W jaki sposób zapewnić bezpieczne warunki pracy w biurze w dobie pandemii?

Administration&Business

Zgodnie z art. 207 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Przepis ten ma zastosowanie również do kwestii związanych z ochroną pracowników przed zarażeniem się wirusem COVID-19.

Aby wesprzeć przedsiębiorców i wyznaczyć im główne kierunki, rząd na swoich stronach (https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-przedsiebiorcow) przedstawia aktualne wytyczne, jak bezpiecznie zorganizować pracę ludzi. Znajdziemy tam podział na różne kategorie oraz branże, w tym dla biur czy instytucji przyjmujących klientów.

Podstawowym działaniem we wszystkich branżach, pozwalającym na właściwe zabezpieczenie pracowników pracowników jest przeprowadzenie analizy połączonej z oceną ryzyka. Na jej podstawie należy przygotować i wdrożyć procedury mające na celu obniżenie tego ryzyka oraz działania na wypadek zachorowania przez któregoś z pracowników. Warto dodać, że inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej intensywnie weryfikują, czy w zakładach zaktualizowano oceny ryzyka zawodowego pod kątem zagrożenia ze strony koronawirusa.

Należy pamiętać, że spory odsetek ludzi, wynoszący wg różnych badań od 30% do 80%, przechodzi zakażenie bez objawów zewnętrznych. Dodatkowo, nawet u osoby, która się zaraziła, objawy mogą wystąpić dopiero po 14 dniach, ale w okresie tym może ona zarażać. W takiej sytuacji w postępowaniu mającym na celu...

Czasopismo jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Dostęp do portalu
  • 6 numerów czasopisma w wersji papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów
  • ... i wiele więcej!

Przypisy