W trzech krokach: magazyny wpisane w ekosystem

INVESTMENT & CONSTRUCTION

Obecnie emisje pochodzące z sektora budowlanego generują ponad 1/3 światowego CO2. Deweloperzy powierzchni magazynowych są częścią tej branży. Jednocześnie budujemy centra będące bardzo ważnym ogniwem dla logistyki – a to kolejna gałąź gospodarki, która ze względu na transport ODPOWIADA ZA znaczny ślad węglowy. Dziś branża magazynowa jest na zielonym kursie, a dobra sytuacja rynkowa pozwala jeszcze intensywniej inwestować w ekologiczne budownictwo. To odpowiedni czas, aby skorzystać ze sprzyjających warunków i jeszcze mocniej zaakcentować rolę budownictwa przemysłowego w przyspieszeniu ekologicznej transformacji.

Po pierwsze: unikaj

Działa Badań Prologis szacuje, że w ciągu najbliższych 5 lat konieczne będzie podwojenie powierzchni przeznaczonych na operacje e-commerce. Odpowiedzialną reakcją branży jest coraz większe zaangażowanie w budownictwo cyrkularne. Kładziemy w nim nacisk na wykorzystanie elementów pochodzących z recyklingu lub z odzysku oraz projektowanie obiektów w taki sposób, aby umożliwić ponowne wykorzystanie materiałów po wycofaniu ich z użycia. Ważny jest też wybór komponentów o wysokiej trwałości, co zapewni długie lata eksploatacji bez potrzeby modernizacji i wymiany, oraz proces budowlany, w którym redukowane jest zużycie surowców oraz ilość odpadów. Jednym z przykładów takiego podejścia jest magazyn w Prologis Park Waalwijk w Holandii. Obiekt powstał w ok. 30% z materiałów cyrkularnych i biologicznych, a w pomieszczeniach biurowych odsetek ten wynosi aż 80%. Dodatkowo wszystkie wykorzystane materiały zostały skatalogowane w specjalnym cyfrowym paszporcie, który ułatwia identyfikację wartościowych elementów. Dzięki temu możliwe będzie ich ponowne wykorzystanie po zakończeniu eksploatacji obiektu.

Emisje pochodzące z transportu można ograniczać, kupując materiały budowlane na lokalnych rynkach. Prologis pozyskuje w ten sposób bli...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy