z użytkowania nieruchomości.

Kompleksowa usługa od zespołu ekspertów

Aplikacja flatte uczestniczy w procesie wynajmu od samego początku, a nawet wspiera właściciela przed wprowadzeniem nieruchomości na rynek. Najpierw zajmujemy się home stagingiem, dzięki czemu mieszkania lub domy lepiej się prezentują i pokazują swój prawdziwy potencjał. Poza tym zdjęcia do ogłoszeń robi dla nas zawodowy fotograf. Wszystko po to, by szybko i skutecznie znaleźć nowego najemcę. Następnie dzięki współpracy z akredytowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego instytucją przechodzimy do jego weryfikacji finansowej pod kątem zdolności do płatności za czynsz najmu, na podstawie historii transakcyjnej rachunków bankowych. Sprawdzamy także, czy istnieje negatywna historia kredytowa, problemy płatnicze i przy okazji potwierdzamy dane osobowe. To bardzo istotny element, który minimalizuje ryzyko. Znalezienie odpowiedniego najemcy to właśnie jedna z największych obaw wynajmującego. Jak podają media, szacuje się, że prawie 1,8 mln mieszkań stoi pustych mimo wysokich cen najmu i dużego popytu, a jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest to, że aż 70% właścicieli lokali doświadczyło problemów z najemcami (więcej na: https://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/8637793,umowa-najmu-prawa-wynajmujacego-najemca-rpo-rzad-zmiany-prawa.html). Zdarza się, że negatywne doświadczenia z najemcami, a w szczególności ich eksmisja, stają się przyczyną sprzedaży mieszkania.

Bezpieczne i sprawne płatności

Flatte jest więc opcją dla właścicieli mieszkań, którzy nie mają wystarczającej wiedzy, możliwości ani czasu do samodzielnego zarządzania najmem, ale chcą uzyskiwać z własnych nieruchomości dochód pasywny. Dlatego aplikacja flatte.app umożliwia najemcom między innymi płacenie czynszu i rachunków za media, a właścicielom nieruchomości pozwala na bieżący nadzór nad tymi płatnościami. Przyznanie startupowi statusu Małej Instytucji Płatniczej w 2023 roku potwierdziło, że ten sposób rozliczania jest bezpieczny. Flatte automatyzuje proces płatności i jest w pełni zintegrowana z bankami – status płatności jest na bieżąco aktualizowany, a nasz system automatycznie zleca transakcje do systemu bankowego. Najemca ma wygodną płatność w aplikacji z użyciem karty, blika lub szybkiego przelewu.

Specjaliści od usterek

Aplikacja flatte ma jeszcze więcej opcji. Osoby wyznaczone do obsługi najemców i właścicieli także są wspierane przez technologię. Na przykład gdy umowa zbliża się do końca, opiekun dostaje informację z systemu, by skontaktował się z najemcą z pytaniem o przedłużenie najmu i podpisaniem aneksu; albo jeżeli płatność jest opóźniona i maile czy dodatkowe powiadomienia nie skutkują, opiekun kontaktuje się z daną osobą w sprawie zapłaty. Podobnie jest z usterkami. System czuwa nawet nad czynnościami, które wymagają ludzkiej sprawczości, tak aby świadczone usługi były na wysokim poziomie. W dodatku aplikacja ogranicza interakcje między właścicielem a najmującym, wykluczając ewentualne nieporozumienia co do kosztów napraw. Zgłoszenia dokonywane są w aplikacji, która zapewnia w tym zakresie pełną transparentność zasad.

Jeszcze więcej funkcji

W tej chwili mogą z tego korzystać klienci z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Trójmiasta i Łodzi. Ale w planach jest zwiększenie zasięgu działania aplikacji flatte i rozszerzenie zakresu usług. Chcemy wprowadzać ciekawe dodatkowe udogodnienia i usługi naszych partnerów, z którymi podpisujemy umowy o współpracy, tak aby stworzyć sprawnie funkcjonujący ekosystem dla właścicieli i najemców. Obecnie oferujemy zniżki na przykład na usługi sprzątania i przeprowadzek, ale również na materiały wykończeniowe lub wyposażenia mieszkań. Sukcesywnie rozszerzamy tę listę o usługi prawnicze, kurierskie, zakupy spożywcze i inne. Budujemy kompleksowe środowisko, by oprócz podstawowych czynności związanych z wynajmem i najmem użytkownik mógł skorzystać z dodatkowych funkcji.

Głównym inwestorem jest Develia, deweloper działający między innymi w Warszawie i we Wrocławiu.

Przypisy